Închide meniul

Gabriela Ruse a revenit în Top 100! Ce locuri ocupă jucătoarele din România în clasamentul WTA

Alex Masgras Publicat: 23 septembrie 2024, 11:39

Comentarii
Gabriela Ruse a revenit în Top 100! Ce locuri ocupă jucătoarele din România în clasamentul WTA

Gabriela Ruse, în timpul unui meci / Profimedia

Gabriela Ruse a revenit în Top 100 WTA. După ce clasamentul a fost dat publicităţii luni, România rămâne cu trei jucătoare în prima sută mondială.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristian sunt celălalte jucătoare din Top 100 din România. Ana Bogdan a coborât până pe locul 120 şi a ieşit din Top 100, în timp ce Gabriela Ruse a ajuns până pe locul 93.

Gabriela Ruse a revenit în Top 100! Ce locuri ocupă jucătoarele din România în clasamentul WTA

Jucătoarea română cel mai bine clasată în topul WTA dat publicităţii luni este Sorana Cîrstea, care a coborât de pe locul 63 pe 64, cu 953 puncte, potrivit news.ro.

În clasamentul WTA de luni, a doua româncă este Jaqueline Cristian, care se menţne pe 80, cu 844 puncte. Gabriela Ruse a revenit în Top 100, după ce a urcat opt locuri şi este pe 93, cu 743 puncte.

Irina Begu a urcat patru locuri şi este pe 103, cu 683 puncte. Ana Bogdan a ieşit din Top 100, după o coborâre de 25 de locuri, şi este pe 120, cu 613 puncte.

Reclamă
Reclamă

În Top 200 se mai află Anca Todoni, care a urcat un loc şi este pe 136, cu 540 puncte.Miriam Bulgaru se menţine pe locul 178, cu 416 puncte. Simona Halep a urcat două locuri şi este pe 1130, cu 11 puncte.

Lider incontestabil este în continuare poloneza Iga Swiatek, cu 10.885 de puncte. Pe locul doi se află Aryna Sabalenka, cu 8.716 puncte. Sportiva americană Jessica Pegula este pe locul 3, cu 6.220 puncte.

Roger Federer, declaraţie surprinzătoare despre tenisul de azi

Roger Federer a făcut o declaraţie care poate fi considerată surprinzătoare, despre tenisul de azi. Considerat de mulţi cel mai mare jucător din istorie, acesta susţine că tehnica nu mai contează atât de mult în sportul alb, în aceşti ani.

Reclamă

Asta în contextul în care, de-a lungul carierei, Federer a uimit pe toată lumea cu lovituri pe care poate doar el le putea executa cu acurateţe. Aflat la Laver Cup, marele campion elveţian susţine că orice jucător care loveşte tare şi precis poate câştiga un meci, luând în considerare noua tehnologie a rachetelor.

„Nu mai e vorba despre tehnică atât de mult. Am fost păcălit destul în ultimii 10, 15, 20 de ani. Nu mai cred în tehnica jucătorilor. Dacă ţinem cont de tehnologia rachetelor sau a corzilor, poţi rezolva orice probleme şi, cât timp loveşti tare şi precis, totul devine posibil în tenis, ca să fiu sincer”, a spus Federer, citat de welovetennis.fr.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:45
Unde s-a ajuns la Steaua! Opriţa, detalii incredibile: “Doctorul nu ne dă vitamine că nu joacă echipa fotbal”
8:26
Ce salariu îi oferă Hermannstadt lui Daniel Oprița. De ce mutarea a intrat în impas: “Trebuie să-și rezolve problemele”
8:20
Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026, în direct pe Antena 1 și LIVE VIDEO în AntenaPLAY (19:00)
8:16
Gigi Becali, scos din minţi: “Asta e anomalie, inteligența nebuniei. Numai în România vezi nebuniile astea”
8:00
Abu Dhabi, scena deznodămintelor. Analiza lui Adrian Georgescu înainte de ultima cursă a sezonului
23:37 4 dec.
Eugen Neagoe, savuros după ce echipa sa a primit 4 de la Craiova: „Nu pot să mă duc să sar eu la cap”
1 FotoDan Şucu, investiţie de 180 de milioane de euro în afacerea în care l-a implicat şi pe fiul său! 2 Nicolae Stanciu, dat ca şi transferat la FCSB. Cine face anunţul: “Nu vine la Rapid” 3 Universitatea Craiova l-a demis! Antrenorul a plecat după meciul din Conference League 4 Gigi Becali a pus ochii pe un jucător important al lui Dinamo înaintea derby-ului: “Are loc la noi” 5 „Asta ne e valoarea”. Louis Munteanu, discurs furibund după ce CFR Cluj s-a încurcat în Cupă. Anunț despre plecare 6 Gigi Becali vrea să-l dea afară, însă jucătorul refuză să plece de la FCSB. Suma care ar trebui să-i fie plătită
Citește și