Închide meniul

Leylah Fernandez, surpriza uriaşă de la US Open! S-a calificat în semifinale, după un super-meci cu Elina Svitolina

Antena Sport Publicat: 8 septembrie 2021, 8:52

Comentarii
Leylah Fernandez, surpriza uriaşă de la US Open! S-a calificat în semifinale, după un super-meci cu Elina Svitolina

Profimediaimages

Ea a învins-o, în sferturi, cu scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (5), pe Elina Svitolina din Ucraina, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5, după un meci de două ore şi 24 de minute. Ucraineanca o eliminase în optimi pe Simona Halep, cu 6-3, 6-3.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La această vârstă fragedă, Fernandez a dat dovadă de o mare stăpânire de sine, trecând peste momente dificile. Ea a condus cu 5-2 în decisiv, a fost egalată, setul a ajuns apoi în tie-break, unde a avut 4-1 şi iar a fost egalată, reuşind, la 5-5, o minge norocoasă, un lung de linie care a ricoşat din banda fileului peste racheta adversarei, şi a închis meciul la prima posibilitate ivită.

Leylah Fernandez, surpriza uriaşă de la US Open

Fernandez este la a şaptea prezenţă pe tabloul principal al unui Grand Slam. Anterior, cea mai bună performanţă a ei a fost turul al treilea la Roland Garros, anul trecut.

Jucătoarea din Canada va evolua cu Barbora Krejcikova din Cehia, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8, sau cu Arina Sabalenka din Belarus, locul 2 WTA.

Miercuri vor avea loc partidele Emma Răducanu (Marea Britanie), locul 150, venită din calificări – Belinda Bencic (Elveţia), locul 12 WTA şi cap de serie numărul 11, şi Karolina Pliskova (Cehia), locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4 – Maria Sakkari (Grecia), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 17.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep, anunţ după eliminarea de la US Open

Simona Halep s-a întors în România după ce a fost eliminată de Elina Svitolina din optimile de finală de la US Open. Ocupanta locului 13 WTA a cedat în două seturi, scor 3-6, 3-6.

Halep a anunţat că este mulţumită de parcursul avut în turneul de Grand Slam, în condiţiile în care s-a confruntat cu mari probleme medicale în acest an. Campioana noastră asigură că a scăpat de accidentări şi este pregătită să încheie sezonul în forţă.

„Sunt mulţumită de ceea ce am făcut, mai ales după o pauză atât de lungă. Niciodată nu am stat mai mult de 3-4 luni fără meciuri oficiale. Fizic sunt bine, nu mai am nicio accidentare. Am avut la Cincinatti o mică ruptură la muşchiul de la picior, dar n-a fost foarte gravă… după câteva zile de pauză am putut să joc bandajată„, a declarat Simona Halep pe aeroport.

Reclamă

Simona Halep urmează să se căsătorească săptămâna viitoare, dar nu are timp să plece în luna de miere. Îşi doreşte să fie în cea mai bună formă la Indian Wells, turneu care se va disputa între 6 şi 17 octombrie.

„Voi avea câteva zile de pauză şi voi continua antrenamentele. Am zis că o să o las mai moale în sensul că nu vreau să forţez acum, după ce mi-am revenit. (Reporter: Mergi la Indian Wells?) Normal, da!

A fost greu să joc pe hard şi mai ales la cel mai înalt nivel în tenis. Am avut meciuri foarte grele, le-am simţit de la început, de la turneul din Canada„, a mai spus Simona.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:27
Aryna Sabalenka s-a retras de la China Open
9:50
România – Qatar 1-3. Tricolorii au încheiat Mondialul fără victorie
9:49
S-au certat pe teren în Juventus – Dortmund! Nu a vrut să îşi lase colegul să bată un penalty şi a intervenit antrenorul
9:32
Cristi Chivu, declaraţii uriaşe despre Ajax: “Fundamentul a ce sunt eu acum ca persoană”
9:09
Ce a făcut Vinicius Jr la finalul meciului Real Madrid – Marseille 2-1, în care a fost doar rezervă
8:46
Jose Mourinho revine! Îi ia locul antrenorului demis după umilinţa din Champions League
1 Gică Hagi a jucat în Legends Charity Game. “Regele” s-a remarcat imediat în meciul în care au evoluat nume uriaşe 2 VIDEOGabi Tamaş şi Dan Alexa, luaţi cu maşina de poliţie în Asia Express. Ce li s-a putut întâmpla celor doi pe “Drumul Eroilor” 3 Marius Şumudică a bătut palma cu noua echipă, după ce a refuzat să revină în Liga 1: “M-am înţeles” 4 “Vor fi scoşi de pe listă”. Mihai Stoica, anunţ despre schimbările de lot pregătite de Gigi Becali la FCSB 5 Viitorul lui Cristi Chivu pe banca lui Inter, decis. Anunţul lui Fabrizio Romano înaintea meciului cu Ajax 6 Adrian Mutu îi spulberă lui Dinamo visul suprem: “Sunt buni cu echipe medii spre slabe”
Citește și