Închide meniul

Mirra Andreeva a câştigat turneul WTA 1000 de la Dubai! Rusoaica a scris istorie la numai 17 ani

Alex Masgras Publicat: 22 februarie 2025, 22:27

Comentarii
Mirra Andreeva a câştigat turneul WTA 1000 de la Dubai! Rusoaica a scris istorie la numai 17 ani

Mirra Andreeva, după ce a câştigat la Dubai / Profimedia

Mirra Andreeva este noua campioană de la Dubai! Tânăra de 17 ani şi-a trecut în cont primul său titlu WTA 1000 după ce a învins-o în ultimul act pe Clara Tauson, scor 7-6(1), 6-1, după o oră şi 48 de minute de joc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Andreeva a scris istorie la Dubai, devenind cea mai tânără jucătoare care a câştigat un turneu din categoria WTA 1000. Până în prezent, nicio jucătoare sub 19 ani nu se impusese la acest nivel. De asemenea, cele 1000 de puncte obţinute la Dubai o propulsează până pe locul 9 WTA.

Mirra Andreeva este noua campioană de la Dubai! Tânăra de 17 ani va intra în Top 10 WTA

Jucătoarea rusă de tenis Mirra Andreeva a devenit, la 17 ani şi 299 de zile, cea mai tânără câştigătoare a unui turneu de categoria WTA 1.000, după ce a reuşit să se impună în două seturi, 7-6 (7/1), 6-1, în faţa danezei Clara Tauson, sâmbătă, în finala de la Dubai, notează agerpres.ro.

Andreeva, numărul 14 mondial, a învins-o după o oră şi 46 de minute de joc pe Tauson, ocupanta locului 38 în clasamentul WTA.

Creată în 2009, categoria WTA 1.000 regrupează cele mai prestigioase zece turnee de tenis feminin după cele de Mare Şlem (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon şi US Open).

Reclamă
Reclamă

Până în prezent, nicio jucătoare mai mică de 19 ani nu reuşise să câştige trofeul la o competiţie de această categorie.

Graţie acestui succes, Mirra Andreeva va urca pe locul al nouălea în în ierarhia mondială începând de luni şi va fi prima jucătoare de 17 ani care va intra în Top 10 WTA după cehoaica Nicole Vaidisova în 2007.

Venus Williams revine în circuit la 44 de ani

Venus Wiliams va reveni în competiţie la vârsta de 44 de ani, după ce a primit un wild card pentru tabloul de simplu al turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California), programat luna viitoare, informează DPA.

Reclamă

Venus Williams, care se pregăteşte pentru al 32-lea său sezon în circuitul WTA, a avut doar două apariţii în circuit anul trecut, la Indian Wells şi Miami, fiind învinsă de fiecare dată în primul tur, de Nao Hibino, respectiv Diana Şnaider.

Cehoaica Petra Kvitova, dublă campioană la Wimbledon, care se pregăteşte de asemenea să revină în competiţie, după ce a adus pe lume primul său copil în iulie 2024, a primit la rândul ei un wild card pentru turneul de la Indian Wells.

În vârstă de 34 de ani, Kvitova a anunţat în urmă cu două săptămâni că va evolua la turneul WTA 250 de la Austin (Texas), programat luna aceasta, prima sa apariţie în circuit după Openul Chinei din 2023.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:56
VideoAntenaSport Update. Cele mai importante ştiri ale zilei de 20 octombrie
17:52
Prinde FCSB play-off-ul? Ce spun statisticienii, după eșecul rușinos cu Metaloglobus
17:47
EXCLUSIVCum l-au convins polonezii pe Edi Iordănescu să rămână la Legia după ce românul a cerut rezilierea
17:23
Petrolul – CFR Cluj (LIVE TEXT 20:30). „Feroviarii” vor prima victorie în deplasare. Echipele probabile
17:03
OFICIAL | Bogdan Lobonţ e OUT! Echipa s-a despărţit de el după ce a ajuns pe ultimul loc
17:01
Edi Iordănescu a cerut rezilierea contractului cu Legia! Decizia conducerii formaţiei poloneze
1 „Îi vom da”. Gigi Becali, revoluție totală la FCSB. Jucătorii la care e gata să renunțe, după eșecul cu Metaloglobus 2 Denis Alibec pleacă de la FCSB. Gigi Becali a luat decizia după rușinea cu Metaloglobus 3 Se „rupe” Arena Națională: câte bilete s-au vândut la Dinamo – Rapid. Nou record pentru Liga 1 4 Gigi Becali a făcut anunţul: 3 jucători sunt OUT din lotul FCSB, după ruşinea cu Metaloglobus 5 „Rușinos”. Gasperini a răbufnit după ce a fost învins de Chivu în AS Roma – Inter 0-1. Ce l-a nemulțumit 6 Andrei Vlad şi-a cerut singur schimbarea după ce a luat 4 goluri: “A cedat psihologic”
Citește și