Închide meniul

Patricia Ţig s-a calificat în optimi la Ţiriac Foundation Trophy! Victorie clară obţinută de româncă

Viviana Moraru Publicat: 10 septembrie 2024, 14:21

Comentarii
Patricia Ţig s-a calificat în optimi la Ţiriac Foundation Trophy! Victorie clară obţinută de româncă

Patricia Ţig, în timpul unui meci/ Profimedia

Patricia Ţig s-a calificat în optimi la Ţiriac Foundation Trophy, turneu dotat cu premii totale de 115.000 de dolari şi găzduit de Centrul Naţional de Tenis. Românca a obţinut o victorie clară, în două seturi, scor 6-1, 6-2, în duelul cu Irina Bara.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Patricia Ţig (30 ani, 300 WTA) s-a impus după o oră şi 24 de minute.

Patricia Ţig s-a calificat în optimi la Ţiriac Foundation Trophy

Irina Bara (29 ani, 235 WTA) nu a reuşit niciun break, ratând cele trei şanse pe care şi le-a creat.

Patricia Ţig are acum 4-1 în meciurile directe cu Irina Bara, dar cele două se întâlniseră ultima oară în urmă cu zece ani.

Patricia Ţig şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA, iar în optimi va da peste altă româncă, învingătoarea dintre Irina Begu (a treia favorită) şi Cristina Dinu.

Reclamă
Reclamă

Patricia Ţig este a doua româncă ajunsă în optimi la Ţiriac Foundation Trophy după Miriam Bulgaru, care a trecut cu 6-1, 6-3 de italianca Nicole Fossa Huergo, în alt meci jucat marţi.

În turul secund a reuşit să acceadă şi belgianca Marie Benoit, după 6-2, 7-6 (12/10) cu elveţianca Leonie Kung.

Gabriela Ruse şi Irina Begu, salturi impresionante în clasamentul WTA

Gabriela Ruse şi Irina Begu au făcut salturi impresionante în clasamentul WTA. US Open 2024, ultimul turneu de Grand Slam al anului, s-a încheiat duminică noapte, iar WTA a publicat o nouă ierarhie a circuitului feminin.

Reclamă

Gabriela Ruse, jucătoare care a ajuns până în turul 3 la Flushing Meadows şi care a pierdut dramatic duelul cu Paula Badosa, a urcat 22 de locuri, în timp ce Irina Begu, câştigătoare la Montreux săptămâna trecută, a urcat 23 de locuri.

Gabriela Ruse, care a ajuns în turul trei la US Open, şi Irina Begu, câştigătoare a turneului WTA 125 de la Montreux, au înregistrat urcări în clasamentul WTA dat publicităţii luni.

Gabriela Ruse a urcat 22 de locuri şi se află pe 100, cu 718 puncte, iar Begu a urcat 23 de locuri şi se află pe 107, cu 668 puncte.

Jucătoarea română cel mai bine clasată este Sorana Cîrstea, care a coborât de pe locul 39 pe 65, cu 951 puncte, notează news.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:32
LIVE TEXTNapoli – Inter 3-1. Derby cu locul 1 pe masă pentru Cristi Chivu. Oaspeții au lovit de două ori bara
20:25
LIVE VIDEOAl treilea antrenament al MP al Mexicului e ACUM. Cursa e duminică (21:45, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)
20:18
Alex Chipciu, show după nebunia din Oţelul – U Cluj 1-2: “Îmi trebuiau picioare noi” / “Îţi vine să-ţi dai cu parul”
19:55
Kevin De Bruyne s-a accidentat imediat după ce a marcat în Napoli – Inter! Starul belgian, în lacrimi
19:49
CFR Cluj – Farul, 21:00, LIVE TEXT. Echipa din Gruia, la primul meci după demiterea lui Mandorlini. Echipele de start
19:37
Chelsea – Sunderland 1-2. Nou-promovata a marcat golul victoriei în minutul 90+3 şi e, pentru moment, pe 2 în Premier League
1 Ce a spus Sabrina Voinea când şi-a văzut nota de locul 4 după exerciţiul de la sol. S-a uitat dezamăgită spre mama ei 2 Dinamo vrea să dea marea lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să transfere 3 Gigi Becali a dezvăluit marele regret de la FCSB: “I-am dat salariu ca prostul. E un pariu pierdut” 4 Zeljko Kopic a spus motivul pentru care i-a schimbat pe Cătălin Cîrjan şi Alex Musi în meciul cu FC Argeş! 5 Ce au scris spaniolii despre Ionuţ Radu, după ce Celta Vigo a învins-o pe Nice în Europa League 6 Cristi Chivu l-a întrerupt pe un jurnalist în timpul conferinţei de presă: “Sunt român”
Citește și