Simona Halep, prima reacție după ce a "demolat-o" pe Marketa Vondrousova: "Știam ce trebuie să fac!"

Alexandru Ivan Publicat: 22 aprilie 2021, 16:19

Comentarii
Simona Halep, prima reacție după ce a "demolat-o" pe Marketa Vondrousova: "Știam ce trebuie să fac!"

Simona Halep, în "sferturi" la Miami

Simona Halep n-a mai jucat de aproape o lună, de când s-a retras de la turneul de la Miami. "Simo" n-a putut să participe nici la barajul de Fed dintre România și Italia din cauza problemelor medicale. Lunga perioadă de inactivitate a "înfometat-o" pe Simona Halep!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep, după victoria cu Marketa Vondrousova

"Eram motivată să revin pe teren și să dau totul. Am așteptat de mult să joc acest meci. Simt că am jucat aproape de cel mai bun tenis al meu. Sunt fericită că m-am întors la Stuttgart. Sper să joc în fiecare an aici", a spus Simona Halep, după meciul cu Vondrousova.

Meciul a început cu un game câştigat uşor de sportiva cehă, la serviciu, dar a urmat apoi demonstaţia de tenis a Simonei Halep, care a durat şapte game-uri la rând. După numai 25 de minute, Halep a câştigat setul cu 6-1.

În setul al doilea, cele două jucătoare au mers cu serviciul până la 4-3, când Halep a rupt echilibrul şi a făcut break-ul. Jucătoarea română a închis apoi meciul, cu 6-3, după 53 de minute.

"A fost un meci bun. Am fost puțin agitată înainte, pentru că pierdusem ambele confruntări precedente cu ea. Serviciul m-a ajutat foarte mult. Nu l-am antrenat mult, pentru că am avut probleme la umăr, așa că poate ar trebui s-o las mai moale cu antrenamentele la serviciu  Dar știam la ce să mă aștept și știam ce trebuie să fac.", a mai spus Simona Halep.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep, în "sferturi" la Stuttgart

Simona Halep avea două înfrângeri în fața Marketei Vondrousova până la această partidă. A fost primul duel direct între cele două din 2019 până în prezent. Jucătoarea română şi-a asigurat un premiu de 12.500 de euro şi 100 de puncte WTA, după victoria de joi. 

Halep va evolua în sferturi cu jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 8, sau cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 34 WTA. Partida va avea loc vineri și va putea fi urmărită LIVE TEXT pe AS.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Care va fi finala Champions League din acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55

Anunţul presei din Spania, după ce s-a scris despre un acord al lui Jurgen Klopp cu Real Madrid! Decizia lui Perez

23:55

Nottingham – Aston Villa 1-0 și Braga – Freiburg 2-1, în semifinalele Europa League! Portughezii au dat lovitura în prelungiri

23:36

Alexandru Băluță și-a anunțat plecarea de la echipă. Mesajul postat de fostul jucător al FCSB-ului: „Final de poveste”

23:20

Rayo Vallecano, cu Rațiu titular, succes la limită în semifinala cu Strasbourg. Crystal Palace, ca și calificată în finala UECL

23:15

VIDEOCampionul mondial Emiliano “Dibu” Martinez, în formă maximă înainte de World Cup 2026! Paradă senzaţională

23:05

Record istoric în Șahtior – Crystal Palace. Gol după doar 21 de secunde în semifinala de Conference League

1 Decizia luată de Adrian Șut, după ce Gigi Becali a anunțat că vrea să-l readucă la FCSB 2 FotoReacţia lui Gigi Becali când a primit invitaţie la nunta lui Ioan Niculae! Milionarul se însoară la 72 de ani 3 Gică Hagi e al doilea cel mai bogat selecționer de pe planetă! Singurul antrenor care îi întrece averea “Regelui” 4 Simone Inzaghi a analizat ce a făcut Cristi Chivu la Inter și s-a pronunțat: “L-am văzut lucrând” 5 FRF a anunţat cele 9 echipe din Liga 1 care au primit licenţa pentru cupele europene. Cine lipseşte de pe listă 6 VIDEOA încălcat o lege nescrisă și l-a scos din minți pe Simeone! Ce s-a întâmplat imediat după Atletico – Arsenal
Citește și