Gabriela Ruse, OUT de la Winners Open! Românca a fost învinsă în primul tur de Lesia Tsurenko. Rezultatele zilei la Cluj

Publicat: 2.08.2021, 21:32
Actualizat: 2.08.2021, 21:36

Winners Open este singurul turneu WTA organizat în România. Una dintre româncele cu șanse bune la trofeu a părăsit competiția încă din primul tur.

Gabriela Ruse, OUT de la Winners Open

Profimediaimages

Elena Gabriela Ruse, locul 107 WTA şi cap de serie numărul 5, a fost eliminată, luni, în primul tur la Winners Open. Ea a fost învinsă de ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 191 WTA, scor 6-3, 6-3.

Gabriela Ruse era una dintre marile speranțe ale României la Winners Open, fiind aflată în forma carierei. A câștigat turneul de la Hamburg și a jucat finala la Palermo.

Dintre celelalte românce de pe tabloul principal, Irina Bara, locul 120 WTA, se va duela cu germana Anna-Lena Friedsam, locul 128 WTA.

Briana Szabo, 15 ani, locul 1.311 WTA, beneficiară a unui wild card, va juca împotriva polonezei Katarzyna Kawa, locul 182 WTA. Mihaela Buzărnescu, locul 170 WTA, își va măsura forțele cu Viktoria Tomova din Bulgaria, locul 117 WTA şi cap de serie numărul 7.

Ana Bogdan, locul 102 WTA şi cap de serie numărul 3, va avea o adversară din calificări, în timp ce Jaqueline Cristian, locul 149 WTA, se va duela cu Reka Luca Jani din Ungaria, locul 194 WTA.

Rezultatele zilei la Winners Open 2021

Tot astăzi, în finala calificărilor, o singură româncă a reușit accederea pe tabloul principal. Este vorba deste Alexandra Dulgheru, 381 WTA, care a învins-o cu 4-6, 6-4, 6-4 pe Gabriela Talaba, (213 WTA).

Românca Evelyne Christelle, 22 de ani, a fost învinsă de iberica Lara Arruabarrena-Vecino, 198 WTA, cu 6-0, 6-0. Bianca Bulgaru, 390 WTA, a fost eliminată de Aleksandra Krunic, 268 WTA, iar Vanessa Teiușanu a pierdut în fața croatei Jana Fett, 210 WTA.

Meciul Irinei Fetecău, 250 WTA, cu Seone Mendez, 22 de ani, a fost întrerupt din cauza ploii.

Principalele favorite ale turneului sunt franţuzoaica Alize Cornet, locul 59 WTA, şi germana Andrea Petkovic, locul 91 WTA

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Ilie Năstase, despre căderea Simonei Halep în clasamentul WTA
WTA • 20 sept., 19:24
Ilie Năstase, reacție dură după prăbușirea Simonei Halep în clasamentul WTA. „Nu e jucătoare de locul 14!”
Sorana Cîrstea, învinsă la Portoroz
Tenis • 17 sept., 21:18
Sorana Cîrstea, meci nebun la Portoroz! Românca a fost eliminată după o luptă aprigă de două ore. Câţi bani va încasa
Anunţ de ultimă oră făcut de Simona Halep
WTA • 13 sept., 18:50
Simona Halep a acceptat invitaţia de a participa la Transylvania Open! Va juca la Cluj-Napoca, acolo unde a fost chemată şi Emma Răducanu! Ce program are „Simo” după nuntă
Un bărbat a prins un aligator imens, dar ceea ce a găsit în stomac l-a lăsat fără cuvinte: „Are în jur de 5.000 de ani”
1
Foto Florin Tănase „a semnat” cel mai tare contract al vieții! Florinel Coman, apariție care l-ar face invidios și pe Ilie Năstase. Cum s-au afișat „perlele” lui Gigi Becali la cununia civilă
14:55 NEWS ALERTReacţia lui Cristian Tudor Popescu, după ce Simona Halep a anunţat despărţirea şoc de Darren Cahill: „Nu se mai putea continua în felul acesta!” 14:39 Simona Halep și Darren Cahill s-au despărțit pentru a doua oară. Antrenorul australian a ajutat-o pe „Simo” să scrie istorie! 14:02 BREAKING NEWSCUTREMUR! Simona Halep a anunţat că Darren Cahill nu mai este antrenorul său. Mesajul transmis de campioana noastră: „Este timpul să punem capăt colaborării noastre!” 13:59 Moment fabulos la „Asia Express”! Turcii l-au implorat pe Gică Hagi să îl trimită pe Ianis la Galatasaray: „Te rugăm, trimite-ţi fiul aici! Vrem un nou erou să aibă numele Hagi” 12:56 Cristiano Ronaldo este cel mai bine plătit fotbalist din lume. Pe ce loc se află Lionel Messi şi cum arată TOP 10 12:27 Cristiano Ronaldo a prins 32,51 km/h. Iute ca vântul și ca gândul! 12:24 CS Hunedoara – FCSB | „Vrem să câştigăm Cupa României!” Darius Olaru îşi avertizează colegii înaintea meciului cu urmaşii lui Andone şi Lucescu: „Ştim că nivelul lor nu este acela” 11:14 Se anunţe restricţii dure la Australian Open 2022! Simona Halep ar putea să nu participe 10:58 VIDEOHunedoara fierbe înaintea marelui meci cu FCSB! Imagini fabuloase cu fanii hunedoreni: show total cu torţe pe stadion. Temerea lui MM Stoica: „Să dea Dumnezeu să nu fie așa!” 10:28 ULUITOR! Are 50 de copii, este urmărit de Interpol pentru trafic de droguri şi a debutat în fotbalul profesionist la 60 de ani! Imaginile care fac înconjurul planetei