Simona Halep, prima reacţie după calificarea în semifinalele de la Wimbledon 2022: “Joc cel mai bun tenis al meu”

Dan Roșu Publicat: 6 iulie 2022, 16:48

Comentarii
Simona Halep, prima reacţie după calificarea în semifinalele de la Wimbledon 2022: Joc cel mai bun tenis al meu

Simona Halep, în timpul unui meci / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Simona Halep a oferit prima reacţie după calificarea în semifinalele de la Wimbledon 2022. Românca a spulberat-o în sferturile de finală pe Amanda Anisimova, cu 6-2, 6-4 şi e în penultimul act pentru a treia oară în carieră.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Halep a dominat clar meciul cu Anisimova, la fel cum a făcut şi în optimi cu Paula Badosa. În penultimul act, o aşteaptă Elena Rybakina, care a învins-o pe  Ajla Tomljanovic, în 3 seturi.

Simona Halep, prima reacţie după calificarea în semifinalele de la Wimbledon 2022

“Mă bucur că sunt din nou în această fază, sunt dominată de emoţii. Contează că sunt aici, am avut o adversară dificilă, nu am simţit bine mingea şi nu am ştiut ce să fac în acele momente. Am avut picioare bune, am avut nevoie de serviciul meu la 0-40. Totul e bine când se termină cu bine.

Cred că joc cel mai bun tenis al meu, am avut probleme anul trecut. Acum îmi recâştig încrederea. Stau bine la acest capitol acum. Publicul îmi dă multă energie, le mulţumesc celor din tribune care mă susţin întotdeauna”, a spus Simona Halep, după meci.

Simona Halep, a treia semifinală la Wimbledon

Halep a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute. Românca s-a impus după ce a făcut break de două ori în primul set şi de două ori în al doilea. În plus, ea a reuşit trei aşi. Anisimova a făcut break în setul doi, când scorul a devenit 5-3.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep a ajuns în semifinalele de la Wimbledon 2022 fără să piardă niciun set. Este a treia oară când Simo se află în penultimul act la All England Club. Prima oară a fost eliminată de Eugenie Bouchard, iar a două oară a trecut de Elina Svitolina.

Cealaltă semifinală le va avea protagoniste pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3, şi germana Tatjana Maria, locul 103 WTA.

Jucătoarele calificate în semifinale îşi asigură un premiu de 535.000 de lire sterline.

Reclamă

Halep a câştigat turneul în 2019. Deţinătoarea trofeului este Ashleigh Barty.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine se va califica în finala Mondialului, din semifinala de vis Franţa - Spania?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:26 11 iul.

Verdictul specialistului după faza controversată din Spania – Belgia 2-1

0:22 11 iul.

Trei concluzii după Spania – Belgia 2-1: „La Roja”, autoritară și calmă, și sfârșitul unei generații

0:12 11 iul.

Erling Haaland, gest de milioane! Ce a făcut atacantul Norvegiei înainte de partida cu Anglia din sferturile CM

0:12 11 iul.

VIDEOÎnlocuitorul lui Courtois a îngropat Belgia! Spania, calificare dramatică în semifinalele Cupei Mondiale. Merino, erou naţional

23:58

VIDEOSpania – Belgia 2-1! Mikel Merino a dus „Furia Roja” în semifinale! Urmează un duel de foc cu Franța

23:51

VideoThibaut Courtois s-a accidentat în meciul Spania – Belgia şi a părăsit terenul în lacrimi!

1 Bombă în Liga 1: Nicolae Stanciu a vorbit cu Gigi Becali și e gata să revină la FCSB! Ultimul impediment din calea mutării 2 E gata: o nouă plecare de la FCSB! Marius Baciu a dat cărțile pe față 3 Pare incredibil, dar e adevărat! Au apărut datele: cât timp merge Leo Messi în timpul meciurilor 4 Universitatea Craiova, ca Dinamo! Jucătorul transferat recent e aproape de plecare 5 Lovitură înainte de Spania – Belgia! Clubul care nu lasă un jucător să intre pe teren la un sfert de Mondial 6 Lovitură în Italia! Jucătorii urmăriți de Dinamo și FCSB, transfer la pachet pentru 1.500.000 de euro
Citește și