Antrenorul ocupantei locului 2 WTA a anunţat prin ce a trecut Simona în Cehia. Misiunea principalei favorite a fost dificilă, din moment ce nu mai jucase un meci oficial de pe 22 februarie.
Artemon Apostu-Efremov, încântat de evoluţia Simonei Halep
"A fost, bineînţeles, o săptămână foarte dificilă. Să reiei ritmul de turnee nu e uşor, mai ales după 5 luni de pauză. Dar Simona şi-a găsit din ce în ce mai bine nivelul, a muncit în fiecare zi. A avut puterea să lupte, de aceea este o mare campioană.
Vii după antrenamente, nu ştii cum vor sta lucrurile la turneu. Aici practic este stresul real şi vezi ce ai de lucrat în continuare. Meciul e ca o lucrare de control. Îmbunătăţirile se vă de la meci la meci. Şi fără să îi meargă atât de bine serviciul, a ştiut să gestioneze", a declarat Artemon Apostu-Efremov la Digi Sport.
La Praga, antrenorii jucătoarelor au putut da indicaţii în timpul meciurilor.
"Am mai fost în postura asta la Dubai. Acolo am avut această opţiune, acolo aveam şi on-court coaching. Câteodată e o armă cu două tăişuri. Uneori jucătorul aşteaptă să rezolvi lucrurile din teren, dar nu poţi să faci acest lucru. Dacă îl foloseşti corect este un lucru bun şi cred că este o evoluţie normală.
În principiu, ai voie să vorbeşti mai mult când e în partea ta de teren, dar în limitele fair play-ului. Mai mult când este în apropierea ta jucătorul", a mai spus antrenorul Simonei.
- Simona Halep, un nou succes în circuitul WTA
- Românca este pe locul 2 în clasamentul mondial
- Halep a câştigat finala de la Praga
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Panathinaikos - PAOK, turul semifinalei Cupei Greciei, e live în AntenaPLAY, miercuri, de la ora 20:30
- Sorana Cîrstea, calificare fulgerătoare în sferturile Transylvania Open! Românca a pierdut un singur game
- Jaqueline Cristian, eliminare șocantă de la Transylvania Open! Românca, învinsă clar în 55 de minute
- Gabriela Ruse, eliminată în primul tur de la Transylvania Open. Eșec în trei seturi pentru româncă
- Sorana Cîrstea, victorie la pas în primul tur la Transylvania Open! Rezultatele zilei de la Cluj-Napoca
- Sorana Cîrstea şi Gabriela Ruse au urcat în clasamentul WTA după Australian Open 2026! Pe ce locuri se află româncele


































