Închide meniul

Simona Halep – Elina Svitolina, în optimile de finală la US Open 2021! Meci cu miză uriașă pentru „Simo”

Antena Sport Publicat: 4 septembrie 2021, 11:32

Simona Halep – Elina Svitolina, în optimile de finală la US Open 2021! Meci cu miză uriașă pentru „Simo

Simona Halep, în partida cu Camila Giorgi

Profimedia

Simona Halep (13 WTA) este aproape de o nouă performanță uriașă. Dacă o va învinge le Elina Svitolina, marea noastră campioană va reveni în TOP 10, acolo unde a fost timp de 7 ani și jumătate. Halep a ieșit în acest an din TOP 10 din cauza problemelor medicale care au făcut-o să renunțe la mai multe turnee.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep – Elina Svitolina, în optimi la US Open 2021

Simona Halep va avea parte de un nou duel de cinci stele în optimile turneului de la US Open. După meciul de infarct contra Elenei Rybakina, scor 7-6. 4-6, 6-3, românca se bate pentru un loc în sferturile competiţiei cu ucraineanca Elina Svitolina.

Halep o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina care a eliminat-o în două seturi pe rusoaica Daria Kasatkhina. Svitolina s-a impus în minim de seturi, 6-4, 6-2. Duelul Simona Halep-Elina Svitolina ar urma să se dispute duminică, la o oră care urmează să fie anunţată de către organizatorii turneului american. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de 10 ori până scorul, scorul fiind egal: 5-5.

Reclamă

Simona Halep, meci nebun în turul 3

Simona Halep a jucat în cel mai nebun meci de la US Open de până acum. Românca a avut nevoie de 2 ore şi 22 de minute pentru a reuşi calificarea în optimile competiţiei. A fost 7-6. 4-6, 6-3 pentru româncă după un meci incredibil.

Victoria cu Elena Rybakina şi calificarea în optimile US Open i-au adus româncei un premiu de 265.000 de dolari şi cu 240 de puncte WTA. Simona Halep nu se află la prima performanţă importantă la US Open. S-a mai calificat în semifinale, în 2015, iar în 2013 a ajuns în optimi. Anul trecut ea nu a participat la acest Grand Slam, din cauza pandemiei de coronavirus. În 2019, ultima ediţie la care a participat, românca a fost eliminată în turul al doilea.

Reclamă
Reclamă
Pe același subiect
Antena Sport Update • 27 nov., 16:49
Alexandra Tudor îţi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 27 noiembrie
Ce se întâmplă cu cazul Simonei Halep. Anunţul oficial făcut de TAS
Tenis • 27 nov., 11:01
Ce se întâmplă cu cazul Simonei Halep. Anunţul oficial făcut de TAS, după suspendarea uriaşă primită de românca
Dumitru Dragomir, ipoteză şocantă în scandalul de dopaj al Simonei Halep
Tenis • 18 nov., 8:56
Dumitru Dragomir, ipoteză şocantă în scandalul de dopaj al Simonei Halep: „Ţi-am zis că ea a nenorocit-o!”
Suspendată din tenis pentru dopaj, Simona Halep s-a apucat de altceva!
Tenis • 16 nov., 22:04
Suspendată din tenis pentru dopaj, Simona Halep s-a apucat de altceva! Cu ce se ocupă în aceste momente fostul lider mondial!
Patrick Mouratoglou, noi declaraţii despre Simona Halep
Tenis • 15 nov., 18:01
Patrick Mouratoglou, noi declaraţii despre Simona Halep: „Nu s-a dopat niciodată! Este o victimă”
Ultimele știri
27
nov.
22:52
„M-au înjurat de mamă, de soţie. Se scanda şi de Steaua” Ce răspuns a avut Alex Chipciu pentru fanii Rapidului
27
nov.
22:46
Dan Nistor i-a „înţepat” pe fanii lui U Cluj după „remontada” cu Rapid: „În Giuleşti e cel mai tare public din Liga 1”
27
nov.
22:39
Ianis Stoica, prima reacţie după ce a învins-o de unul singur pe Rapid. Ce a spus după ce a aflat că FCSB vrea să renunţe la el
27
nov.
22:25
Rapid – U Cluj 2-3. Lovitură de teatru în Giuleşti! „Remontada” uluitoare a ardelenilor. Jucătorii lui Bergodi, făcuţi K.O.!
27
nov.
22:25
Ianis Stoica a dat de pământ cu Rapid şi a contribuit decisiv la „remontada” istorică! Răspuns pentru şefii FCSB-ului
27
nov.
21:57
VIDEOAl-Nassr – Persepolis 0-0! Surpriză în Liga Campionilor Asiei! Meciul lui Cristiano Ronaldo a fost exclusiv în AntenaPLAY
27
nov.
21:42
„Ce le transmiteți contestatarilor lui Edi?”. Anghel Iordănescu a oferit un răspuns senzațional. Nimeni nu se aștepta la asta
27
nov.
21:39
Primul jucător pus de FCSB pe lista transferurilor! Anunţul oficial făcut la o zi după victoria cu Dinamo
27
nov.
21:19
Ovidiu Burcă nu va mai fi antrenorul lui Dinamo! Conducerea a luat o decizie incredibilă, cum rar se vede în fotbal
27
nov.
21:01
VideoAu punctat şi au câştigat! Puştii din Ulmi s-au bucurat de echipamentele primite din liga punctelor
Vezi toate știrile
EMISIUNI
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Eduard Novak, la AS.ro LIVE