Închide meniul

Gabriela Ruse s-a oprit în semifinale la Rouen. A fost eliminată de Elina Svitolina

Alex Ioniță Publicat: 19 aprilie 2025, 19:38

Comentarii
Gabriela Ruse s-a oprit în semifinale la Rouen. A fost eliminată de Elina Svitolina

Gabriela Ruse / Profimedia

Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina cu 6-0, 6-2, sâmbătă, în semifinalele turneului WTA 250 de la Rouen (Franţa), dotat cu premii totale de 239.212 euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Svitolina, principala favorită, s-a impus după doar o oră de joc în care a reuşit patru aşi, în timp ce românca a comis 6 duble greşeli.

Gabriela Ruse a fost eliminată de Elina Svitolina, în semifinalele turneului de la Rouen

Este a treia victorie a ucrainencei (30 ani, 18 WTA) în faţa româncei (27 ani, 90 WTA), după ce câştigase cele două dueluri anterioare, în 2021, în optimi la Chicago, cu 6-3, 6-3, şi în 2023, în primul tur la Chiasso, cu 6-4, 6-2, notează agerpres.ro.

Ruse s-a ales pentru participare cu un cec de 10.410 euro şi 98 de puncte WTA.

În finală, Svitolina o va avea ca adversară pe sârboaica Olga Danilovic (39 WTA), a treia favorită, care a eliminat-o, în prima semifinală, în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, pe olandeza Suzan Lamens (69 WTA).

Reclamă
Reclamă

Jaqueline Cristian a fost eliminată în optimi la Rouen

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost eliminată miercuri seara în optimile turneului WTA 250 Open Capfinances Rouen Metropole.

Jucătoarea franceză originară din Madagascar Tiantsoa Rakotomanga Rajaonah (19 ani, locul 246 WTA) a produs o surpriză la Rouen, eliminând-o pe jucătoarea română Jaqueline Cristian (26 de ani, locul 66 WTA), în optimile de finală ale turneului.

Rajaonah s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-3, după o oră şi douăzeci şi cinci de minute de joc.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:37
Marcel Răducanu are încredere în tricolori înainte de România – Canada: “Să rămânem optimiști!”
17:18
VIDEOMomente incredibile în timpul unui meci de fotbal! Jucătorii, nevoiți să se pună pe burtă
17:15
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 5 septembrie
17:12
Jucătorul pentru care Gigi Becali îi plătea lui Hagi peste 2 milioane de euro, la un pas să semneze cu Steaua!
17:11
Meciul Franța U21 – Luxemburg U21 a fost anulat după un accident! Ce s-a întâmplat
16:44
Cine este jucătorul de la CFR Cluj pe care Dinamo încearcă să îl transfere! „Câinii” vor să dea lovitura
1 Mircea Lucescu a numit jucătorul care are „ușa închisă” la echipa națională: “Prefer să nu-l mai chem” 2 Spania a dat recital cu Bulgaria. Germania, eșec cu Slovacia. Rezultatele serii din preliminariile CM 2026 3 Salariul uriaş pe care Kurt Zouma îl are la CFR Cluj: “S-a enervat Neluțu” 4 “E ultimul preţ” Suma pe care i-a cerut-o Neluţu Varga lui Gigi Becali, pentru un nou transfer de la CFR la FCSB 5 Mesajul transmis de Vladislav Blănuță, după scandalul provocat în Ucraina. Ce a postat Dinamo Kiev 6 Dinamo Kiev, reacție fermă după scandalul uriaș provocat de Vladislav Blănuță în Ucraina: „Greșeli din trecut”
Citește și