Simona Halep, prima reacție după calificarea în sferturi la Toronto! Ce a spus despre viitoarea adversară, Cori Gauff: „Va fi o provocare!”

Cosmin Cioboată Publicat: 11 august 2022, 22:11

Simona Halep

Simona Halep, în timpul unui meci / Profimedia Images

Simona Halep (15 WTA, 30 de ani) a oferit prima reacție după calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Toronto. Campioana noastră a eliminat-o pe Jil Teichmann în minimum de seturi, scor 6-2, 7-5, și se pregătește acum pentru duelul “de foc” cu Cori Gauff (11 WTA, 18 ani).

Halep a avut nevoie de o oră și 31 de minute ca să treacă de sportiva din Elveția în vârstă de 25 de ani.

Simona Halep, prima reacție după calificarea în sferturi la Toronto. Ce a spus despre duelul „de foc” cu Cori Gauff

Teichmann i-a pus mari probleme Simonei în setul secund, însă campioana noastră și-a păstrat calmul, a făcut break-ul la scorul de 5-5, și a reușit să tranșeze partida în minimum de seturi.

La finalul duelului din Canada, Simona Halep a dezvăluit că vântul i-a dat mari bătăi de cap, dar a reușit să-i facă față și să se califice mai departe.

Pentru “Simo” urmează meciul cu Cori Gauff, jucătoare pe care a mai întâlnit-o de 3 ori de-a lungul timpului. În optimi, sportiva din SUA a învins-o în decisiv pe Aryna Sabalenka, scor 7-5, 4-6, 7-6(4).

Simona se așteaptă la o adevărată provocare împotriva lui Cori Gauff:

“Întotdeauna este bine când ai publicul de partea ta. Îți dă energia de care ai nevoie și te ajută să lupți pentru fiecare minge. Le mulțumesc tuturor că au venit astăzi la meci.

A fost foarte greu din cauza vântului. N-am simțit mingea, a fost greu și la retur, dar sunt fericită că am arătat că sunt pregătită să joc în aceste condiții.

(N.r. – Despre Cori Gauff) O cunosc foarte bine, am jucat de mai multe ori împotriva ei. Mă aștept la o luptă dură, va fi o provocare pentru mine și sper să dau tot ce am mai bun în fața ei.”, a spus Simona Halep, potrivit Digisport.

Simona Halep, 3 din 3 împotriva lui Cori Gauff

Simona Halep s-a impus în toate cele 3 meciuri disputate în fața lui Cori Gauff. Prima oară s-a întâmplat în 2019, în optimile de la Wimbledon, scor 6-3, 6-3. A urmat apoi confruntarea din acest an de la Indian Wells, când sportiva din Constanța s-a impus tot în minimum de seturi, scor 6-3, 6-4.

“Simo” a ieșit victorioasă și în duelul de la Madrid, tot din 2022, reușind s-o învingă pe Gauff cu 6-4, 6-4.

Pentru a ajunge în sferturile de la Toronto, Simona Halep le-a eliminat pe Vekic, Zhang și Teichmann, fără să piardă vreun set. De cealaltă parte, Cori Gauff le-a învins pe Brengle, Rybakina și Sabalenka, cedând două seturi.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”