Sorana Cîrstea, OUT de la Miami Open! A salvat 4 mingi de meci, dar n-a fost de ajuns. Anett Kontaveit, coșmarul româncei

Antena Sport Publicat: 27 martie 2021, 6:02

Comentarii
Sorana Cîrstea, OUT de la Miami Open! A salvat 4 mingi de meci, dar n-a fost de ajuns. Anett Kontaveit, coșmarul româncei

Sorana Cîrstea, OUT de la Miami Open

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Anett Kontaveit este coșmarul Soranei Cîrstea. Jucătoarea din Estonia a învins-o a doua oară în decurs de două săptămâni. Românca a salvat 4 mingi de meci, dar n-a fost suficient. 1 oră și 45 de minute i-a luat lui Kontaveit să o învingă pe Sorana Cîrstea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sorana Cîrstea, eliminată de la Miami Open de Anett Kontaveit

Kontaveit a câștigat primul set cu 6-3. Sorana a revenit de la 1-3, dar a pierdut ultimele trei game-uri.  Cîrstea a egalat situația în actul secund. A fost 3-3 după primele șase game-uri, iar românca s-a impus în cele din urmă cu 6-4. 

Sorana Cîrstea a cedat în decisiv. Kontaveit a dominat autoritar debutul setului, 4-0. Românca s-a apropiat la 4-3, dar n-a putut face mai mult. Kontaveit s-a impus în cele din urmă cu 6-3. Sorana reușise să salveze patru mingi de meci.

Kontaveit are un bilanț excelent în fața Soranei Cîrstea. Jucătoarea din Estonia conduce cu 4-0 în întâlnirile directe. A fost 6-4, 6-4 în 2016 la Poitiers, 6-1, 6-3 la Dubai în 2020 și 6-4, 7-5 la aceleași turneu de la Dubai, în 2021. 

Pentru participarea la Miami Open, Sorana Cîrstea va primi un cec de 16.000 de dolari și 35 de puncte WTA. 

Reclamă
Reclamă

Simona Halep, singura românca rămasă pe tabloul de la Miami

Simona Halep se va lupta cu Anastasija Sevastova pentru un loc în optimile de finală ale turneului de la Miami. Letona în vârstă de 30 de ani este clasată pe locul 57 în ierarhia WTA.

În cel mai bun moment al carierei, Sevastova a urcat până pe locul 11 în topul mondial. Halep o conduce cu 6 la 3 în meciurile directe. Ultimele 5 dispute s-au încheiat cu victoria Simonei cu 2-0 la seturi.

Dacă trece de Sevastova, Halep va da peste învingătoarea dintre poloneza de 19 ani Iga Swiatek (16 WTA) şi croata Ana Konjuh, care nu este clasată în ierarhia de simplu.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:03

Basarab Panduru i-a propus un jucător de la Rapid lui Gică Hagi la naționala României: „S-ar putea să ajungă şi să rămână” B

8:54

Luis Enrique a răbufnit după înfrângerea din Supercupă! Întrebarea care l-a făcut să plece de la conferință: „La revedere!”

8:45

Bayern Munchen vrea să dea marea lovitură! I-a găsit deja înlocuitor lui Harry Kane

8:28

FCSB a luat decizia: Gigi Becali a cerut schimbarea care poate aduce titlul pentru FCSB: „De mult încercăm asta!”

8:27

Damjan Djokovic a răbufnit după ce Corvinul a umilit-o pe CFR Cluj: „A venit nota de plată”. Șumudică, văzut ca un salvator

8:09

Basarab Panduru nu crede că Marius Șumudică va aștepta până în octombrie la CFR Cluj: „Are viață grea”

1 A murit Mircea Marius, nepotul lui Mircea Rednic. A fost găsit mort în dimineaţa nunţii 2 A greșit la gol și i s-a reziliat contractul! Fostul jucător de la FCSB a rămas liber de contract după 3 meciuri 3 Jose Mourinho, verdict fără menajamente, după ce Real a „spulberat-o” pe Schalke! Ce a spus despre Mbappe şi Diomande 4 BREAKING NEWSCristiano Ronaldo şi-a anunţat retragerea! Când îşi încheie activitatea superstarul portughez 5 Cine este și cu ce se ocupă mama lui David Popovici. Detaliul mai puţin ştiut din viaţa sportivului 6 Oraşul din România care rămâne fără fotbal. Echipa intră în faliment, datorii uriaşe!
Citește și