Emma Răducanu a început cu dreptul turneul WTA de la Miami, acolo unde a defilat în primul tur în meciul ăn faţa japonezei Sayaka Ishi, pe care a învins-o cu 6-2, 6-1. Un început bun de turneu care i-ar fi fost atribuit şi antrenorului care s-a alăturat echipei campioanei de la US Open 2021 chiar înainte de Indian Wells.
Cu toate acestea, Vlado Platenik nu mai este antrenorul jucătoarei cu origini în România, chiar dacă perioada de probă ar fi trebuit să ţină până la ediţia din acest an de la Roland Garros, în luna mai.
Emma Răducanu a rămas fără antrenor! Anunţ surpriză făcut de britanică
Prin intermediul unui comunicat, Emma Răducanu a anunţat că nu va mai continua cu Vlado Platenik, deoarece parteneriatul dintre cei doi nu mergea în direcţia potrivită. El a ajuns în tabără lui Răducanu pe 5 martie, la Indian Wells, iar pe 19 martie a fost oficializată despărţirea.
De asemenea, britanica a început deja căutarea unui nou antrenor. Acesta va fi al optulea antrenor din carierea jucătoarei de numai 22 de ani:
„Emma şi Vlado au încheiat colaborarea. Emma are un respect uriaş pentru Vlado şi pentru munca pe care au început-o, dar nu se îndrepta în direcţia cea bună. Emma e concentrată acum asupra turneului de la Miami, unde vrea să dea ce are mai bun, după un start solid, şi va continua căutarea unui nou antrenor”, se arată în comunicatul echipei Emmei Răducanu, potrivit dailymail.co.uk.
Emma Răducanu, în turul 2 la Miami Open
Emma Răducanu pare că şi-a dat restart la cariera dominată de accidentări în ultimii ani. Jucătoarea cu tată român a început foarte bine această ediţie de Miami Open, turneu de 1000 de puncte WTA.
Emma Răducanu nu i-a dat nicio şansă adversarei. S-a impus în minim de seturi, în faţa japonezei Sayaka Ishii.
Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA1000 Miami Open, după ce a învins-o pe nipona Sayaka Ishii. Jucătoarea cu tată român, locul 60 WTA, nu a avut nevoie decât de 65 de minute pentru a o elimina pe jucătoarea japoneză Sayaka Ishii, locul 188 WTA, în primul tur al turneului de la Miami.
