Închide meniul

Şefa Agenţiei Antidoping din România nu a fost surprinsă că Simona Halep a fost suspendată pentru dopaj: “Am fost obligaţi să păstrăm confidenţialitate”

Viviana Moraru Publicat: 21 octombrie 2022, 18:39

Şefa Agenţiei Antidoping din România nu a fost surprinsă că Simona Halep a fost suspendată pentru dopaj: Am fost obligaţi să păstrăm confidenţialitate

Simona Halep, în timpul unui meci / Profimedia

Şefa Agenţiei Antidoping din România nu a fost surprinsă că Simona Halep a fost prinsă dopată, fiind la curent cu ceea ce se întâmplă încă de săptămâna trecută.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep a fost suspdendată provizoriu din tenis, după ce a fost testată pozitiv cu substanţa Roxadustat. Românca a picat un test anti-doping la ultimul turneu la care a evoluat, şi anume Grand Slam-ul de la US Open.

Şefa Agenţiei Antidoping din România nu a fost susprinsă că Simona Halep a fost prinsă dopată

Gabriela Andreiaşu a oferit ultimele detalii despre substanţa cu care a fost prinsă dopată Simona Halep. Şefa Agenţiei Antidoping a declarat că era la curent cu rezultatele testelor româncei, însă a fost obligată să păstreze confidenţialitatea, până la publicarea veştii chiar de către fostul lider WTA.

“Noi am notificați oficial de săptămâna trecută, am știut, dar am fost obligați să păstrăm confidențialitatea informației până în momentul în care Federația comunică oficial.

Roxadustat este un medicament folosit în cazurile de anemie și stimulează glandele suprarenale să secrete mai mult EPO care duce la o creștere a producției de celule roșii, care ajută la o mai bună oxigenare a sângelui. Practic corpul se poate reface mai repede după efort intens”, a declarat Gabriela Andreiaşu, şefa ANAD, pentru libertatea.ro.

Reclamă
Reclamă

Prima reacție a Simonei Halep după ce a fost prinsă dopată

Simona Halep a fost suspendată provizoriu din tenis după ce a fost testată pozitiv cu Roxadustat. Lumea tenisului e în stare de șoc. “Simo” a traversat o perioadă dificilă în ultimele săptămâni, după ce a divorțat de Toni Iuruc și a suferit o intervenție chirurgicală la nas.

Potrivit lui Ben Rothenberg, Simona Halep a fost suspendată provizoriu de Agenția Internațională de Integritate a Tenisului, după ce a fost depistată cu o substanță interzisă la US Open 2022.

Simona Halep a oferit imediat o reacţoe, după ce întreaga lume a publicat vestea că românca a fost prinsă dopată.

Reclamă

„Azi începe cel mai greu meci din viața mea: lupta pentru adevăr. Am fost notificată că am fost testată pozitiv la substanța numita Roxadustat într-o cantitate extrem de mică. Este cel mai mare șoc din viața mea.

De-a lungul întregii mele cariere, ideea de a trișa nu mi-a trecut niciodată prin minte, e total în opoziție cu valorile cu care am fost educată. Mă simt complet confuză și trădată. Voi lupta până la sfârșit să dovedesc că n-am luat niciodată intenționat o substanță interzisă și am încredere că mai devreme sau mai târziu adevărul va ieși la iveală.

Nu e despre titluri sau bani, e despre onoare și povestea de dragoste pe care am dezvoltat-o cu tenisul în ultimii 25 de ani”, a scris Simona Halep, pe Instagram.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:24

România, șanse infime de calificare directă la World Cup 2026! Verdictul specialiștilor după 1-2 cu Austria

0:22

Video“Poate eu am greşit” Mircea Lucescu ştie de ce România a pierdut în Austria: “Nu trebuia să fac asta”

0:15

EXCLUSIV“Nu mă mai întorc la Inter” Ce i-a transmis Marko Arnautovic lui Cristi Chivu după Austria – România 2-1!

0:07

Video“Parcă cineva ne-a turnat plumb în ghete” Horațiu Moldovan, mesaj despre golurile primite în Austria -România

0:05

Video“Goluri norocoase”. Vlad Chiricheş, reacţie fermă după Austria – România 2-1. Ce le-a transmis Mircea Lucescu la pauză

23:52 7 iun.

Video“Trebuia să schimbe mai devreme Mircea Lucescu?” Răspunsul autorului golului cu Austria, Florin Tănase!

1 VIDEOAustria – România 2-1. “Tricolorii” lui Mircea Lucescu, al doilea eşec în preliminariile World Cup 2026 2 Neluţu Varga face o nouă mutare de titlu! Titularul din naţională, prioritatea lui Dan Petrescu 3 Radu Drăguşin ar putea ajunge la Inter, sub comanda lui Cristi Chivu 4 Cum arată clasamentul în grupa României, după înfrângerea din Austria, în preliminariile World Cup 2026 5 Gigi Becali “le-a declarat război” celor de la CSA! Schimbă numele celor de la FCSB şi dă în judecată Steaua 6 Fanii Stelei l-au premiat pe Florin Talpan, dar au comis o gafă. Ce scrie pe trofeul primit de juristul “militarilor”
Citește și