Închide meniul

Simona Halep, reacţie fermă după ce jucătorii ruşi şi bieloruşi au fost interzişi la Wimbledon

Dan Roșu Publicat: 29 aprilie 2022, 9:44 / Actualizat: 29 februarie 2024, 17:50

Comentarii
Simona Halep, reacţie fermă după ce jucătorii ruşi şi bieloruşi au fost interzişi la Wimbledon

Profimedia Images

Simona Halep a avut o reacţie clară după ce jucătorii ruşi şi bieloruşi au fost interzişi la Wimbledon. Campioana noastră îi consideră nevinovaţi pe Daniil Medvedev şi ceilalţi sportivi care au de suferit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Nu vreau să vorbesc despre politică, pentru că în opinia mea este politică. Tenisul este un sport individual și, după părerea mea, sportivi nu au nicio vină. E o decizie grea. Sunt sigură că nu a fost o hotărâre ușor de luat.

Simona Halep, reacţie fermă după ce jucătorii ruşi şi bieloruşi au fost interzişi la Wimbledon: “Sportivii nu mai joacă sub steagul Rusiei”

Mă simt tristă pentru tot ceea ce se întâmplă acum în Ucraina și pentru toți oamenii care suferă. Sunt împotriva războiului și sper că se va încheia curând. Suntem aproape acolo. Nu este ușor pentru nimeni, dar tenisul e un sport individual.

Sportivii nu mai joacă sub steagul Rusiei, ceea ce cred că a fost o mișcare bună. În rest, este politică și vreau să stau departe de asta. Iubesc sportul”, a declarat Simona Halep, conform jurnalistului Ben Rothenberg.

Patrick Mouratoglou le-a luat apărarea jucătorilor ruşi interzişi la Wimbledon

Patrick Mouratoglou, noul antrenor al Simonei Halep, a anunțat că nu este de acord cu excluderea sportivilor din Rusia și Belarus de la Wimbledon, în contextul războiului din Ucraina. Tehnicianul francez spune că decizia este “foarte șocantă” și le ia apărarea jucătorilor care au de suferit din cauza ei.

Reclamă
Reclamă

“Prietenia de care rușii și ucrainenii sau belarușii și ucrainenii pot da dovadă în circuit este mult mai puternică decât o astfel de decizie, una negativă, care-i rănește și care-i pune la colț, care spune «sunt oameni răi».

Nu îmi place mesajul din spatele deciziei, nu este unul bun. Acei jucători nu reprezintă Rusia, se reprezintă pe ei. Au un pașaport rus sau belarus, asta este tot.

Interzicerea jucătorilor ruși și belaruși la Wimbledon este o decizie foarte șocantă pentru mine. Simt că oamenii responsabili cu Wimbledon au fost puși sub o presiune uriașă din partea guvernului.

Reclamă

Așa cum zicea Novak – și sunt de acord cu el 100% – politica și sportul nu trebuie să se amestece. Cred că toată lumea sportului a transmis că nu este de acord cu decizia, inclusiv forurile care-l guvernează, ATP și WTA, care au spus de asemenea că nu sprijină deloc decizia. Lăsați politica politicienilor!”, a spus Patrick Mouratoglou, pe contul de Instagram.

Novak Djokovic ”tună” după ce jucătorii din Rusia și Belarus au fost interziși la Wimbledon

Novak Djokovic, liderul ATP, a reacționat după ce jucătorii ruși și belaruși au fost interziși la Wimbledon. Marele jucător sârb nu este de acord și a răbufnit după decizia luată de britanici.

Novak Djokovic a fost interzis la mai multe turnee importante din cauza faptului că nu este vaccinat. Acesta nu a putut participa la Australian Open, Indian Wells şi Miami Open.

”Voi fi mereu împotriva războiului. După cum știți, sunt ”copilul războiului” și am multe traume din cauza acestui lucru. Am avut multe războaie în Balcani, dar nu pot să accept decizia luată de Wimbledon. Jucătorii nu au nicio legătură cu asta”, a transmis Novak Djokovic, citat de Marca.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va mai prinde Louis Munteanu echipa naţională după transferul la DC United
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:30
Eliza Samara – Kuai Man (16:30) şi Bernadette Szocs – Sabine Winter (17:40), la WTT Champions Doha, în AntenaPLAY
15:12
Dinamo – Young Boys şi Craiova – Konyaspor, 16:00, LIVE SCORE. Amicale tari în Antalya pentru echipele româneşti
15:01
Cel mai nou transfer de la FCSB, marele regret al lui Adrian Mititelu: “FCU Craiova ar fi fost altă echipă”
14:29
Lamine Yamal, primul în clasamentul celor mai valoroşi jucători din lume! Cine completează podiumul
14:26
Ce lovitură poate da Filipe Coelho! E pe lista unei echipe de Champions League după 9 meciuri la Craiova
14:10
Jucătorul care s-a despărţit de CFR Cluj, blocat pe aeroport! Mergea să semneze cu viitoarea echipă
1 Gigi Becali s-a întâlnit în trafic cu un fost fotbalist al FCSB şi a răbufnit: “Am pierdut 20 de milioane de euro din cauza ta!” 2 FotoRăsturnare de situaţie în divorţul lui Ilie Năstase de soţia lui, Ioana! Anunţul fostului mare tenismen român 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. FC Argeș și-a vândut o vedetă 4 Românul care a jucat în Liga Campionilor a ajuns şofer de Bolt. Câţi bani ia pe o cursă 5 Gigi Becali vrea să-l transfere pe “noul Bourceanu” la FCSB 6 Rapid, gata să cedeze 3 jucători pentru a lua un fotbalist de la o rivală: “Nu cred că a contat golul cu FCSB”
Citește și