Transylvania Open | Emma Răducanu – Polona Hercog 4-6, 7-5, 6-1. Campioana de la US Open s-a calificat în turul al doilea la Cluj. Și-a distrus adversara în decisiv

Antena Sport Publicat: 26 octombrie 2021, 21:39

Emma Răducanu - Polona Hercog LIVE TEXT 17:15

Profimediaimages

• Emma Răducanu – Polona Hercog 4-6, 7-5, 6-1
  • Campioana de la US Open s-a calificat în turul al doilea la Transylvania Open

Emma Răducanu a început ca din tun primul set și și-a luat repede un avantaj considerabil, 4-1. Nimic nu anunța însă prăbușirea campioanei de la US Open. Polona Hercog a câștigat cinci game-uri consecutive și a câștigat astfel primul set cu 6-4.

În setul al doilea, cele două jucătoare au mers cap la cap. Răducanu a reușit totuși să se desprindă când era mai mare nevoie. A fost 7-5 pentru jucătoarea cu origini românești în setul al doilea, după mai bine de o oră de joc.

În decisiv, Răducanu, la fel ca în primul set, s-a distanțat rapid de adversara ei. Numai că de această dată, Hercog nu a mai reușit să revină, cu toate că a salvat două mingi de meci la 5-0. A fost 6-1 pentru campioana de la US Open, care s-a calificat în runda următoare a turneului de la Cluj.

În runda următoare, Emma Răducanu va juca împotriva româncei Ana Bogdan.

Update 21.45: Game, set și meci pentru Emma Răducanu! Campioana de la US Open s-a calificat în turul al doilea la Transylvania Open, după 4-6, 7-5, 6-1 cu Polona Hercog.

Update 21.41: Game Hercog! Jucătoarea slovenă a salvat două mingi de meci și rămâne în joc. Scorul este 5-1.

Update 21.34: Game Răducanu! Britanica o distruge pe Hercog în decisiv, Scorul este 5-0.

Update 21.31: Game Răducanu! Campioana de la US Open joacă fabulos în decisiv și conduce cu 4-0.

Update 21.26: Game Răducanu! Jucătoarea britanică conduce cu 3-0 în setul decisiv.

Update 21.24: Game Răducanu! Campioana de la US Open conduce cu 2-0 în setul decisiv

Update 21.15: Game Răducanu! Jucătoarea britanică câștigă primul game din setul decisiv. Scorul este 1-0

Update 21.07: Game și set pentru Răducanu! Emma își stăpânește emoțiile după căderea din primul set și reușește să și-l adjudece pe cel de-al doilea. Vom avea decisiv

Update 21.01: Game Răducanu! Emma revine în avantaj. Scorul este 6-5.

Update 20.58: Game Hercog! Meciul este foarte strâns. Slovena revine din nou. Scorul este 5-5

Update 20.52: Game Răducanu! Jucătoarea britanică revine în avantaj și conduce cu 5-4

Update 20.45: Game Hercog! Scorul este foarte strâns în setul al doilea, 4-4

Update 20.40: Game Răducanu! Emma revine în avantaj, Scorul este 4-3

Update 20.35: Game Hercog! Slovena se ține tare și egalează din nou situația. Scorul este 3-3

Update 20.30: Game Răducanu! Britanica revine la conducere! Scorul este 3-2 în setul al doilea.

Update 20.27: Game Hercog! Slovena egalează din nou situația. Scorul este 2-2.

Update 20.21: Game Răducanu! Jucătoarea britanică conduce cu 2-1 în setul al doilea

Update 20.14: Game Hercog! Slovena egalează în setul al doilea. Scorul este 1-1

Update 20.10: Game Răducanu! Primul punct obținut de Emma după cinci game-uri consecutive câștigate de Hercog! Britanica conduce cu 1-0 în setul al doilea.

Update 20.05: Game și set Hercog! Jucătoarea din Slovenia a revenit senzațional și a întors setul în favoarea ei, după ce Emma a avu 4-1. Slovenia a câștigat primul set cu 6-4.

Update 20.02: Game Hercog! Incredibil ce se întâmplă! Emma pur și simplu s-a prăbușit. După ce a avut 4-1, jucătoarea britanică este condusă cu 5-4

Update 19.57: Game Hercog! Emma Răducanu este egalată după ce a condus cu 4-1. Scorul este 4-4.

Update 19.51: Game Hercog! Cădere inexplicabilă a Emmei Răducanu! Jucătoarea din Slovenia reducă din diferență. Scorul este 4-3.

Update 19.49: Game Hercog! Slovena obține al doilea său punct printr-un ace. Scorul este 4-2 pentru Emma Răducanu

Update 19.43: Game Răducanu! Încă un punct pentru Emma! Campioana de la US Open conduce cu 4-1.

Update 19.40: Game Hercog! Primul punct obținut de jucătoarea din Slovenia. Emma Răducanu conduce cu 3-1.

Update 19.35: Game Răducanu! Început perfect pentru jucătoarea cu origini românești. Conduce deja cu 3-0 în primul set.

Update 19.31: Game Răducanu! Britanica conduce cu 2-0

Update 19:21: Game Răducanu! Jucătoarea cu origini românești conduce cu 1-0

Update 19:18: A început meciul dintre Emma Răducanu și Polona Hercog, cu o întârziere de aproximativ două ore, din cauza faptului că partida dintre Jaqueline Cristian și Kaja Juvan s-a prelungit în set decisiv.

Pentru Emma, acesta este primul meci disputat pe tărâm Românesc. Dacă se va impune împotriva lui Hercog, o va aştepta un duel cu Ana Bogdan. Ana s-a impus scor 7-6 (1), 6-4, după o oră şi 41 de minute, în faţa Ivanei Jorovic din Serbia, locul 417 WTA.

Transylvania Open | Ana Bogdan, superdeclaraţii despre Emma Răducanu

”Am întâlnit-o ieri pe Emma şi am schimbat câteva vorbe, au fost despre Formula 1, nu despre tenis, pentru că suntem fane amândouă şi am avut acest subiect de discuţii. Pentru mine va fi o onoare să joc împotriva ei. Este o campioană tânără, frumoasă, deşteaptă şi foarte simpatică. Cred că am învăţat de la ea când am urmărit meciurile la US Open, avea o anumită energie, şi energia ei de copil, inocentă, nu am mai întâlnit-o la alte jucătoare.

Adică toate suntem acolo, concentrate, focusate, să luptăm, să ne dăm viaţa pe teren, însă ea o făcea în alt mod, cu zâmbetul pe buze, cu altă atitudine. Mi-a plăcut foarte mult, am admirat şi apreciat zâmbetul ei şi mi-aş dori să fim cât mai multe aşa, cu zâmbetul pe buze în timpul meciurilor”, a spus Ana Bogdan.

Transylvania Open 2021 | Ce a spus Simona Halep despre un posibil duel cu Emma Răducanu

Transylvania Open este cel mai așteptat turneu de tenis al anului în România. Sorții au fost de partea fanilor, astfel că Simona Halep și Emma Răducanu sunt pe aceeași jumătate de tablou.

Simona Halep (19 WTA) și Emma Răducanu (24 WTA) se pot întâlni în semifinale. Cu toate acestea, jucătoarea din Constanța nu se gândește atât de departe. Halep se concentrează asupra primului tur.

„Stați să trec de primul tur și ne gândim la următorul meci (n.r.- râde). Întotdeauna primul tur la fiecare urneu este mai greu decât celelalte. Eu vreau doar să joc bine la Cluj”, a spus Simona Halep, la aeroportul Otopeni, după revenirea de la turneul de la Moscova.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

14:42 Bernadette Szocs – Chen Meng e LIVE STREAM în AntenaPLAY (sâmbătă, 05:45). Duel pentru semifinale, la WTT Champions Incheon 2024 14:40 UPDATEGică Hagi, ofertă uriaşă din Emiratele Arabe Unite! Anunţul făcut de impresar: „A plecat, azi e în Dubai”. Reacţia lui Hagi 14:24 LPF a schimbat regulamentul, iar Dinamo – Petrolul se poate juca cu fani în tribună! Anunţul oficial 13:58 Ioan Ovidiu Sabău, despre revenirea lui Chipciu la echipa naţională: „Va fi luat în calcul cu condiţia asta!” 12:58 Raul Rusescu a anunţat care e atacantul pe care l-ar lua „cu ochii închişi” la FCSB. Sfat pentru Gigi Becali 12:53 Sepsi – CFR Cluj LIVE TEXT, ora 20:30. Echipa lui Mutu nu mai are voie să facă paşi greşiţi în lupta la titlu 12:34 Flavio Briatore a fost externat după ce a fost operat cu succes: „Mi-au găsit o tumoare benignă la inimă” 12:13 Cristi Balaj, anunţ despre jucătorul pe care CFR Cluj îl poate vinde în Premier League: „Va ajunge la un club important!” 12:04 Antrenorul celor de la Leicester a fost dat afară după ce a avut o aventură cu o jucătoare 11:12 NEWS ALERTS-a mai accidentat un jucător la FCSB! A suferit o ruptură şi riscă să stea o lună departe de teren. Lovitură dură pentru lider Vezi toate știrile
Emma Răducanu, victorie categorică în primul tur de la Indian Wells
WTA • 8 mart., 9:41
Emma Răducanu, victorie categorică în primul tur de la Indian Wells! Venus Williams, eliminată
Emma Răducanu, în turul doi la Australian Open
Australian Open • 16 ian., 14:54
Emma Răducanu, în turul doi la Australian Open! Se va duela cu tenismena chineză care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea
Emma Răducanu, pe tabloul principal de la Australian Open 2024
Tenis • 3 ian., 10:26
Emma Răducanu a eliminat-o pe Gabriela Ruse de la Auckland
WTA • 2 ian., 13:08
Emma Răducanu a eliminat-o pe Gabriela Ruse de la Auckland! Prima victorie după opt luni pentru jucătoarea cu origini româneşti
WTA • 20 oct., 14:37
Emma Răducanu, explicaţii uluitoare când a fost întrebată de ce a avut 5 antrenori în 2 ani: „Eu asta fac!”