Muguruza a învins-o în sferturile de finală pe belarusa Victoria Azarenka, scor 3-6, 6-3, 6-4 şi se va lupta cu Simona Halep pentru un loc în finala turneului de la Roma.
Muguruza e un adevărat coşmar pentru Halep. Cele două sportive au mai fost adversare de şapte ori, cinci dintre meciuri fiind câştigate de Muguruza.
La Roma, participarea în semifinale este recompensată cu 80.000 de euro şi 350 de puncte.
Simona Halep: "Îmi doresc foarte mult acest trofeu!"
Simona Halep a reușit să se califice în semifinalele turneului de la Roma după ce adversara sa, Yulia Putintseva, s-a retras din cauza unei accidentări la scorul de 6-2, 2-0 pentru româncă.
”Din punct meu de vedere, am jucat un tenis bun, am fost și agresivă, dar am și înălțat mingea când a trebuit. Serviciul a mers foarte bine. O să iau ce e pozitiv și mă bucur că am simțit terenul mult mai bine decât în meciul de ieri.
Cu siguranță am jucat mai bine de la meci la meci. Astăzi am avut mai mult timp să lovesc mingea, să deschid terenul așa cum îmi place mie. Îmi doresc foarte mult acest trofeu, este unul dintre preferatele mele.
Încerc, cât se poate de mult, să-l câștig, însă este adevărat că am meciuri grele până să mă gândesc la trofeu”, a precizat Simona Halep într-o intervenție pentru Digi Sport.
- Simona Halep şi-a aflat adversara de la Roma
- Halep va da peste un adevărat coşmar
- Sezonul din NBA se vede exclusiv în AntenaPLAY, începând cu 26 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Aryna Sabalenka țintește primul ei titlu la Turneul Campioanelor. Cum arată grupele competiției de top
- Sorana Cîrstea, victorie în trei seturi şi calificare în sferturi la Hong Kong: “Îmi pare rău că a trebuit să joc împotriva ei”
- Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Hong Kong! Revenire spectaculoasă în primul set pentru româncă
- Jaqueline Cristian, la cea mai bună clasare din carieră după semifinalele de la Osaka
- Elena Rybakina s-a calificat la Turneul Campioanelor! Lista completă a jucătoarelor de la Riad
































