Decizia istorică luată de Naomi Osaka în lupta împotriva rasismului. "Mi s-a făcut rău de la stomac când am văzut"

Dan Roșu Publicat: 27 august 2020, 6:24

Comentarii
Decizia istorică luată de Naomi Osaka în lupta împotriva rasismului. "Mi s-a făcut rău de la stomac când am văzut"

Naomi Osaka a refuzat să joace tenis

Decizia lui Naomi a venit după ce Jacob Blake, un bărbat de culoare de 29 de ani, a fost împuşcat de nu mai puţin de 7 ori în spate, chiar de faţă cu cei 3 copii ai săi. Mai mulţi sportivi au ales să protesteze după ce au aflat acest lucru.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Naomi Osaka: "Mi s-a făcut rău de la stomac când am văzut"

"Salutare, după cum mulţi dintre voi ştiţi, eram programată să joc semifinale mâine. Totuşi, înainte să fiu o sportivă, sunt o femeie de culoare. Ca femeie de culoare, simt că sunt lucruri mult mai importante despre care trebuie să atragem atenţia, decât să mă vedeţi pe mine jucând tenis.

Nu aştept niciun rezultat imediat prin faptul că nu am jucat eu, dar faptul că lumea va discuta intens despre lucrul ăsta ne va duce în direcţia cea bună. 

Când am văzut comportamentul poliţiei când vine vorba de oamenii de culoare mi s-a făcut rău la stomac. Am obosit să avem aceeaşi discuţie fără sfârşit. Când va fi de ajuns?", a scris Naomi, pe contul personal de Twitter. 

Reclamă
Reclamă

Din păcate, Blake a paralizat de la brâu în jos, iar nord-americanii încearcă să se răzbune pe forţele de ordine. 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine poate fi eroul României în meciul de baraj cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:07

Programul sferturilor de finală din Europa League! Celta lui Ionuţ Radu, duel cu Freiburg

0:40

AS Roma, eliminată dramatic de Bologna din Europa League, cu Istvan Kovacs la centru! Toate rezultatele

0:06

Thiago Silva a jucat meciul cu numărul 1000 din carieră! Brazilianul a intrat într-un club select. Cine a mai reușit asta

0:00

Andrei Raţiu – Răzvan Marin, duel românesc în sferturile Conference League! Toate rezultatele serii

23:52 19 mart.

Reacţia lui Ştefan Baiaram după Craiova – Dinamo 0-1! Ce a spus despre tensiuni şi eliminarea lui Bancu

23:36 19 mart.

EXCLUSIVMesajul lui Gică Craioveanu pentru Rădoi, după ce antrenorul s-a întors la FCSB, deşi spunea că nu o va face

1 Noua regulă din Champions League va fi folosită în premieră în sferturi! Barcelona e dezavantajată 2 FotoRonaldinho şi-a pierdut averea de 125 de milioane de euro! Suma infimă pe care i-au găsit-o în cont 3 Decizia luată de Costel Gâlcă pentru duelul CFR Cluj – Rapid, după decesul tatălui lui 4 OFICIAL | Lovitură uriaşă pentru Real Madrid: Thibaut Courtois, OUT 5 Accidentare incredibilă în Liverpool – Galatasaray. Jucătorul, scos pe targă și dus la ambulanță 6 Au pierdut cu 2-7, s-au plâns de drumul de la vestiar și spun că-n Anglia nu se joacă așa: “Presezi, dar mingea dispare”
Citește și