US Open 2023 | Carlos Alcaraz nu se gândeşte la titlul de la New York! Campionul en-titre s-a calificat în turul al doilea de la Flushing Meadows după ce a petrecut doar 58 de minute pe Arthur Ashe Stadium.
Dominik Koepfer, numărul 75 ATP, a fost nevoit să se retragă la jumătatea setului secund, atunci când Carlos Alcaraz conducea cu 6-2, 3-2.
US Open 2023 | Carlos Alcaraz nu se gândeşte la titlul de la New York!
Dublu campion de Grand Slam, după ce s-a impus la US Open 2022 şi Wimbledon 2023, Carlos Alcaraz se află în premieră în postura de campion en-titre la un turneu major.
Spaniolul a vorbit la finalul partidei cu Koepfer despre acest lucru şi a recunoscut că nu se gândeşte la acest lucru, obiectivul său fiind acela de a reveni la nivelul arătat în urmă cu un an la New York.
„Am fost încântat să joc primul meu meci la US Open. A fost grozav să revin pe Arthur Ashe, după un parcurs excelent anul trecut. M-am bucurat să revin, dar nu mă gândesc să îmi apăr titlul câştigat anul trecut sau la faptul că sunt campionul en-titre.
Vreau să joc la cel mai înalt nivel şi să revin la nivelul de anul trecut. Încerc să stau cât mai departe de presiunea pe care oamenii o pun pe mine pentru că sunt campionul en-titre”, a declarat Carlos Alcaraz, potrivit puntodebreak.com.
Carlos Alcaraz munceşte pentru a reveni pe primul loc în clasamentul ATP
Chiar dacă îşi va apăra titlul de la US Open, Carlos Alcaraz nu se va mai afla pe primul loc în clasamentul ATP. Graţie victoriei din primul tur d e la Flushing Meadows cu Alexandre Muller, Novak Djokovic este sigur că va reveni pe prima poziţie a clasamentului ATP la finalul turneului de la New York.
Acest lucru îl motivează în plus pe Carlos Alcaraz, care a declarat că este pregătit să lupte pentru revenirea pe primul loc în clasamentul ATP şi a promis că va încerca să facă acest lucru până la finalul anului.