Transylvania Open | Anett Kontaveit s-a calificat în sferturile de finală! A dat de pământ cu Alison Van Uytvanck

Publicat: 28 octombrie 2021, 21:15

Continuă perioada de grație a lui Anett Kontaveit. Jucătoarea din Estoania s-a calificat în sferturi la Transylvania Open.

Anett Kontaveit, în sferturi la Transylvania Open

Jucătoarea estonă Anett Kontaveit, locul 14 WTA şi favorită 2, s-a calificat, joi seară, în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open, de la Cluj-Napoca.

Kontaveit a învins-o în optimi pe Alison Van Uytvanck (Belgia, 61 WTA), scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 10 minute. Estona o va întâlni în sferturi pe favorita 8, sportiva din Ucraina Anhelina Kalinina, locul 59 WTA.

În celelalte trei sferturi de finală se întâlnesc Simona Halep (18 WTA şi cap de serie numărul 1) cu Jaqueline Cristian (105 WTA), Emma Răducanu (Marea Britanie, 23 WTA şi cap de serie numărul 3) cu Marta Kostyuk (Ucraina, locul 55 WTA) şi Rebecca Peterson (Suedia, 99 WTA) cu Lesia Ţurenko (Ucraina, 127 WTA).

She is unstoppable 💨
Anett Kontaveit moves on in Cluj after surpassing Alison van Uytvanck 6-3, 6-4.
She will face Anhelina Kalinina for the very first time in the quarterfinals tomorrow 💥 pic.twitter.com/ausyO6boik
— Transylvania Open (@TransylvaniaOpn) October 28, 2021

Săptămâna trecută, Anett Kontaveit a câștigat Kremlin Cup. Pentru Kontaveit, 25 de ani, acela a fost al patrulea trofeu din carieră și cel mai important. Ea a mai jucat alte şapte finale.

Programul zilei de vineri la Transylvania Open

Primele trei meciuri ale zilei sunt Monica Niculescu/Gabriela Ruse – Irina Begu/Andreea Mitu, Rebecca Peterson – Lesia Ţurenko, Alhelina Kalinina – Anett Kontaveit. Primul meci va începe la ora 12.00.

Meciul Simona Halep – Jaqueline Cristian este programat nu înainte de ora 18.00. După această confruntare, va avea loc și duelul dintre Emma Răducanu și Marta Kostyuk.

Marea finală de la Transylvania Open se joacă duminică, 31 octombrie. Turneul se va desfășura în sala polivalentă din Cluj. Accesul spectatorilor a fost interzis în urma ultimei hotărâri a Gurvernului

Mihai Petre, la AS.ro LIVE

Simona Halep
Australian Open • 8:23
Australian Open 2022 | Surprize uriașe la Melbourne! Simona Halep a scăpat de două adversare de top și are drum liber spre semifinale
Garbine Muguruza a intrat în istorie după ce a câștigat Turneul Campioanelor
Tenis • 18 nov., 8:37
Garbine Muguruza a intrat în istorie după ce a câștigat Turneul Campioanelor! ”Mi-am demonstrat că pot fi `maestra`”
Garbine Muguruza - Anett Kontaveit, marea finală a Turneului Campioanelor
Tenis • 17 nov., 8:37
Garbine Muguruza – Anett Kontaveit, marea finală a Turneului Campioanelor
9:46 Australian Open 2022 | Simona Halep, favorită la semifinale! A rămas cel mai bun cap de serie de pe sfertul ei! Trei favorite, OUT 9:42 EXCLUSIVGigi Becali s-a decis cum va arăta atacul FCSB! A lămurit situația lui Claudiu Keșeru. Primul 11 pentru derby-ul cu CFR Cluj 9:31 ”Mă așteptam să nu mă îmbrătișeze!” Ralf Rangnick i-a dat replica lui Cristiano Ronaldo, după ce superstarul lusitan și-a ieșit din minți: ”Vei înțelege când vei fi antrenor!” 9:02 Australian Open 2022 | Reacția Soranei Cîrstea după calificarea în turul 3. Ce spune de meciul de foc pentru optimile de la AO 8:55 Scandalul continuă! Novak Djokovic vrea să dea în judecată Guvernul Australiei. Liderul ATP cere dublul premiului de la Australian Open pentru ”rele tratamente” 8:53 AS.ro LIVE | Virgil Tudose a fost invitatul lui Cătălin Oprișan! Singurul Grand Master din România la table face dezvăluiri de senzaţie 8:23 Australian Open 2022 | Surprize uriașe la Melbourne! Simona Halep a scăpat de două adversare de top și are drum liber spre semifinale 7:59 Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea – Karolina Kucova 6-2, 6-4. „Sori” s-a calificat în turul 3, după o nouă victorie entuziasmantă. Adversară de top în runda următoare. Begu, eliminată 1:18 Final HALUCINANT în Leicester – Tottenham. În minutul 90+4, gazdele conduceau cu 2-1. Ce a urmat e ireal 0:29 VIDEOCristiano Ronaldo, un car de nervi! Schimbat de Ralf Rangnick în Brentford – Manchester United 1-3, superstarul lusitan a răbufnit: ”De ce eu?”