US Open 2021 | Emma Răducanu are lumea la picioare, după victoria uluitoare cu Leylah Fernandez! A câștigat US Open fără set pierdut, deși a jucat 10 meciuri până la trofeu. Salt URIAȘ în clasament

Avatar photo

De Antena Sport
Publicat: 12 septembrie 2021, 1:41
Actualizat: 12 septembrie 2021, 8:25

Emma Răducanu - Leylah Fernandez 6-3, 6-4. Emma Răducanu a rescris istoria tenisului. A produs una dintre cele mai mari surprize din istorie și a câștigat US Open 2021.

Emma Răducanu a câștigat US Open 2021

Emma Răducanu a rescris istoria tenisului feminin! Sportiva cu origini în România a triumfat la US Open 2021, după ce a învins-o în finală pe Leylah Fernandez, scor 6-4, 6-3. Britanica a reușit să câștige turneul fără set pierdut.

Performanța reușită de Emma Răducanu este cu atât mai mare, cu cât este prima sportivă venită din calificări care câștigă un turneu de Grand Slam. Emma a jucat numai puțin de 10 meciuri până să pună mâna pe trofeu. Emma Răducanu nu a pierdut niciun set și, mai mult, nu a ajuns niciodată la tie-break.

Emma Răducanu a scris istorie la US Open 2021

Emma Răducanu a făcut un salt uriaș în clasamentul WTA. Sportiva cu origini în România a urcat 127 de locuri, ajungând până pe poziția 23, WTA. Aceasta a avut un traseu fabulos spre victoria istorică.

Calificări:

Tabloul principal:

Emma Răducanu e pur şi simplu fabuloasă. Sportiva cu origini în România a scris istorie la US Open: este prima jucătoare din istorie care câştigă trofeul fără set pierdut pe parcursul competiţiei! Sportiva cu tată român a învins-o în marea finală pe Leylah Fernandez, din Canada. Emma şi-a spulberat adversara, scor 6-4, 6-3.

Jucătoarea de tenis din Marea Britanie nu a pierdut vreun set în cele zece meciuri jucate până acum, la US Open, incluzând aici și calificările!

facebook whatsapp LinkedIn twitter email
Nana Falemi, la AS.ro LIVE
14:37 Un boxer amator, care este orb, se pregătește pentru primul meci din carieră: împotriva unui adversar cu vedere perfectă! 13:55 „Nu-mi educi tu mie copilul!” Narcis Răducan, scandal uriaş cu mama unui copil care înjura Dinamo: „E pe stadion, face ce vrea!” 13:49 Mesaj tulburător al unui fotbalist din Turcia: „Când mă târam eram sigur că podeaua se va prăbuşi!” Acuzații dure la adresa șefilor ligii 13:14 Patinaj Artistic: Turneul celor Patru Continente e în perioada 9-12 februarie, LIVE în AntenaPLAY 12:55 Mihai Stoica, reacție savuroasă după ce Mihai Pintilii a fost desemnat antrenorul etapei în Liga 1: „Să facă Strizu plângere! Cum a făcut LPF echipa asta?” 12:48 Verdictul lui Ionuț Chirilă în lupta pentru titlu: „Gigi Becali a avut dreptate pe jumătate!” 12:30 Olympique Marseille – PSG, 22:10, LIVE exclusiv în AntenaPLAY, în optimile Cupei Franţei. Meciul începutului de an în Hexagon 12:29 Ionuţ Radu este anunţat titular în Auxerre – Rodez, 19:15, în exclusivitate în AntenaPLAY! Olympique Lyon – Lille, un alt super-meci. Spectacol total în optimile Cupei Franței 12:15 VIDEOImagini halucinante de pe San Siro! Stâlpii din peluza legendarului stadion se mișcă sub greutatea fanilor! Cum au reacționat Inter și AC Milan 12:02 EXCLUSIV AS.ro LIVEIlie Poenaru a spus totul despre negocierile cu Gigi Becali: „I-am cerut nişte lucruri, iar dânsul nu le-a acceptat!”