Simona Halep, depăşită oficial de Irina Begu în clasamentul WTA! Ce loc ocupă Sorana Cîrstea, după succesul de la Reus

Viviana Moraru Publicat: 8 mai 2023, 11:08

Simona Halep a fost suspendată 4 ani în scandalul de dopaj

Simona Halep, la US Open 2022 / Profimedia Images

Simona Halep a fost depăşită oficial de Irina Begu în clasamentul WTA, după actualizările de luni. Begu devine astfel prima rachetă a României , după zece ani în care „Simo” a reprezentat acest fapt.

Sorana Cîrstea a făcut un salt important în clasamentul WTA, după succesul de la Reus. Românca se luptă pentru a deveni cap de serie la Roland Garros.

Simona Halep, depăşită oficial de Irina Begu în clasamentul WTA

Begu, care a ajuns până în sferturile de finală la turneul de la Madrid, a urcat opt poziţii faţă de clasamentul din 24 aprilie şi este e locul 27, cu 1443 de puncte.

Simona Halep, suspendată pentru dopaj, a coborât patru locuri şi este pe 30, cu 1350 de puncte.

Sorana Cîrstea, câştigătoarea turneului WTA 125 de la Reus, a urcat zece locuri şi este e poziţia a 34-a, cu 1293 de puncte.

În top 100 mai este Ana Bogdan, locul 59, cu 938 de puncte, anunţă news.ro.

Top 10 WTA este următorul: 1. Iga Swiatek (9625 puncte), 2. Arina Sabalenka (7881), 3. Jessica Pegula (5300), 4. Caroline Garcia (5025), 5. Coco Gauff (4345), 6. Elena Rîbakina (4195), 7. Ons Jabeur (4116), 8. Maria Sakkari (3516), 9. Daria Kasatkina (3505), 10. Petra Kvitova (3162).

Româncele şi-au aflat primele adversare de la Roma, după tragerea la sorţi

Sorana Cîrstea şi Irina Begu, precum şi celelalte românce, şi-au aflat primele adversare din turneul de la Roma, după tragerea la sorţi a tabloului principal. „Sori” are în faţă meciuri extrem de complicate.

Sorana Cîrstea se află pe jumătatea de tabloul a liderului Iga Swiatek, şi se va duela în primul tur cu Katie Volynets, jucătoare clasată pe locul 102 WTA. Va fi prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare, iar românca este favorită certă.

În turul secund, lucrurile se vor complica pentru Cîrstea. „Sori” s-ar putea duela cu Jelena Ostapenko, câştigătoarea Roland Garros 2017. Letona a câştigat categoric primele două dueluri cu românca, de până acum, ambele desfăşurate în 2017.

Irina Begu a devenit prima rachetă a României, după sfertul de finală de la Madrid. Astfel, aceasta va avea un prim tur liber la Roma, iar în turul secund se va duela cu învingătoarea meciului Xiyu Wang – Lucrezia Stefanini.

În turul al treilea, Begu ar putea da peste o adversară „de foc”, anume Jessica Pegula, ocupanta locului 3 WTA. Ultima întâlnire directă dintre cele două a avut loc în acest an, la Charlestone, unde românca a fost învinsă în trei seturi.

În privinţa duelurilor directe, Begu este la egalitate cu Pegula, scorul la acest capitol fiind de 2-2, românca reuşind să o învingă în 2022 şi 2020.

Ana Bogdan, cealaltă româncă prezentă la Roma, se va duela în primul tur cu o sportivă venită din calificări. Pe tabloul de calificări se află şi Gabriela Ruse.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României