Sorana Cîrstea, OUT din primul tur de la Bad Homburg! Românca, lovită cu mingea în faţă. Cum a fost ajutată de adversară

De Dragoș Vasile
Publicat: 20.06.2021, 22:12
Actualizat: 20.06.2021, 23:14

Sorana Cîrstea, locul 45 WTA şi cap de serie numărul 6, a fost eliminată, duminică, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Bad Homburg, cu premii de 235.000 de dolari. În timpul meciului, Sorana a fost lovită de minge în faţă şi a primit ajutor de la adversară.

Sorana Cîrstea, eliminată din primul tur la Bad Homburg

Sorana Cîrstea a fost învinsă de germana Andrea Petkovic, locul 129 WTA, scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 22 de minute.

Sorana Cîrstea, OUT din primul tur de la Bad Homburg

Cîrstea a obţinut, pentru participarea în primul tur, 2.682 de euro şi un punct.

Herzlichen Glückwunsch an @andreapetkovic, die bei ihrem Heimturnier einen gelungenen Start feiert. Gegen Sorana Cirstea geht sie mit 6-3, 6-4 als Siegerin vom Platz und rückt in Runde zwei vor. pic.twitter.com/2rfGB9hSzi
— Bad Homburg Open presented by Engel & Völkers (@badhomburgopen) June 20, 2021

Sorana a trecut şi prin clipe dureroase în timpul partidei. Românca a fost lovită de minge în faţă după un serviciu în forţă al lui Petkovic. Chiar adversara i-a adus o pungă cu gheaţă.

Sorana Cîrstea, lovită de minge în faţă în timpul meciului cu Petkovic de la Bad Homburg
captură Digi Sport

Tot duminică, Patricia Ţig, locul 61 WTA, s-a calificat în turul al doilea impunându-se, cu scorul de 7-6 (4), 6-3, în faţa jucătoarei germane Mona Barthel, locul 187 WTA, beneficiară a unui wild card, după un meci care a durat o oră şi 50 de minute.

În faza următoare, Ţiga va evolua Nadia Podoroska (Argentina), locul 40 WTA şi cap de serie numărul 5.

Patricia Maria Tig steht in der zweiten Runde. Sie besiegt Mona Barthel nach einem knappen ersten Satz 7-6(4), 6-3. pic.twitter.com/0JYnWQCnHd

Sorana Cîrstea, locul 45 WTA, a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului de la Berlin, de iberica Garbine Muguruza, numărul 13 mondial şi favorită numărul 6.

Sorana Cîrstea s-a oprit în primul tur la Berlin. Muguruza a câștigat meciul cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră şi 19 minute. Deși început meciului a fost disputat, echilibrul s-a rupt la 3-3. Muguruza a făcut break-ul, după care a câștigat următoarele două game-uri și și-a adjudecat setul.

Sorana nu s-a regăsit nici în setul al doilea, iar Muguruza s-a distanțat rapid la 4-0. Deși românca a făcut break-ul, jucătoarea din Spania a răspuns imediat și a câștigat pe serviciul Soranei. Muguruza a mai cedat un game, după care a închis meciul cu 6-3, 6-2.

Pentru participarea în runda inaugurală a turneului de categorie WTA 500, Cîrstea a obţinut 5.362 de euro.

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

Sorana Cîrstea a venit cu dezvăluiri emoţionante
Diverse • 25 iulie, 15:08
FOTO
Momente tulburătoare trăite de iubita fiului lui Ion Tiriac. Dramele care au bulversat-o: „M-au făcut să văd viaţa altfel!”
Sorana Cîrstea își face planuri de nuntă cu fiul lui Ion Țiriac
Diverse • 23 iulie, 14:23
FOTO
Sorana Cîrstea își face planuri de nuntă cu fiul lui Ion Țiriac. Condiția pe care trebuie să o îndeplinească pentru a fi nora miliardarului!
Wimbledon • 5 iulie, 23:49
Wimbledon 2021 | Emma Răducanu a abandonat în setul al doilea al partidei cu Tomljanovic. Sportiva de 18 ani a acuzat dificultăţi de respiraţie
Simona Bălăceanu "își îmbrățișează feminitatea" pe nisipul fierbinte. Concurenta de la Burlacul face spectacol pe plajă
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
30 iulie, 23:00 UPDATEMERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo 30 iulie, 22:41 VIDEOGică Hagi, momente emoţionante pe Arena Naţională! Rapid l-a primit cu flori şi cadouri. Cum le-a mulţumit fanilor giuleşteni 30 iulie, 22:20 Gică Popescu, ruşinat de eşecurile din Conference League. „O zi neagră! Mi-e teamă de mai rău!” 30 iulie, 21:55 „E total deplasat!” Ilie Dumitrescu îl atacă dur pe Gigi Becali. „FCSB, eliminată de o echipă de diletanţi!” 30 iulie, 21:35 Manchester City, mutare şoc pe piaţa transferurilor! Vedeta pentru care Pep Guardiola a oferit 117 milioane de euro 30 iulie, 21:14 VideoROMÂNII DE AUR! Dorel Simion pregăteşte viitorii campioni la box: „Acesta este visul meu! Este o ambiţie!” Promisiunea pe care i-a făcut-o un puşti 30 iulie, 21:09 Jocurile Olimpice 2020 | Scandal în Marea Britanie! Investiţie de peste 30 de milioane de euro pentru doar două medalii. „Bugetul ţării este sub presiune!” 30 iulie, 19:58 VIDEOMarius Şumudică se simte ca la Jocurile Olimpice cu CFR Cluj! „Avem bronzul asigurat!” Declaraţii inedite despre dubla cu Young Boys Berna 30 iulie, 19:34 FotoJocurile Olimpice 2020 | Înotătorul care a şocat la Tokyo! Are burtă şi aproape 100 de kilograme. „Aceştia sunt concurenţii!” :) 30 iulie, 18:50 Gaz Metan – FC Argeş 2-2. Remiză nebună la Mediaş! Oaspeţii au egalat în minutul 90+1, după o execuţie superbă