Irina Begu s-a calificat în finala turneului de la Cali! Victorie fără emoţii în semifinale pentru româncă

Alex Masgras Publicat: 8 noiembrie 2024, 22:44

Comentarii
Irina Begu s-a calificat în finala turneului de la Cali! Victorie fără emoţii în semifinale pentru româncă

Irina Begu, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Irina Begu va juca în finala turneului WTA 125 de la Cali, din Columbia. Românca, ocupanta locului 102 WTA, a defilat în penultimul act în faţa australiencei Tina Smith, pe care a învins-o cu 6-1, 6-3.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În ultimul act al turneului din Columbia, Irina Begu o va întâlni pe câştigătoarea duelului Panna Udvardy (146 WTA) – Veronika Erjavec (199 WTA).

Irina Begu s-a calificat în finala turneului de la Cali! Victorie fără emoţii în semifinale pentru româncă

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Cali (Columbia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, vineri, după ce a învins-o pe australianca Tina Smith, cu 6-1, 6-3.

Begu (34 ani, 102 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după o oră şi 12 minute în faţa unei adversarei mai tinere şi mai slab clasate Tina Smith (22 ani, 322 WTA), notează agerpres.ro.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 8.000 de dolari şi 81 de puncte WTA.

Reclamă
Reclamă

Begu, care în sferturi a trecut de compatrioata Anca Todoni, o va întâlni în finală pe învingătoarea dintre maghiara Panna Udvardy (26 ani, 146 WTA) şi slovena Veronika Erjavec (24 ani, 199 WTA).

Coco Gauff a învins-o pe Aryna Sabalenka şi va juca finala Turneului Campioanelor cu Qinwen Zheng

Coco Gauff şi Aryna Sabalenka s-au întâlnit până acum de nouă ori, iar campioana de la US Open 2023 a obţinut vineri a cincea victorie în faţa jucătoarei din Belarus.

În Arabia Saudită, Coco Gauff le-a învins în primele două meciuri din faza grupelor pe Jessica Pegula şi Iga Swiatek, după care a fost învinsă de Barbora Krejcikova.

Reclamă

În ultimul act, Coco Gauff o va întâlni pe chinezoaica Qinwen Zheng, cea care a învins-o în prima semifinală pe Barbora Krejcikova. La fel ca Zheng, Coco Gauff va juca în premieră în ultimul act al turneului.

Finala de la Turneul Campioanelor 2024 va reprezenta a doua întâlnire directă dintre cele două jucătoare, după sfertul de finală de la Roma din acest an, pe zgură. Atunci, Coco Gauff s-a impus cu 7-6(4), 6-1, după o oră şi 50 de minute de joc.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:48 8 mai

Fede Valverde rupe tăcerea după ce s-a luat la bătaie cu Tchouameni: „Mă doare și mă întristează situația!” Ratează El Clasico

23:56

Crystal Palace – Rayo Vallecano, finala UEFA Conference League. Andrei Rațiu va lupta pentru trofeu la Leipzig

23:56

Aston Villa – Freiburg e finala Europa League! Cele două au revenit incredibil după înfrângeri în tur

23:55

Inegalabil! Unay Emery, pentru a șasea oară în finala Europa League! Câte trofee are

23:47

Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

23:30

Adio, Panini! FIFA a făcut un anunț uriaș! Ce se întâmplă cu albumele cu stickere, începute în 1970

1 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 2 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 3 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 4 O nouă bătaie între titularii lui Real Madrid! Unul dintre jucători a ajuns la spital, iar clubul a intervenit! 5 Mbappe îi enervează din nou pe fanii Realului! Cum a fost surprins astăzi, după bătaia Valverde – Tchouameni 6 Anunţ şoc în Germania! Fostul câştigător de Champions League se retrage la 30 de ani
Citește și