La finalul disputei cu adversara ei din Rusia, campioana de la Wimbledon s-a declarat extrem de mulţumită de succesul din turul secund de la Gippsland Trophy. Pandemia i-a dat programul peste cap.
Simona Halep – Anastasia Potapova 6-4, 6-4
Pentru Simona Halep a fost primul meci de după eliminarea suferită la Roland Garros, în faţa polonezei Iga Swiatek.
"Da, e un start bun, aveam nevoie de această victorie pentru că nu am mai jucat un meci oficial din octombrie. A trecut mult timp de atunci. Ştiam că va fi un meci dificil, dar am dat totul şi am câştigat.
Condiţiile sunt mai rapide, însă întotdeauna este greu să joci împotriva jucătoarelor puternice", a declarat Simona Halep la Digi Sport.
Halep tocmai şi-a încheiat carantina de 14 zile în care a fost obligată să stea după ce a ajuns în Australia. S-a putut bucura de prezenţa fanilor în tribună.
"Vă mulţumesc, e plăcut să mă întorc aici. Atmosfera a fost plăcută şi e plăcut să joci cu fani în tribună. Mi-au lipsit fanii", a transmis ocupanta locul 2 WTA.
"I missed the crowd last year and it's nice to see some people back." – @Simona_Halep ❤️ pic.twitter.com/JXKRmesJLC
— #AusOpen (@AustralianOpen) February 1, 2021
În următorul meci, Simona o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Laura Siegemund (51 WTA) şi Destanee Aiva (215 WTA).
- Simona Halep - Anastasia Potapova 6-4, 6-4
- Cu cine poate juca românca în optimile de finală
- PAOK - OFI Creta, finala Cupei Greciei, se vede LIVE în AntenaPLAY (sâmbătă, 20:30)
- Al Ahli – Machida, finala Ligii Campionilor Asiei, e LIVE în AntenaPLAY (sâmbătă, 19:15)
- Șoc la WTA Madrid! Iga Swiatek, eliminată în turul al treilea. Poloneza a părăsit terenul în lacrimi
- Sorana Cîrstea, ocazia revanșei în turul 3 la Madrid! Românca o va întâlni pe Coco Gauff
- Sorana Cîrstea, calificare la pas în turul al treilea la Madrid! A învins locul 262 WTA
- Jaqueline Cristian și-a aflat adversara din turul 3 de la Madrid! Misiune imposibilă pentru româncă
- Jaqueline Cristian, calificare senzațională în turul trei la Madrid! Românca, victorie după ce a salvat 3 mingi de meci
































