US Open 2021 | Emma Răducanu are lumea la picioare, după victoria uluitoare cu Leylah Fernandez! A câștigat US Open fără set pierdut, deși a jucat 10 meciuri până la trofeu. Salt URIAȘ în clasament

De Antena Sport
Publicat: 12.09.2021, 1:41
Actualizat: 12.09.2021, 8:25

Emma Răducanu - Leylah Fernandez 6-3, 6-4. Emma Răducanu a rescris istoria tenisului. A produs una dintre cele mai mari surprize din istorie și a câștigat US Open 2021.

Emma Răducanu a câștigat US Open 2021

Emma Răducanu a rescris istoria tenisului feminin! Sportiva cu origini în România a triumfat la US Open 2021, după ce a învins-o în finală pe Leylah Fernandez, scor 6-4, 6-3. Britanica a reușit să câștige turneul fără set pierdut.

Performanța reușită de Emma Răducanu este cu atât mai mare, cu cât este prima sportivă venită din calificări care câștigă un turneu de Grand Slam. Emma a jucat numai puțin de 10 meciuri până să pună mâna pe trofeu. Emma Răducanu nu a pierdut niciun set și, mai mult, nu a ajuns niciodată la tie-break.

Emma Răducanu a scris istorie la US Open 2021

Emma Răducanu a făcut un salt uriaș în clasamentul WTA. Sportiva cu origini în România a urcat 127 de locuri, ajungând până pe poziția 23, WTA. Aceasta a avut un traseu fabulos spre victoria istorică.

Calificări:

Tabloul principal:

Emma Răducanu e pur şi simplu fabuloasă. Sportiva cu origini în România a scris istorie la US Open: este prima jucătoare din istorie care câştigă trofeul fără set pierdut pe parcursul competiţiei! Sportiva cu tată român a învins-o în marea finală pe Leylah Fernandez, din Canada. Emma şi-a spulberat adversara, scor 6-4, 6-3.

Jucătoarea de tenis din Marea Britanie nu a pierdut vreun set în cele zece meciuri jucate până acum, la US Open, incluzând aici și calificările!

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Tenis • 21 sept., 15:17
Decizie de ultimă oră a Emmei Răducanu! S-a retras de la acest turneu. Când ar putea reveni pe teren
Emma Răducanu şi Ian Răducanu
Tenis • 20 sept., 17:09
Românul care a antrenat-o pe Emma Răducanu în România, dezvăluiri savuroase din interiorul familiei campioanei de la US Open 2021: „Tatăl său mi-a cerut asta!”
Emma Răducanu, asaltată cu oferte
Tenis • 20 sept., 12:11
Emma Răducanu dă o lovitură financiară de proporţii! Cele mai importante companii sunt dispuse să-i plătească o avere. Anunţul englezilor
Un bărbat a prins un aligator imens, dar ceea ce a găsit în stomac l-a lăsat fără cuvinte: „Are în jur de 5.000 de ani”
1
Foto Leo Messi a fost dat de gol! Ce a făcut imediat după golul marcat de Mauro Icardi. Toată lumea l-a criticat
8:00 AS.ro LIVE | Costin Gheorghe este ACUM invitatul lui Cătălin Oprișan! Povești de senzație ale fostului fotbalist din Liga 1 0:15 CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Ce chin, ce jale, pentru calificare! Edi Iordănescu nu a mai suportat: „Am demonstrat că putem fi amatori!”. Primele măsuri pe care le-a luat: „Vor fi consecinţe financiare!” 0:09 CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Constantin Budescu, avertisment dur după ce vicecampioana a evitat umilința. „Trebuie să ne punem un semn de întrebare!” 22
sept.
23:59
CS Hunedoara – FCSB 3-5 | „Să nu-i respectăm mai mult decât trebuie!” Florin Maxim, după ce a fost aproape să producă cea mai tare „remontada” din Cupa României. „Putem să-l catalogăm ca un eveniment pentru oraşul nostru”
22
sept.
23:55
CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Ianis Stoica răsuflă uşurat după „remontada” gazdelor din liga a 3-a. „În fotbal orice e posibil, mă bucur că mi-am ajutat echipa!”
22
sept.
23:27
Ianis Hagi, revenire de senzație la Rangers! Românul a dat o pasă de gol la 2 minute după ce Gerrard l-a introdus în teren. „Incredibil jucător!”
22
sept.
23:03
Uluitor! CS Hunedoara a făcut „remontada” cu FCSB! Golul incredibil care a aruncat tribunele în aer
22
sept.
23:00
CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Meci nebun! Jucătorii lui Edi Iordănescu s-au chinuit cu o echipă din liga a 3-a. Au fost aproape de o ruşine istorică! S-au calificat, în prelungiri, în „optimile” Cupei României
22
sept.
22:54
VIDEOAlex Mitriţă a marcat din nou pentru PAOK! Răzvan Lucescu şi-a pierdut cumpătul la final şi a început să înjure în faţa jurnaliştilor. Ce l-a iritat
22
sept.
21:40
LIVE BLOG | 16-imile Cupei României. FCSB, meci nebun cu CS Hunedoara. Sepsi a eliminat-o pe Farul. Gică Hagi a reacţionat dur. Toate rezultatele sunt AICI