Sorana Cîrstea, pe locul 26 WTA, după calificarea în sferturile de la US Open 2023. Poate intra în Top 10 dacă va câștiga trofeul

Dan Roșu Publicat: 3 septembrie 2023, 23:41

Sorana Cîrstea, pe locul 26 WTA, după calificarea în sferturile de la US Open 2023

Sorana Cîrstea, la US Open 2023 / Profimedia Images

Sorana Cîstea a urcat pe locul 26 WTA, în clasamentul LIVE, după calificarea spectaculoasă în sferturile de finală de la US Open 2023.

Sorana Cîrstea a trecut de jucătoarea de pe locul 15 WTA, Belinda Bencic, cu 6-3, 6-3, și a ajuns pe poziția 26, urcând patru locuri față de poziția pe care o avea la începutul ultimului Grand Slam al anului.

Dacă se va califica în semifinalele de la Flushing Meadows, Sorana va ajunge pe poziția a 22-a, la un singur loc de cea mai bună clasare a carieră, care venea în august 2013.

Mai mult, Sori poate visa și la o clasare în top 10. Dacă se va impune la US Open 2023, ea va acumula 3330 de puncte și ar putea ajunge pe locul 10, în funcție și de alte rezultate obținute de anumite jucătoare aflate în fața ei.

Pentru Sorana Cîrstea, aceasta este a doua apariție în sferturile de finală ale unui Grand Slam și prima de la US Open. Precendentul sfert era din 2009, la Roland Garros, unde era învinsă de Sam Stosur.

Sorana Cîrstea, în sferturi la US Open

Sorana Cîrstea, locul 30 WTA, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale turneului de grand slam US Open. Românca a trecut în optimi de elveţiana Belinda Bencic, locul 13 WTA şi cap de serie 15, scor 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea şi-a adjudecat primul set în 39 de minute, cu 6-3, după ce a avut 5-0 şi adversara sa a recuperat apoi o parte din diferenţă.

Cîrstea a început în forţă şi setul doi: în 27 de minute era deja 4-1 şi avea minge de 5-1. Ea a ratat atunci şi Bencic a făcut break, scorul devenind 4-2. Însă românca nu a pierdut situaţia de sub control, a reuşit şi ea breakul şi s-a apropiat la un game de victorie.

Calificarea s-a mai lăsat puţin aşteptată, Bencic făcând 5-3, dar Sorana Cîrstea nu a greşit în ultimul game şi a câştigat setul cu 6-3, în 46 de minute.

În faza următoare, Cîrstea o va înfrunta pe favorita 10, jucătoarea cehă Karolina Muchova, locul 10 WTA.

Prin accederea în sferturi, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari şi 430 de puncte.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României