Jocurile Olimpice 2020 | Brazilia, campioana olimpică! Naţionala „Selecao” e din nou de aur. Dani Alves, record incredibil: i-a depăşit pe Messi şi Iniesta!

De Dragoș Vasile
Publicat: 7.08.2021, 17:12
Actualizat: 7.08.2021, 17:53

Brazilia este din nou campioană olimpică. Naţionala Selecao a învins-o pe Spania în marea finală de la Jocurile Olimpice.

Brazilia, campioană olimpică

Brazilia, campioana olimpică! Naţionala „Selecao” e din nou de aur

Brazilia a câştigat marea finală cu Spania de la Jocurile Olimpice 2020, scor 2-1. În prima repriză, Richarlison a ratat o lovitură de la 11 metri pentru brazilieni. Colegul său, Cunha, a deschis scorul, în minutul 45+2, din pasa veteranului Dani Alves. În partea a doua a jocului, Mikel Oyarzabal a restabilit egalitatea. Soler i-a pasat decisiv.

După cele 90 de minute regulamentare, tabela a arătat 1-1, astfel că s-a intrat în prelungiri. Malcom, vedeta lui Zenit, a adus aurul pentru Brazilia cu golul din minutul 108. În urma acestui succes, Brazilia şi-a apărat aurul câştigat în finala din 2016.

#BRA @CBF_Futebol have won #Gold again! #BRA
For the second Olympics in a row, Brazil are the men’s #Football champions!#StrongerTogether | #Tokyo2020 | @FIFAcom pic.twitter.com/46l0fAPwtW
— Olympics (@Olympics) August 7, 2021

Dani Alves, record incredibil

În urma acestui succes, Dani Alves a stabilit un record incredibil. Potrivit jurnalistului Tancredi Palmeri, acesta a cucerit al 38-lea trofeu al carierei, fiind singurul jucător din istoria fotbalului care atinge această bornă.

🏅 Back-to-back gold-medal wins for Brazil 🏅 pic.twitter.com/2rmn2fBrZ0
— B/R Football (@brfootball) August 7, 2021

Brazilianul i-a depăşit pe Leo Messi şi Andres Iniesta, care aveau 37.

Dani Alves with Olympics becomes MOST TITLED PLAYER in the history of football!

Fotbal extern • 11 oct., 9:33
Spania – Franţa 1-2 | Ce i-a spus arbitrul Anthony Taylor lui Eric Garcia după ce a validat golul lui Kylian Mbappe, care a declanşat revolta în Spania
Fotbal extern • 10 oct., 18:29
SPANIA – FRANȚA | Doamna care a debutat pe ”San Siro” : ”Sunt un fund… neliniștit!”
Neymar, cu gândul la retragere
Fotbal extern • 10 oct., 14:40
Neymar, anunț halucinant! Starul brazilian, cu gândul la retragere. „Nu știu dacă mai pot să țin pasul cu fotbalul!”

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Culiță Sterp, întâlnire emoționantă cu tatăl său. Bărbatul și-a părăsit familia când copiii săi erau mici:
8:41 Anunțul lui Vlad Chiricheș după ce a ieșit de pe teren în meciul lui Sassuolo. Vestea primită de Mirel Rădoi 8:24 „Am rezolvat ca între bărbați!” Deian Sorescu a făcut pace cu Mircea Rednic. Cum s-au împăcat „greii” lui Dinamo 0:59 „De două zile a simţit o durere în piept”. Mircea Rednic, dezvăluiri despre starea lui Răuţă. Antrenorul s-a speriat din cauza problemelor fotbalistului său 0:45 Nicolae Stanciu va pleca de la Slavia Praga! Anamaria Prodan, anunţ important despre mijlocaşul naţionalei: „A avut foarte multe oferte”. 0:12 Zlatan Ibrahimovic a încurcat porțile și i-a dat gol lui Ciprian Tătărușanu + Vestea de care Mirel Rădoi nu voia să audă 0:12 WOW! Rico și Ben Saddik au făcut meciul anului! Marocanul i-a spart obrazul lui Verhoeven dar a pierdut prin TKO 23
oct.
23:57
Dinamo – Rapid | „Am jucat slab până la gol, nu a mers jocul”. Presiune pe Mihai Iosif după derby. Mesajul patronului pentru antrenor
23
oct.
23:34
„Mi-a intrat puţin glonţul”. Mihai Iosif, spumos după Dinamo – Rapid. Ce spune despre problemele lui Răuţă
23
oct.
23:33
Dinamo – Rapid 1-1 | „N-au fost cântăriți niciodată!” Mircea Rednic, dezvăluiri halucinante. „Câinii”, ca în ligile de amatori. „Au avut și 7 kg în plus!”
23
oct.
23:32
Negumereanu își distruge adversarul din UFC! Victorie prin TKO în mai puțin de 2 minute
Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6 | Simona, eliminată în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Sportiva noastră a luptat eroic în setul secund