Cu cine va juca Emma Răducanu în “sferturi” la Transylvania Open. Se apropie meciul de vis cu Simona Halep

Alexandru Ivan Publicat: 28 octombrie 2021, 17:45

Comentarii
Cu cine va juca Emma Răducanu în sferturi la Transylvania Open. Se apropie meciul de vis cu Simona Halep

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

În faza următoare, Răducanu o va întâlni pe sportiva din Ucraina Marta Kostyuk, locul 55 WTA. Kostuyk le-a învins până acum pe Bernarda Pera, 94 WTA, și pe Mona Barthel, locul 202 WTA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Emma Răducanu – Marta Kostyuk, în sferturi la Transylvania Open

Va fi primul meci direct între Emma Răducanu și Marta Kostyuk. Jucătoarea din Ucraina s-a duelat recent și cu Simona Halep, la Indian Wells, fiind învinsă de româncă cu 6-7, 1-6.

Cea mai bună performanță a Martei Kostyuk în acest an a fost la Abu Dhabi, turneu de categorie 500, unde a ajuns până în semifinale. Ea a mai ajuns în semifinale și la Istanbul, turneu de categorie 250, unde a fost învinsă de românca Simona Halep.

De cealaltă parte, Emma Răducanu, deși are doar două victorii în circuitul WTA, are un început de carieră fulminant, reușind să câștige titlul de campioană la US Open.

Dacă trece de Marta Kostyuk, Emma Răducanu poate juca în semifinale împotriva Simonei Halep. Pentru asta, și “Simo” are nevoie să depășească faza optimilor și sferturile.

Reclamă
Reclamă

Emma Răducanu – Ana Bogdan 6-3, 6-4

Emma Răducanu a început ca din tun meciul cu Ana Bogdan și avea deja 3-0, cu break, după doar câteva zeci de minute. Replica Anei Bogdan a fost modestă, astfel că britanica cu origini românești a câștigat primul set cu 6-3.

Răducanu a început tare și actul secund și a trecut repede în avatanj, scor 2-0. Doar că elenul campioanei de la US Open a fost tăiat de Ana Bogdan, care a reușit trei game-uri consecutive, trecând în avantaj, scor 3-2.

Momentul bun al româncei nu a durat însă mult, iar Emma a revenit rapid, ducând scorul al 5-3. Bogdan s-a menținut în meci pe propriul serviciu, reușind să reducă din diferență la 5-4, dar n-a mai avut ce să facă și pe serviciul lui Răducanu. A fost 6-3, 6-4 pentru tânarea jucătoarea, care s-a calificat în sferturi la Transylvania Open.

Reclamă

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 5.800 de dolari şi 60 de puncte. Învinsele în turul doi obţin câte 3.675 de dolari şi 30 de puncte.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:35

LIVE VIDEOSpania – Capul Verde 0-0, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. “Furia Roja”, debut la Mondial

19:34

“Toți japonezii arată la fel”. Van der Vaart, declarație controversată după primul meci al Olandei de la Mondial

18:50

Ioan Ovidiu Sabău, prezentat oficial la Farul! Gică Popescu: “L-am dorit de mult timp”

18:41

Arabia Saudită – Uruguay LIVE VIDEO (01:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Sud-americanii vor să înceapă cu dreptul la WC26

18:38

OFICIAL | Maurizio Sarri a plecat de la Lazio şi a semnat tot în Serie A

18:27

Iran – Noua Zeelandă LIVE VIDEO (04:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Meci echilibrat la Cupa Mondială

1 O recunoşti? Prezenţă scandaloasă la inaugurarea bisericii de 10 milioane de euro a lui Gigi Becali 2 Revenire la FCSB. Se întoarce după trei luni! Gigi Becali a bătut palma cu el 3 VideoN-a durat mult! Noua regulă din fotbal a fost „ocolită”: tactica genială cu care a păcălit arbitrul 4 Universitatea Cluj a dat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Cum a reușit Gigi Becali să-l fure din curtea Rapidului. A semnat cu FCSB. “Am respect pentru Pancu!” 6 Olaru nu pleacă singur. Fotbalistul care își pregătește transferul. Gigi Becali și-a dat acceptul
Citește și