Bianca Andreescu îşi "sperie" rivalele: "Mă simt ca o caracatiță pe teren, parcă am opt picioare"

Publicat: 2 aprilie 2021, 16:03

Bianca Andreescu (20 de ani, numărul 9 WTA) va juca în finala de la Miami Open împotriva lui Ashleigh Barty (24 de ani, numărul 1 WTA). Canadianca cu origini românești a făcut show după ce s-a calificat în ultimul act.

Bianca Andreescu

profimediaimages

Bianca Andreescu s-a calificat dramatic în finala turneului de la Miami. Jucătoarea de 20 de ani a învins-o în trei seturi pe Maria Sakkari, după aproape trei ore de joc.  Andreescu s-a comparat cu o "caracatiță" la finalul duelului din semifinale. Nici ea nu-și explică cum a reușit să salveze unele mingi dificile.

Bianca Andreescu: "Mă simt ca o caracatiță pe teren, parcă am opt picioare"

"Pot să spun că am deja multă experiență în astfel de meciuri, strânse, de trei seturi, amd evenit capabilă să-mi găsesc o cale spre victorie. Câteodată vă spun sincer că mă simt ca o caracatiță pe teren, alergând dintr-o parte în alta.

Simt că am opt picioare, e de-a dreptul o nebunie pentru că uneori nu-mi explic nici eu cum pot ajunge la unele mingi", a declarat Bianca Andreescu.

Bianca Andreescu a trecut de Martincova, Anisimova, Muguruza, Sorribes Tormo și Maria Sakkari în drumul spre finala de la Miami. Aceasta este prima finală pe care o joacă Bianca Andreescu, după cea câştigată la US Open.

Bianca Andreescu – Ashleigh Barty în finala turneului de la Miami

Bianca Andreescu o va întâlni în finala turneului de la Miami pe liderul mondial, Ashleigh Barty. Australianca s-a calificat în finală după ce a învins-o în semifinale pe Elina Svitolina, scor 6-3, 6-3. Barty le-a mai eliminat pe Kucova, Ostapenko, Azarenka și Sabalenka.

Bianca Andreescu și Ashleigh Barty se vor intâlni pentru prima dată într-un meci oficial. Liderul mondial va încerca să-și apare titlul cucerit în 2019. Anul trecut, Miami Open a fost anulat din cauza pandemiei de coronavirus.

19
22:15
Sepsi – FC Voluntari 2-1. Echipa lui Cristiano Bergodi a câștigat Cupa României! Primul trofeu din istoria covăsnenilor
19
22:10
Fanul care l-a lovit cu capul în gură pe Billy Sharp a fost condamnat la închisoare! Cât timp va sta după gratii
19
21:33
Sepsi – FC Voluntari | Marius Ștefănescu, „dublă” magică în finala Cupei României. Execuție excepțională la golul al doilea
19
21:12
Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Roland Garros 2022! Cu cine joacă celelalte românce
19
21:01
Câți bani a produs Arena Națională pentru Primăria Capitalei în 2022! Nicușor Dan a făcut publică suma uriașă
19
20:50
Vladimir Putin își ignoră amanta gravidă. „Se gândește la rudele sale ca la o povară!”
19
20:07
NEWS ALERTRapid a pierdut procesul cu Julio Cesar! Giuleștenii, obligați să plătească 600.000 de euro. Reacția lui Daniel Niculae
19
19:46
FotoCum a reacționat familia lui Laurențiu Reghecampf după nașterea copilului său și al iubitei Corina Caciuc
19
19:42
EXCLUSIVIstvan Kovacs, aplaudat de Adrian Porumboiu după ce a fost delegat la Cupa Mondială: „E formidabil! S-au aliniat astrele”
19
18:46
PSG nu renunţă la Kylian Mbappe! Ce plan au francezii pentru a-l deturna din drumul spre Real Madrid

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Simona Halep a pierdut în turul al doilea la Roma
WTA • 12 mai, 0:20
Simona Halep – Danielle Collins 6-7(1), 3-6 | Jucătoarea noastră, eliminată de la Roma în turul al doilea
Simona Halep și Patrick Mouratoglou
WTA • 10 mai, 22:13
Patrick Mouratoglou, cucerit de Simona Halep: „O admir foarte mult, este incredibilă!”
Simona Halep, a doua favorită la Roma
WTA • 10 mai, 21:04
Când se joacă Simona Halep – Danielle Collins, meciul din turul al doilea de la Roma! Organizatorii au anunţat ora de start a duelului de foc