UPDATE

FCSB este ameninţată cu pierderea licenţei! Gigi Becali, nemulţumit de noua regulă U21: “Mergem la Tribunal!”

Publicat: 27 iunie 2021, 18:50

Comentarii
FCSB este ameninţată cu pierderea licenţei! Gigi Becali, nemulţumit de noua regulă U21: Mergem la Tribunal!

Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Update: Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a comentat ameninţările lui Gigi Becali şi ameninţat-o pe FCSB cu pierderea licenţei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Ne vom apără și vom câștiga așa cum am făcut-o și cu alte ocazii. FRF va fi foarte fermă în această direcție atunci când vine vorba despre investițiile la copii și juniori.  Neîndeplinirea acestor investiții în academie duce la refuzarea licenței. E cea mai dura sancțiune pe care o poți aplica”, a spus astăzi Burleanu.

Ştirea iniţială

Gigi Becali vrea să dea în judecată FRF. Nu este de acord ca FCSB să fie obligată să investească o parte din buget în Academie.

Gigi Becali, nemulţumit de noua regulă U21

„Noi am votat împotrivă! Nu, tată! Ne-au spus că suntem obligați să investim în academii. Eu oricum investesc, dar tu nu mă poți obliga să fac ceva cu banii mei. Vom contesta.

Reclamă
Reclamă

Au spus că trebuie să avem nu știu ce punctaj cu academia. Noi oricum îl avem, dar nu e în regulă. Nu poți obliga cluburile să facă ceva, nu le poți face tu politica financiară. Tu mă obligi pe mine cum să fac? Nu e în regulă ca cineva să-ți comande ce să faci cu banii tăi.

O să atacăm la Tribunal. E o chestiune economică. Nu mă poți obliga pe mine cât să investesc”, a declarat Gigi Becali pentru gsp.ro.

FRF a schimbat regula U21

Aşa cum AS.ro a prezentat în exclusivitate, Federaţia a schimbat regula U21 pentru Liga 1. În loc de doi jucători sub 21 de ani, fiecare echipă este obligată să folosească un singur fotbalist care să respecte acest criteriu de vârstă.

Reclamă

FRF avea în plan şi obligativitatea folosirii unui jucător U23, dar a renunţat la această prevedere. În schimb, au fost introduse măsuri de ordin financiar.

Cluburile vor trebui să investească 5% din buget în academii în 2022. Suma va creşte la 6,5%, în 2023, și 7,5%, în 2024.

De asemenea, cluburile riscă amenzi dacă nu ating un anumit punctaj pentru Academii în procesul de licenţiere.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:07

Două transferuri ratate la FCSB. Anunțul lui Mihai Stoica: „Dacă ne grăbeam, avem și trei jucători deja”

22:50

Tensiune la Real Madrid: Riquelme contestă sute de voturi! Marca anunță deja victoria lui Florentino Perez

22:48

„Trebuie să vorbesc cu el!” Mesajul cutremurător al selecționerului, după ce Eriksen s-a prăbușit pe gazon

22:23

„E groaznic”. A văzut ce s-a întâmplat cu Christian Eriksen și a rămas „mască”: „E a doua oară când se întâmplă!”

22:07

VideoJurnal Antena Sport | Cineva să-l oprească!

22:01

„Pentru un an?! Spune că pentru un an!” Lamine Yamal a promis că-și lasă barbă și mustață dacă devine campion mondial

1 OFICIAL | Nuno Campos, înlocuitorul lui Zeljko Kopic la Dinamo. Anunţul clubului 2 Starul Universităţii Craiova, pe lista echipei care a făcut spectacol în Champions League! 3 O nouă plecare anunțată de Dinamo, la câteva ore după aducerea lui Nuno Campos 4 Ce se mai ştie de Leni Celnicu, prima soție de care Gică Hagi a divorţat pentru că îi punea miere în cafea. Cum arată acum 5 Lovitură uriașă pentru Craiova! Anunțul făcut de impresarul lui Al-Hamlawi: „Să fie clar!” 6 Nuno Campos trece direct la treabă! Primul lucru pe care îl face noul antrenor de la Dinamo. Kopic, și el implicat
Citește și