Transylvania Open | Simona Halep – Varvara Gracheva 6-4, 6-2. „Simo” s-a calificat în sferturi la Cluj-Napoca! Victorie fără emoții împotriva rusoaicei

Alexandru Ivan Publicat: 28 octombrie 2021, 19:15

Transylvania Open | Simona Halep – Varvara Gracheva 6-4, 6-2. „Simo s-a calificat în sferturi la Cluj-Napoca! Victorie fără emoții împotriva rusoaicei

Simona Halep, la Transylvania Open

Profimediaimages

Simona Halep nu i-a dat nicio șansă adversarei la Cluj. Cu toate că a fost condusă cu 1-2 în primul set, „Simo” a revenit și a câștigat setul cu 6-4.

Halep a avut cele mai mari emoții după primul set, când a cerut intervenția medicilor. Românca a acuzat probleme în zona lombară și a cerut time-out medical.

După revenirea de la vestiare, jocul Simonei Halep nu a fost afectat de problemele medicale. Românca a închis setul la 6-2 și s-a calificat în sferturi la Transylvania Open.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 5.800 de dolari şi 60 de puncte. Învinsele în turul doi obţin câte 3.675 de dolari şi 30 de puncte.

Update 19.20: Game, set și meci pentru Simona Halep! Românca a câștigat meciul scor 6-4, 6-2

Update 19.17: Game Halep! Fostul lider mondial are 5-2 și va servi pentru meci

Update 19.15: Game Halep! Românca conduce cu 4-2

Update 19.11: Game Gracheva! Rusoaica reduce din handicap. Scorul este 3-2 pentru Simona Halep

Update 19.08: Game Halep! Românca conduce cu 3-1 și e aproape de victorie

Update 19.05: Break Halep! Fostul lider mondial reușește break-ul și în setul al doilea și conduce cu 2-1

Update 19.00: Game Halep! Românca a egalat situația. Scorul este 1-1

Update 18.55: Game Gracheva! Rusoaica câștigă primul game din setul al doilea

Update 18.49: Simona Halep a făcut semn către echipa medicală imediat după ce a câștigat primul set al meciului. „Simo” a acuzat probleme la zona lombară

Update 18.46: Game și set pentru Halep! Românca a câștigat primul set cu scorul de 6-4.

Update 18.42: Game Gracheva! Rusoaica se menține în set. Scorul este 5-4

Update 18.38: Game Halep! Simona se distanțează din nou și este la un singur game de câștigarea primul set. Scorul este 5-3

Update 18.33: Game Gracheva! Rusoaica se ține tare. Scorul este 4-3

Update 18.30: Game Halep! Jucătoarea din România se distanțează pentru prima dată în acest meci. Scorul este 4-2

Update 18.26: Break Halep! Românca revine în avantaj și conduce cu 3-2

Update 18.20: Game Halep! Simona a restabilit egalitatea, scorul este 2-2

Update 18.16: Game Gracheva! Simona Halep este întoarsă. Rusoaica conduce cu 2-1

Update 18.14: Game Gracheva! Jucătoarea din Rusia reușește rebreak-ul și egalează situația pe tabelă. Scorul este 1-1

Update 18.10: Break Halep! Românca începe bine și conduce cu 1-0

Update 18.00: A început meciul! Gracheva servește prima

În turul precedent, Simona Halep, 18 WTA, a eliminat-o fără drept de apel pe Gabriela Ruse, 85 WTA, scor 6-1, 6-2. De cealaltă parte, Varvara Gracheva, 81 WTA, a învins-o cu 6-4, 2-6, 6-4 pe Andrea Petkovic, locul 75 WTA.

LIVE TEXT Simona Halep – Varvara Gracheva, pe AS.ro

Va fi prima confruntare directă între Simona Halep și Varvara Graceva. Varvara Graceva are 21 de victorii și 27 de înfrângeri în acest an. Cea mai bună performanță a ei în 2021 a fost la Chicago, turneu de categorice 250, unde a ajuns până în semifinale.

Simona Halep s-a declarat încântată să joace din nou la Cluj-Napoca. Fostul lider mondial din topul mondial are ambiții uriașe în viitor. „Simo” vrea să revină printre cele mai bune jucătoare!

„M-am simțit foarte bine pe teren, venind la Cluj e mereu o bucurie. Chiar dacă n-avem public, i-am simțit aproape de mine, cu toate pozele din oraș. Vreau să le mulțumesc organizatorilor, mă simt ca acasă. Mă bucur că am făcut un meci bun, nu e ușor să joci împotriva unei adversare din aceeași țară, care are un an extraordinar, a intrat în Top 100.

Suntem toți triști că fanii nu pot fi în tribune, de fiecare dată e o atmosferă incredibilă la Cluj. Trebuie să avem grijă de noi și așa ne vom putea bucura din nou împreună de tenis”, a spus Simona Halep, după meciul cu Gabriela Ruse.

Calificarea în turul al doilea la Transylvania Open este recompensată cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA. Pentru accederea în sferturi, jucătoarele sunt recompensate cu 5.800 de dolari.

18:52 „6 inși câștigă mai bine!” Ce salariu avea Gabi Tamaș la Concordia Chiajna, înainte de retragere. A spus suma fără nicio reținere 18:50 LIVE SCOREFCU Craiova – U Cluj se joacă ACUM. Răsturnare de situație în Bănie! Oltenii fac spectacol în a doua repriză 18:49 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB, „dublă” de senzaţie! A ţinut-o pe FCU Craiova „în viaţă”, cu două goluri superbe 18:44 LIVE VIDEOPalermo – Reggiana se joacă ACUM în AntenaPLAY. Oaspeții fac spectacol în repriza secundă 18:14 „Vor ieşi flăcări!” Mohamed Salah, reacţie furibundă după scandalul cu Jurgen Klopp! Mesajul scurt transmis 18:07 Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, AUR pentru România la Campionatele Europene de canotaj 17:52 Nota primită de Valentin Mihăilă, după ce a marcat în Parma – Lecco 4-0! Specialiștii, dați pe spate de prestația românului 17:51 Sorana Cîrstea îşi menţine decizia şi după 6 ani! Nu va mai juca pentru România la Billie Jean King Cup: „E un capitol închis” 17:22 Mohamed Salah şi Jurgen Klopp, conflict aprins în timpul meciului! Liverpool, OUT din cursa pentru titlu 17:08 „Nu urmări 2.000 și iei 10 care sunt morți toți” Cel mai dur mesaj pentru conducerea lui Dinamo! Vezi toate știrile