Gabriela Ruse, victoria carierei! Andrea Petkovic, cu lacrimi în ochi la Hamburg: “Ne-am antrenat împreună şi i-am spus antrenorului meu că fata asta joacă foarte bine şi că va ajunge departe”

Antena Sport Publicat: 11 iulie 2021, 15:42

Comentarii
Gabriela Ruse, victoria carierei! Andrea Petkovic, cu lacrimi în ochi la Hamburg: Ne-am antrenat împreună şi i-am spus antrenorului meu că fata asta joacă foarte bine şi că va ajunge departe

Profimediaimages

“Vă mulţumesc! Ai avut o săptămână bună. Ne-am antrenat împreună şi i-am spus antrenorului meu că fata asta joacă foarte bine şi că va ajunge departe. Nu sunt fericită că ai jucat atât de bine împotriva mea. Îţi doresc lucruri minunate în viitor”, a spus Petkovic, la decernarea premiilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gabriela Ruse, felicitată de Andrea Petkovic. Nemţoaica a plâns la premiere

Elena-Gabriela Ruse, locul 198 WTA, venită din calificări, a câştigat turneul de categorie WTA 250 de la Hamburg, cu premii de 189.708 euro. Este primul titlu WTA al carierei pentru Ruse.

Ea a învins-o, în finală, cu scorul de 7-6 (6), 6-4, pe germana Andrea Petkovici, locul 130 WTA. Meciul a durat două ore şi 10 minute. Ruse a revenit în setul doi după ce a fost condusă cu 3-0.

Jucătoarea română şi-a asigurat un premiu de 25.548 de euro şi 292 de puncte WTA. Succesul de duminică îi permite sportivei de 23 de ani apropierea de Top 130 WTA, urmând ca de luni să fie pe locul 131 sau 132. Ea îşi depăşeşte cea mai bună clasare din carieră, locul 159 WTA.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:45

„Nu prea aș avea motive să rămân”. Daniel Pancu, mesaj categoric despre viitorul lui la CFR Cluj

10:36

„Ronaldo al spaniolilor”. Jucătorul care a primit nota 10, după ce Spania a dat recital cu Serbia

10:30

UPDATERevenire de senzaţie în Liga 1! Antrenorul străin a fost prezentat oficial

10:15

Max Verstappen, explicații după problemele din calificările MP al Japoniei: „Foarte dificil”

10:03

Lionel Messi, rezervă în amicalul câștigat la limită de Argentina. Jucătorii adverși s-au „bătut” pe tricoul lui

9:58

Cosmin Contra a spus cine e de vină la golul marcat de turci cu România! Ce a spus de Mircea Lucescu

1 Mihai Stoica anunță o mutare de răsunet la FCSB: „Dacă reușim să îl aducem, va fi un mare transfer pentru noi” 2 VIDEOKimi Antonelli, pole position în MP al Japoniei. O nouă dublă Mercedes 3 Jucătorul făcut praf de Mihai Stoica după Turcia – România 1-0: “Iar era decar cu numărul 2” 4 Scenariu-şoc! Gică Hagi ar putea refuza naţionala României: “Dacă se întâmplă asta, nu mai vine” 5 Slovacia – Kosovo 3-4. Surpriză uriașă la Bratislava! Lista completă a echipelor calificate în finala barajului 6 Anunțul așteptat de toți fanii. Diego Simeone a decis unde va antrena sezonul viitor
Citește și