WTA

Iga Swiatek, copleşită de emoţii. Prima reacţie după victoria uriaşă în faţa Simonei Halep. "Este un vis împlinit!"

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 04.10.2020 la 13:43 Actualizat pe 04.10.2020 la 13:48

Iga Swiatek a obţinut cea mai importantă victorie din carieră. Tânăra de 19 ani a produs surpriza şi a eliminat-o pe Simona Halep de la Roland Garros.

Iga Swiatek

Iga Swiatek a eliminat-o pe Simona Halep

Profimediaimages

• Swiatek s-a calificat în premieră în "sferturi"
  • Iga Swiatek - Simona Halep 6-1, 6-2

Jucătoarea din Polonia s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Putea ajunge în aceeaşi fază a competiţiei şi anul trecut, dar a fost eliminată chiar de Halep. Din păcate, şi-a luat acum revanşa.

Iga Swiatek - Simona Halep 6-1, 6-2

"Este victoria mea favorită...mereu mi-a plăcut să joc aici. Când eram junioară, aveam 15 ani şi jucam împotriva sportivelor mai în vârstă, am ajuns în sferturile de finală. Această săptămână înseamnă un vis împlinit pentru mine şi sper că va continua!", a declarat Iga Swiatek, pe teren, imediat după ce a învins-o pe Simona.

Aflată pe locul 53 WTA, Swiatek nu i-a dat nicio şansă Simonei şi a încheiat meciul după numai o oră şi 9 minute. A câştigat cu 6-1, 6-2 şi a încheiat seria de 17 victorii pe care o avea Halep.

Nu este prima surpriză produsă de Iga la această ediţie de la Roland Garros. În tururile precedente le-a eliminat pe Marketa Vondrousova, Su-Wei Hsieh şi Eugenie Bouchard.