Anna Blinkova a câştigat turneul de tenis Transylvania Open 2022. Rusoaica Ana Blinkova a câştigat primul său titlu WTA din carieră, după ce a învins-o pe italianca Jasmine Paolini cu 6-2, 3-6, 6-2, duminică, în finala turneului de tenis Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 251.750 de dolari şi găzduit de BT Arena din Cluj-Napoca.
Blinkova (24 ani, 138 WTA), venită din calificări, a obţinut victoria după o oră şi 41 de minute.
Anna Blinkova a câştigat turneul WTA Transylvania Open 2022
Rusoaica a reuşit 5 aşi, dar a făcut şi 7 duble greşeli, încheind cu procentaje mai bune la serviciu.
Pentru Ana Blinkova a fost prima finală WTA din carieră, până acum cea mai bună performanţă a sa fiind un titlu WTA 125 la New Haven, în 2019.
Paolini (26 ani, 78 WTA) rămâne cu un titlu WTA în palmares, obţinut în 2021, la Portoroz (Slovenia).
Blinkova şi Paolini s-au mai înfruntat de patru ori până acum în circuitul profesionist, scorul fiind de 3-2 pentru rusoaică. Anul acesta, la Contrexeville, Paolini se impunea cu 6-0, 6-3.
Anna Blinkova, aflată la primul titlu WTA
Ana Blinkova s-a ales cu un cec de 33.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, în timp ce Paolini a fost recompensată cu 19.750 de dolari şi 180 de puncte WTA.
La dublu, perechea belgiano-germană Kirsten Flipkens/Laura Siegemund, principala favorită, s-a impus în finala cu rusoaicele Kamila Rahimova/Iana Sizikova, scor 6-3, 7-5.
Câştigătoarele au primit 12.000 de dolari şi 280 de puncte WTA la dublu, iar Rahimova şi Sizikova au fost răsplătite cu un cec de 6.700 dolari şi 180 de puncte WTA.
- Anna Blinkova a câştigat turneul WTA Transylvania Open
- Victorie împotriva italiencei Jasmine Paolini în finală
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- Campionatul Mondial de hochei e live în AntenaPLAY (15-31 mai)
- Surpriză la Roland Garros! Jaqueline Cristian, OUT din primul tur după un meci de aproape trei ore
- Sorana Cîrstea, calificare fulgerătoare în turul al doilea la Roland Garros! Victorie în 72 de minute
- Emma Răducanu, OUT din primul tur la Roland Garros
- Gabriela Ruse s-a retras în runda inaugurală la Roland Garros! Românca a ieșit cu probleme medicale
- Simona Halep a dat cărțile pe față și a enumerat motivele pentru care îi e dor de tenis: “Nu mă pot plânge”































