US Open | Noapte de coşmar pentru românce! Ana Bogdan şi Gabriela Ruse, eliminate în primul tur. Ana Bogdan a avut un meci nebun de aproape patru ore + Probleme pentru Irina Begu

De Dragoș Vasile
Publicat: 31.08.2021, 9:06
Actualizat: 31.08.2021, 9:09

Sportivele românce au avut o noapte de coşmar la US Open! Ana Bogdan şi Gabriela Ruse au fost eliminate de la ultimul Grand Slam al anului.

Ana Bogdan, meci nebun de aproape patru ore la US Open

Ana Bogdan şi Gabriela Ruse, eliminate în primul tur la US Open. Ana Bogdan, învinsă după un meci de aproape patru ore

Gabriela Ruse, locul 108 mondial, a fost învinsă de sportiva cehă Marketa Vondrousova, locul 38 mondial, scor 7-5, 6-0, după o oră şi 28 de minute.

Ana Bogdan, locul 102 WTA, a fost întrecută de Rebeka Masarova, din Spania, locul 231 mondial, scor 6-7 (9/11), 7-6 (7/2), 7-6 (11/9). Meciul lui Ana Bogdan cu Masarova a durat trei ore şi 40 de minute.

În primul tur, Simona Halep a reuşit calificarea în runda secundă.

Irina Begu, cu probleme medicale, eliminată de Andrea Petkovic în primul tur la US Open

Irina Begu, locul 63 mondial, a fost învinsă de germana Andrea Petkovic, locul 68 mondial, scor 6-2, 7-6 (3), tot în primul tur la US Open.

Meciul a durat o oră şi 44 de minute. Begu a cerut time-out medical în setul doi, la scorul de 2-1, iar apoi a evoluat cu un bandaj la piciorul drept.

Calificarea în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 115.000 de dolari şi cu 70 de puncte WTA. Jucătoarele care sunt eliminate în primul tur primesc câte 75.000 de dolari şi zece puncte fiecare.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Gabriela Ruse şi Simona Halep
WTA • 11 oct., 20:56
Gabriela Ruse vrea să o facă pe Emma Răducanu să se simtă ca acasă la Cluj. „Îi recomand ciorba şi sarmalele!”. Mesaj pentru Simona Halep
Irina Begu
Tenis • 10 oct., 23:47
Indian Wells 2021 | Irina Begu – Shelby Rogers 0-6, 2-6. Înfrângere grea pentru româncă
Simona Halep, la Indian Wells
WTA • 10 oct., 8:31
Indian Wells 2021 | Organizatorii au anunțat ora meciului Simona Halep – Aliaksandra Sasnovich. Când joacă și celelalte românce. Programul complet
Alena Mazanik are părul atât de lung, că "i se prind deseori insecte în el". Cum arată tânăra și cât măsoară podoaba ei capilară
Iuliu Mureșan și-a pus mâinile în cap când a aflat că Dario Bonetti ar putea veni în locul lui Mircea Rednic. Ce se întâmplă la Dinamo
1
13:12 FCSB – Mioveni 3-0 | Edi Iordănescu, dat de gol de Mihai Stoica. Ce s-a întâmplat înaintea meciului: „Tableta s-a spart” 12:49 FCSB, în mare pericol! Meciul cu Farul s-ar putea amâna: „Nu vrem să driblăm competiţia, vom vedea” 12:40 Istvan Kovacs îl arbitrează pe Pep Guardiola. Ce meci spectacol a primit arbitrul român în Liga Campionilor 12:17 FCSB – Mioveni 3-0. Mihai Stoica nu a glumit! Andrei Vlad avea pregătit echipament de jucător de câmp!!! ”Era pregătit, e tehnicuț” 11:59 FCSB – Mioveni 3-0 | Mihai Stoica iese la contraatac: „Numai lamentări prin studiouri”. Ce reclamă oficialul vicecampioanei 11:51 VIDEOFază monumentală la finalul meciului Lazio – Inter 3-1. Ce a putut face Luiz Felipe. Arbitrul l-a eliminat direct 10:57 Cosmin Olăroiu, dat de gol! Ce a făcut antrenorul înainte de FCSB – Mioveni: „Acum am dat din casă” 10:43 Mirel Rădoi, atacat fără menajamente: „Nu l-am cunoscut aşa ranchiunos”. Neconvocarea lui Ronaldo Deaconu, motivul discordiei 10:10 Momente dramatice pentru Denis Drăguș: i-a fost anulat un gol după 7 minute și Standard a fost egalată în minutul 90+10 9:22 Finală incredibilă la Indian Wells. Cei doi nu câștigaseră niciun meci în California până la ediția 2021