US Open 2021 | Set dramatic câștigat de Simona Halep! A fost uriaşă în tie-break-ul primului act

Avatar photo

De Gabriel Zamfirescu
Publicat: 3 septembrie 2021, 19:26

Simona Halep a avut parte de un prim set nebun în turul trei de la US Open contra Elenei Rybakina. A fost o desfăşurare dramatică pe parcursul unei manşe care a durat mai mult de o oră. Tie-break-ul primului act a fost un adevărat thriller.

Simona Halep, în turul al treila la US Open 2021

Simona Halep a uimit e toată lumea în primul set cu Elena Rybakina, din turul al treilea de la US Open. Meciul a început dramatic pentru româncă. Kazaha a condus cu 3-0, dar Simona a egalat şi a preluat conducerea jocului.

Simona Halep, set epic la US Open

Nebunia din primul set a continuat. Elena Rybakina a făcut 5-3, dar Simona a revenit din nou în meci. S-a ajuns până la urmă la tie-break, dar şi acolo nebunia a continuat. Halep a avut mai multe mingi de set, dar le-a pierdut pe rând.

Rybakina părea că îşi va adjudeca setul. A avut două mingi pentru a-şi adjudeca runda, dar nu a reuşit. Până la urmă, Halep a dat marea lovitură. S-a impus cu 13-11 în primul act, după un tie-break absolut epuizant.

Tie-break senzaţional în primul set

Simona a condus cu 6-2 și a irosit pe parcurs nu mai puțin de 6 mingi de set. Schimburile au avut o intensitate aparte, superioară tuturot meciurilor de pe tabloul feminin de la actuala ediție. La scorul de 6-6 a avut loc un raliu epuizant.

Simona a scos întreg arsenalul, a lovit cu forehand-ul în lung de linie, apoi a închis cu lovitura semnătură, un backhand în lung de linie plasat perfect. Totul s-a încheiat cu o dublă greșeală a Elenei Rybakina.

facebook whatsapp LinkedIn twitter email
Nana Falemi, la AS.ro LIVE
19:50 Joyskim Dawa și-a aflat pedeapsa, după ce a luat „roșu” în FCSB – Farul 2-3! Câte etape va fi suspendat fundașul umilit de Gigi Becali 19:38 Veste importantă pentru Universitatea Craiova! Memoriile depuse de Hanca și Vînă au fost respinse 19:27 Simona Halep se menţine în formă, în plin scandal de dopaj! Românca a început să ia lecţii de box 18:50 Vali Lazăr, dezvăluiri fabuloase despre scandalul cu Ovidiu Burcă: „De unde ai luat chiloţii?” Ce a putut să răspundă 18:30 Carlo Ancelotti, declarație neașteptată despre Pep Guardiola: „Va veni ziua în care îl vor da afară!” 18:22 „Am negociat până la 12 noaptea!” Antonio Sefer a dezvăluit motivul pentru care a picat transferul la Zulte Waregem 18:00 Mihai Costea nu exclude varianta unei reveniri în Liga 1: „O iau pas cu pas!” Ce spune despre Florin Costea 17:35 Atanas nu vrea să fie antrenat de tatăl său, Eugen Trică: „Vă zic sincer!”. Răspunsul surprinzător 17:23 Daniel Oprița, declarație fabuloasă despre Gabi Tamaș: „Dacă vrea să joace până la 50 de ani, se duce și la liga a 3-a!” 17:22 LIVE BLOG | Ianis Hagi, pregătit pentru un nou meci la Rangers! Ionuţ Radu, posibil titular în Monaco – Auxerre! Meciurile tari ale zilei, AICI
Simona Halep, în timp ce ia lecţii de box
Tenis • 19:27
Simona Halep se menţine în formă, în plin scandal de dopaj! Românca a început să ia lecţii de box
Aryna Sabalenka, în finala Australian Open 2023
Australian Open • 28 ian., 13:46
Aryna Sabalenka, copleșită de emoții după triumful de la Australian Open 2023: „Încă tremur!” Cum a reacționat și Elena Rybakina
Aryna Sabalenka, în finala AO 2023
Australian Open • 28 ian., 12:58
Elena Rybakina – Aryna Sabalenka 6-3, 3-6, 4-6. Primul titlu de Grand Slam pentru Sabalenka! Revenire senzațională în finala Australian Open 2023