Simona Halep, dată pe spate de Carlos Martinez: “Mă ajută să mă redescopăr”. Care sunt calităţile antrenorului spaniol

Alex Masgras Publicat: 11 aprilie 2024, 21:29 / Actualizat: 11 aprilie 2024, 22:33

Comentarii
Simona Halep, dată pe spate de Carlos Martinez: Mă ajută să mă redescopăr. Care sunt calităţile antrenorului spaniol

Simona Halep şi Carlos Martinez / Colaj Profimedia

Simona Halep a fost dată pe spate de Carlos Martinez. Românca a revenit în circuitul WTA la Miami, iar acum se pregăteşte intens pentru sezonul de zgură. Românca are şi un nou antrenor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Carlos Martinez, cel care i-a antrenat în trecut pe Svetlana Kuznetsova, Marc Lopez, Feliciano Lopez sau Daria Kasatkina, este noul antrenor al fostului număr 1 WTA.

Simona Halep, dată pe spate de Carlos Martinez: “Mă ajută să mă redescopăr”. Ce calităţi are antrenorul spaniol

După o săptămână intensă de antrenamente alături de spaniol, Simona Halep a vorbit despre antrenorul recomandat chiar de Darren Cahill. Românca este încântată de noua colaborare şi a vorbit despre lucrurile care au impresionat-o la spaniolul de 49 de ani:

“Avem o săptămână de când lucrăm împreună, a fost una intensă. Am muncit destul de mult, poate mai mult decât mă aşteptam. Are un stil pe placul meu. E energic, mă corectează, îmi spune adevărul când nu dau bine. E bine să te încurajeze, dar trebuie să îţi spună şi realitatea. Îmi spune ce trebuie să îmbunătăţesc, dar o face într-un mod pozitiv. Este o persoană care mă ajută să mă redescopăr. Nu este uşor din punct de vedere emoţional, dar sunt pregătită şi mă bucur să lucrez cu el.

Acum se formează încrederea, redescopăr ritmul meciurilor, antrenamentelor grele. M-am antrenat şi în pauză, dar nu ai aceeaşi motivaţie. Îmi place, îl respect, îl admir şi cred că, dacă prima săptămână a mers bine, lucrurile vor merge bine şi în continuare. Vom face o analiză după Roland Garros”, a declarat Simona Halep, la digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, românca a anunţat că va lua o decizie finală în privinţa spaniolului după turneul de la Roland Garros:

“Am hotărât să mai discutăm o dată după Roland Garros să văd și eu cum mă simt fizic și mental. E mai greu pentru mine față de cum mă așteptam”, a mai spus Simona Halep.

Simona Halep s-a retras de la turneul de la Oeiras, din Portugalia

Simona Halep s-a retras de la turneul de la Oeiras, din Portugalia. Acesta ar fi trebuit să fie al doilea turneu la care românca trebuia să participe, după revenirea în tenis.

Reclamă

Iniţial, Halep acceptase invitaţia organizatorilor. Simona Halep a decis să nu participe de la turneul de la Oeiras, după ce primise un wild-card din partea organizatorilor.

Conform surselor AntenaSport, Simona Halep s-a accidentat la genunchi şi nu a vrut sub nicio formă să rişte să rateze turneul de la Madrid, care se va desfăşura în perioada 23 aprilie – 5 mai. Imediat cum a primit acest wildcard, Simona Halep a scris un mesaj pe rețelele de socializare, în care le-a mulțumit organizatorilor.

„Mulțumesc foarte mult, Madrid Open, pentru acest wild card. Madridul a fost mereu un turneu special pentru mine, cu amintiri plăcute. Sunt recunoscătoare că îmi pot face mai multe amintiri!”, a scris Simona Halep, pe Instagram.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55

VideoCursa de sprint din MP al Chinei e sâmbătă, de la 05:00, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY! Russell pleacă din pole

23:45

“Îmi asum responsabilitatea” Reacţia lui Coelho după Craiova-Argeş 0-1: “Vom vedea dacă voi fi pe bancă sau nu”

23:35

Ștefan Baiaram surprinde, după Craiova – FC Argeș 0-1: „Împreună putem lua campionatul”

23:17

Gică Craioveanu, descumpănit după eșecul cu FC Argeș: „Cel mai modest meci din acest sezon”

23:12

“Se bate Argeş la titlu?” Răspunsul lui Andone, după ce echipa lui a produs una din surprizele campionatului!

23:01

“Sunteţi în luptă pentru campionat?” Răspunsul lui Mario Tudose după victoria surprinzătoare cu Craiova!

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 4 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 5 Continuă coșmarul pentru Dennis Politic! Fotbalistul FCSB-ului, scos după 19 minute în UTA – Hermannstadt 6 Ionuț Radu, gafă uriașă în Celta Vigo – Olympique Lyon. Portarul român a comis-o în minutul 88
Citește și