NEWS ALERT

Sorana Cîrstea, victorie dramatică la Wimbledon. Românca a eliminat-o pe Victoria Azarenka şi va juca în turul 3. „Cel mai bun moment al carierei!”

Publicat: 1 iulie 2021, 21:34 / Actualizat: 1 iulie 2021, 23:17

Sorana Cîrstea - Emma Răducanu

Sorana Cîrstea şi Victoria Azarenka au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale zilei la Wimbledon.

Sorana Cîrstea, victorie dramatică la Wimbledon

Românca a câştigat primul set în tie-break, apoi a cedat cu 6-3 în actul secund. Şi decisivul a fost un thriller.

Sorana a fost condusă cu 2-0 şi 3-1. S-a impus până la urmă cu 6-4, după ce a luat ultimul game pe serviciul lui Azarenka. Meciul a durat 2 ore şi 19 minute.

În meciul din primul tur, Cîrstea a trecut ieri de reprezentanta gazdelor, Samantha Murray Sharan: 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea: „Cea mai frumoasă atmosferă din carieră”

Sorana le-a mulţumit fanilor din tribune pentru că i-au oferit o amintire de neuitat.

„Este cel mai bun moment al carierei! Trebuie să spun, sunt jucătoare profesionistă de la 16 ani, dar aceasta a fost cea mai frumoasă atmosferă de care am avut parte”, a declarat Cîrstea, citată de TennisNow.

Ea o va întâlni pe britanica Emma Răducanu, locul 338 WTA, sau pe cehoaica Marketa Vondrousova, locul 42 WTA.

Sorana şi-a egalat cea mai bună performanţă la Wimbledon. Ea a mai jucat de alte 3 ori în turul 3. Ultima dată s-a întâmplat în 2017.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

20:30 Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune! 19:54 Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa „tricolorilor” 19:11 CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 35-35! „Thriller” în Liga Naţională de handbal! Brăilencele au reuşit o revenire de senzaţie 18:51 Victor Angelescu, dezvăluire de ultimă oră în scandalul materialelor pirotehnice: „Ştiam că fanii dau cu torţe cu FCSB” 18:50 Sandro Tonali, acuzat de Federaţia Engleză că a pariat din nou! De câte ori a încălcat regulamentul după transferul la Newcastle 18:12 Reacţie categorică a presei din Scoţia, după anunţul făcut de Ianis Hagi: „Este impresionant” 18:00 Tudorel Stoica a reacţionat după declaraţiile lui Gică Hagi despre fiul său, Ianis: „A exagerat, îi face rău băiatului lui” 17:42 Dani Alves şi Robinho, desfiinţaţi de un fost coechipier: „Dacă îi făceau asta fiicei mele, nu mai eram la interviu acum” 16:59 Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca, fără set pierdut de la revenirea în circuit 16:57 Bocciu şi ceilalţi doi ultraşi ai Rapidului rămân în arest! Decizia de ultimă oră a instanţei Vezi toate știrile
Antena Sport Update • 26 mart., 17:52
Camelia Bălţoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 26 martie 2024
Tenis • 26 mart., 9:54
Sorana Cîrstea, prima reacţie după ce a fost eliminată de la turneul de la Miami! Ce a spus despre Simona Halep
Sorana Cîrstea - Danielle Collins LIVE SCORE
Tenis • 26 mart., 0:40
Sorana Cîrstea – Danielle Collins 3-6, 2-6. „Sori” a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Miami
Cine a ajutat-o pe Sorana Cîrstea să se califice în optimile de la Miami
Tenis • 25 mart., 8:43
Cine a ajutat-o pe Sorana Cîrstea să se califice în optimile de la Miami. Dezvăluirea româncei: „A intervenit de două ori!”
Sorana Cîrstea, după calificarea în optimile de la Miami
Tenis • 24 mart., 21:37
Sorana Cîrstea, după calificarea în optimile de la Miami. La ce s-a gândit când a fost condusă cu 3-0 în primul set