Simona Halep, prima reacție după calificarea în sferturi la Toronto! Ce a spus despre viitoarea adversară, Cori Gauff: „Va fi o provocare!”

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 11 august 2022, 22:11

Simona Halep (15 WTA, 30 de ani) a oferit prima reacție după calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Toronto. Campioana noastră a eliminat-o pe Jil Teichmann în minimum de seturi, scor 6-2, 7-5, și se pregătește acum pentru duelul “de foc” cu Cori Gauff (11 WTA, 18 ani).

Simona Halep

Simona Halep, în timpul unui meci / Profimedia Images

Halep a avut nevoie de o oră și 31 de minute ca să treacă de sportiva din Elveția în vârstă de 25 de ani.

Simona Halep, prima reacție după calificarea în sferturi la Toronto. Ce a spus despre duelul „de foc” cu Cori Gauff

Teichmann i-a pus mari probleme Simonei în setul secund, însă campioana noastră și-a păstrat calmul, a făcut break-ul la scorul de 5-5, și a reușit să tranșeze partida în minimum de seturi.

La finalul duelului din Canada, Simona Halep a dezvăluit că vântul i-a dat mari bătăi de cap, dar a reușit să-i facă față și să se califice mai departe.

Pentru “Simo” urmează meciul cu Cori Gauff, jucătoare pe care a mai întâlnit-o de 3 ori de-a lungul timpului. În optimi, sportiva din SUA a învins-o în decisiv pe Aryna Sabalenka, scor 7-5, 4-6, 7-6(4).

Simona se așteaptă la o adevărată provocare împotriva lui Cori Gauff:

“Întotdeauna este bine când ai publicul de partea ta. Îți dă energia de care ai nevoie și te ajută să lupți pentru fiecare minge. Le mulțumesc tuturor că au venit astăzi la meci.

A fost foarte greu din cauza vântului. N-am simțit mingea, a fost greu și la retur, dar sunt fericită că am arătat că sunt pregătită să joc în aceste condiții.

(N.r. – Despre Cori Gauff) O cunosc foarte bine, am jucat de mai multe ori împotriva ei. Mă aștept la o luptă dură, va fi o provocare pentru mine și sper să dau tot ce am mai bun în fața ei.”, a spus Simona Halep, potrivit Digisport.

Simona Halep, 3 din 3 împotriva lui Cori Gauff

Simona Halep s-a impus în toate cele 3 meciuri disputate în fața lui Cori Gauff. Prima oară s-a întâmplat în 2019, în optimile de la Wimbledon, scor 6-3, 6-3. A urmat apoi confruntarea din acest an de la Indian Wells, când sportiva din Constanța s-a impus tot în minimum de seturi, scor 6-3, 6-4.

“Simo” a ieșit victorioasă și în duelul de la Madrid, tot din 2022, reușind s-o învingă pe Gauff cu 6-4, 6-4.

Pentru a ajunge în sferturile de la Toronto, Simona Halep le-a eliminat pe Vekic, Zhang și Teichmann, fără să piardă vreun set. De cealaltă parte, Cori Gauff le-a învins pe Brengle, Rybakina și Sabalenka, cedând două seturi.

Simona Halep, fericită în timpul unui meci
Tenis • 29 sept., 15:24
Simona Halep s-a răzgândit! Campioana noastră va mai juca la un turneu în acest an, după operația la nas: “Este o onoare!”