Irina Begu, favorită 14 şi numărul 78 mondial, a ajuns, vineri, în ultimul tur al calificărilor la turneul de categorie WTA 1000 de la Dubai, notează news.ro.
Begu a învins-o în primul tur pe sportiva din Siria Leah Baroudi, beneficiară de wild card, scor 6-1, 6-1. Meciul a durat 44 de minute.
Irina Begu a ajuns în ultimul tur al calificărilor al Turneului din Dubai
În faza următoare, Irina Begu va juca împotriva câştigătoarei meciului Yue Yuan (China, cap de serie 2) – Cristin Bucşa (Spania).
Tot vineri, Jaqueline Cristian, locul 87 WTA şi favorită 16, a câştigat confruntarea cu Gabriela Ruse din primul tur al calificărilor. Cristian a învins-o pe Ruse, numărul 11 mondial, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-1, într-o oră şi 43 de minute.
Pentru un loc pe tabloul principal, ea o va înfrunta pe favorita 4 a calificărilor, jucătoarea cehă Katerina Siniakova (53 WTA).
Sportivele eliminate în primul tur primesc câte 5270 de dolari şi două puncte.
Jucătoarele calificate în turul doi îşi asigură un premiu de 10.074 dolari şi 20 de puncte.
- Iga Swiatek, eliminată în sferturi la WTA Doha! Principala favorită, învinsă după un meci de peste două ore
- Elena Rybakina, în formă maximă în 2026! Calificare în sferturi la Doha după un meci de peste două ore
- Serena Williams poate reveni în circuitul WTA de pe 22 februarie! Americanca a fost declarată eligibilă
- Sorana Cîrstea, salt important în clasamentul WTA după Transylvania Open 2026! Ce locuri ocupă româncele după Tranylvania Open
- Mesajul în română transmis de Emma Răducanu, după finala cu Sorana Cîrstea de la Transylvania Open: “Vreau să spun asta”
































