
Toni Iuruc şi Simona Halep/ Hepta
Prima reacţie a lui Toni Iuruc, după ce Simona Halep a fost suspendată pentru patru ani, nu a întârziat să apară. Fostul soţ al româncei s-a declarat surprins de faptul că aceasta a primit pedepasa maximă din partea celor de la ITIA.
Simona Halep a primit decizia, după procesul de dopaj. Românca a primit o suspendare de patru ani, şi va putea contesta decizia la TAS.
Prima reacţie a lui Toni Iuruc, după ce Simona Halep a fost suspendată pentru patru ani
Toni Iuruc a declarat că suspendarea de patru ani primită de Simona Halep este una mult prea drastică. Acesta consideră că niciun tenismen nu a trecut printr-o situaţie asemănătoare româncei, şi regretă că fosta sa parteneră trece printr-o asemenea perioadă.
De asemenea, Toni Iurcu susţine că o cunoaşte îndeaproape pe Simona Halep, şi este convins că aceasta nu a luat, în mod voluntar, substanţe interzise.
„Îmi pare foarte rău de Simona. Este o veste teribilă. Nu vreau să mă gândesc ce o fi în sufletul ei.
Vă spun la modul cel mai serios că sunt foarte mirat de această suspendare pentru că mi se pare prea drastică. Nu sunt specialist, nu mă pricep, nu o să spun că eu cunosc ceea ce înseamnă tot acest proces legat de dopajul Simonei.
Toni Iuruc: „Şi-a dedicat viaţa tenisului!”
Nu mă pricep la aceste lucruri, dar mi se pare o decizie foarte, foarte dură. Gândiți-vă, patru ani de suspendare! Este ceva ce, fără să fiu expert, nu știu dacă vreun tenismen sau sportiv într-o situație similară a primit. Îmi aduc aminte de alți sportivi.
Au primit 10 luni sau 12 luni, dar patru ani mi se pare o decizie de o duritate dusă la extrem. Altfel nu am ce să comentez pentru că nu pot să comentez legitimitatea acestei decizii, nu mă pricep. Vreau doar să spun că o susțin pe Simona, îmi pare foarte rău de ceea ce i se întâmplă.