NEWS ALERT

Simona Halep s-a retras de la turneul de la Sydney. Anunţul făcut de organizatori. O altă româncă i-a luat locul

Antena Sport Publicat: 8 ianuarie 2022, 11:09

Comentarii
Simona Halep s-a retras de la turneul de la Sydney. Anunţul făcut de organizatori. O altă româncă i-a luat locul

Profimediaimages

Parcursul perfect al Simonei Halep de la Melbourne Summer Set 1 au determinat-o pe marea noastră campioană să nu forţeze şi să se retragă de la turneul de la Sydney. Organizatorii au publicat tabloul, iar Simona Halep nu se regăseşte pe el. Locul Simonei Halep la Sydney a fost luat de Jaqueline Cristian.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep s-a retras de la turneul de la Sydney

Câți bani a câștigat Simona Halep după ce s-a calificat în finală la Melbourne Summer Set 1

Simona Halep (20 WTA) s-a calificat în finala turneului Melbourne Summer Set 1 după ce a învins-o pe chinezoaica Qinwen Zheng (126 WTA), scor 6-3, 6-2. Românca a câștigat o sumă importantă pentru această performanță. Calificarea în finală la Melbourne Summer Set 1 este recompensată cu un premiu de 18.037 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Simo poate primi și mai mulți bani dacă câștigă competiția.

Câştigătoarea trofeului la Melbourne Summer Set 1 va primi 31.000 de dolari şi 280 de puncte WTA. Pentru Simona Halep este finala cu numărul 40 din carieră.

Simona Halep: „Încă iubesc tenisul!”

Simona Halep a spus că jocul ei din meciul cu Qinwen Zheng a fost mai bun decât în precedentele partide de la Melbourne. Românca a avut un mesaj superb după ce s-a calificat în prima finală din 2022. Anul trecut, Simo a trăit un adevărat coșmar din cauza accidentărilor.

Reclamă
Reclamă

„Este un sentiment frumos să joc finala la începutul anului! Mă bucur să văd că pot începe bine acest an, pentru că anul trecut nu a fost ușor. La unele mingi i-am simțit forța. Nu e ușor să le returnezi. Am jucat mai bine astăzi, inclusiv la serviciu, mi-am relaxat brațele mai mult.

Lecția pe care am învățat-o după accidentare e că încă iubesc tenisul și încă mai vreau să fiu pe teren. Vreau să uit de anul trecut și acea accidentare”, a spus Simona Halep, după meci.

Simona Halep a suferit mai multe accidentări în 2021, care au făcut-o să rateze multe turnee. Cea mai grea lovitură a primit-o la Roma, când s-a accidentat grav la gambă, și apoi a ratat Roland Garros și Jocurile Olimpice.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru meciul dintre Slovacia şi România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:31

Mihai Stoica a dezvăluit cine este “febleţea” lui Gigi Becali: “Îi place foarte mult. Nu ştiu de ce”

8:27

“Nu sta pe bancă, o să mori”. Mircea Lucescu a trecut peste verdictul teribil primit din partea medicilor

23:40 30 mart.

Bogdan Vătăjelu a revenit în România după doi ani și a semnat

23:37 30 mart.

UPDATESlovacia – România, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY (marţi, 21:45). Fără Mircea Lucescu pe bancă

23:32 30 mart.

Care a fost, de fapt, diagnosticul primit de Mircea Lucescu! Dezvăluirea din partea FRF: “Șansă mare”

23:26 30 mart.

De ce Daniel Pancu nu vrea să antreneze echipa naţională. Dezvăluirea lui Florin Prunea: “Niciodată”

1 Doi jucători nu mai intră în planurile lui Gică Hagi la naţionala României. Gigi Becali ştie cine sunt 2 Putin, anunț în ziua cea mare: „Rusia este pregătită” 3 A refuzat FRF! Fostul antrenor de la FCSB i-a spus “NU” lui Burleanu: “Mie mi s-a propus” 4 Nebunie în Italia. 30.000 de fani au umplut Piazza dei Signori după promovarea din liga a treia 5 “Schimb yala de la uşă”. Mircea Lucescu, dialog incredibil cu soţia Neli, pe patul de spital: “FRF l-a disperat” 6 Mircea Lucescu, director tehnic la o echipă din fotbalul românesc? Anunţul făcut de un oficial FRF
Citește și