Update: Monica Niculescu, locul 193 WTA, o va întâlni în primul tur la Wimbledon, pe tabloul principal de simplu feminin, pe sportiva din Belarus Arina Sabalenka, numărul 4 mondial şi favorită 2.
Ştirea iniţială
Monica Niculescu a acces, vineri, pe tabloul principal la turneul de la Wimbledon, al treilea grand slam al anului, informează news.ro.
Monica Niculescu, a 6-a româncă pe tabloul simplu de la Wimbledon
Niculescu a învins-o în turul trei al calificărilor pe americanca Kristie Ahn, locul 118 WTA şi cap de serie numărul 13, scor 7-5, 6-1, într-o oră şi 56 de minute.
Pe tabloul principal mai sunt cinci românce: Sorana Cîrstea, Ana Bogdan, Patricia Ţig, Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu.
Sorana Cîrstea, locul 45 mondial, va evolua în primul tur cu sportiva britanică Samantha Murray Sharan, locul 225 mondial şi beneficiara unui wild card, în timp ce Patricia Ţig, locul 61 mondial, va juca împotriva rusoaicei Daria Kasatkina, favorită 31 şi locul 35 mondial.
Ana Bogdan, locul 91 WTA, va juca împotriva rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, locul 19 mondial şi favorită 16. Mihaela Buzărnescu, locul 160 mondial, va evolua contra americancei Venus Williams, locul 103 WTA.
Irina Begu, locul 78 WTA, a fost mai norocoasă şi va întâlni în primul tur o jucătoare venită din calificări.
La turneul de la Wimbledon nu participă deţinătoarea trofeului, Simona Halep, care s-a retras din cauza accidentării de la gambă.
- Încă o româncă pe tabloul principal de simplu
- Câte tricolore vor juca la Londra
- Argentina - Austria e luni, de la ora 20:00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Franța - Iraq e luni spre marți noapte, de la ora 00:00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Irina Begu, calificare pe tabloul principal la WTA Bad Homburg! Românca, victorie în fix două ore
- Gabriela Ruse, victorie importantă în calificările pentru WTA Bad Homburg. Românca a trecut de o mare favorită
- Lovitură la WTA Berlin! Aryna Sabalenka, eliminată în semifinale. Performanță impresionantă reușită de adversara ei
- Surpriză uriașă la WTA Berlin! Elena Rybakina, eliminată clar în optimi
- Paula Badosa a dat cărţile pe faţă despre relaţia “toxică” cu Tsitsipas. “Sunt într-un mediu sănătos de câteva luni”



























