Jocurile Olimpice 2021 | Primii sportivi infectați cu Covid-19 în Satul Olimpic! Măsura radicală luată de organizatori

Alexandru Ivan Publicat: 18 iulie 2021, 16:50 / Actualizat: 19 iulie 2021, 12:55

Comentarii
Jocurile Olimpice 2021 | Primii sportivi infectați cu Covid-19 în Satul Olimpic! Măsura radicală luată de organizatori

Profimedia

Panică la Tokyo! Potrivit organizatorilor japonezi, au fost testate pozitiv zece persoane venite din afara Japoniei în legătură cu Jocurile Olimpice, între care se numără şi doi sportivi din satul olimpic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Panică la Tokyo! Primii sportivi din satul olimpic infectați cu Covid-19

Cazurile de Covid-19 din satul olimpic au fost depistate la doi fotbaliști din naționala Africii de Sud. De asemenea, a fost infectat și un membru din staff-ul echipei.

Întreaga națională sud-africană a fost plasată în carantină și așteaptă rezultatele următoarelor teste. Africa de Sud urmează să joace cu naționala Japoniei pe Tokyo Stadium, joi.

“Testarea este modalitatea de a reduce orice formă de răspândire. Când avem un caz pozitiv, luăm măsuri imediate. Știm că nu putem reduce riscul la zero, dar în același timp am limitat amestecul și încrucișarea populațiilor. Cu toate măsurile existente, menținem riscul la un nivel minim absolut.

De când au apărut cazuri la aeroportul din satul olimpic ne-am asigurat că acestea sunt îngrădite, testate și nu prezintă vreun risc”, a declarat Christophe Dubi, directorul executiv al Jocurilor Olimpice, citat de The Guardian. 

Reclamă
Reclamă

Satul olimpic, care cuprinde 21 de clădiri cu un total de 3.600 de camere şi 18.000 de paturi, şi-a deschis marţi porţile pentru sportivi.

Tokyo, cel mai mare număr de infectări cu Covid-19 din ultimele 6 luni

Jocurile Olimpice ar putea deveni un coşmar pentru organizatori. Tokyo a înregistrat un număr record de cazuri de coronavirus, chiar în ziua în care o mare parte dintre sportivii români au plecat spre Capitala Japoniei.

Cu opt zile înainte de ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, Tokyo a înregistrat, joi, un număr record de infectări cu noul coronavirus pentru ultimele şase luni, 1.308 cazuri, informează EFE.

Reclamă

Guvernul metropolitan din Tokyo a raportat peste 1.000 de cazuri zilnice de infectare pentru a doua zi consecutivă, numere pe care capitala nu le mai înregistrase de şase luni. Tendinţă de infectare este una ascendentă de aproape o lună.

Oraşul Tokyo se confruntă cu o revenire în număr mare a cazurilor de infectare începând de săptămâna trecută, ceea ce a determinat guvernul japonez să declare starea de urgenţă în Capitală pentru a preveni răspândirea virusului.

După declararea stării de urgenţă în oraşul gazdă a Jocurilor Olimpic, comitetul de organizare, autorităţile locale şi guvernul japonez au anunţat decizia de a ţine competiţia cu porţile închise. Deşi iniţial capacitatea la locurile de concurs fusese limitată la 10.000 de persoane şi prezenţa vizitatorilor străini a fost interzisă ca măsură preventivă, în cele din urmă sportivii vor concura fără public în tribune.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine este de vină pentru sezonul slab făcut de Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:49

Farul Constanța – FCSB LIVE TEXT (20:30). Ultimul meci al lui Mirel Rădoi pe banca oaspeţilor

15:42

Primul lucru pe care Gică Hagi l-a cerut jucătorilor, după preluarea naţionalei: “Atunci vom vorbi de performanţe”

15:25

Reacţia imediată a lui Gică Popescu după ce Gică Hagi a devenit selecţionerul României

15:07

“Top, top, top, foarte sus”. Pe cine a lăudat Gică Hagi, după ce a fost numit selecţioner

14:34

“Am un mesaj pentru cei mai bogaţi români”. Gică Hagi a surprins, la conferinţa de prezentare la naţională. Apelul uriaş făcut

14:05

“Escrocherie în fața a 40.000 de fani!” Meciul de Cupă Mondială care a apărut la rubrica infracțiuni a presei spaniole

1 Primul antrenor care e gata să-i ia locul lui Mirel Rădoi la FCSB. Mesaj pentru Gigi Becali: “Sunt pregătit pentru orice” 2 Motivul incredibil pentru care Rapid şi FC Argeş nu au primit licenţă pentru cupele europene 3 Revenire senzaţională a lui Nicolae Stanciu în Liga 1! Clubul cu care a ajuns la un acord 4 Gigi Becali, anunţ despre înlocuitorul lui Mirel Rădoi la FCSB: “Sunt mai tare decât turcaleţii”. Ce a produs “ruptura” 5 Gigi Becali a dat cărţile pe faţă despre plecarea lui Mirel Rădoi de la FCSB: “L-am cam întors” 6 Primele două nume care sar din schemă la naţională, după numirea lui Gică Hagi selecţioner. Decizia luată de “Rege”
Citește și