Jocurile Olimpice 2020 | David Popovici anunţă că va scrie istorie: “Știu să înot mai repede”

Antena Sport Publicat: 27 iulie 2021, 14:52

Comentarii
Jocurile Olimpice 2020 | David Popovici anunţă că va scrie istorie: Știu să înot mai repede

Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

“Nu a fost cea mai ușoară cursă, seria asta de după finala de la 200 de metri, dar e ceva cu care trebuie să mă obișnuiesc, ceva cu care tot o să mă confrunt. Probele sunt mai dese, una lângă alta.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jocurile Olimpice 2020 | David Popovici, în semifinalele probei de 100 de metru liber

A fost interesant, am reușit exact ce mi-am propus, să mă calific în semifinale. Trebuie să mă obișnuiesc. Mi-am ales să o iau pe drumul ăsta și trebuie să fac toate aceste sacrificii. Să înot în aceeași zi două probe.

Nu s-a înotat atât de tare, nici eu nu am înotat tare. Unii s-au apropiat de timpul lor cu 70 de sutimi. Știu să înot mai repede. Sunt făcut să înot mai repede, dar pentru azi e de ajuns. Am același obiectiv ca și la 200 de metri, să fac cât de bine pot eu! Să mă bucur de curse”, a spus Popovici, citat de gsp.ro.

Jocurile Olimpice 2020 | David Popovici, în semifinale la 100 de metri liber

David Popovici a ocupat, marţi, locul al patrulea în a noua serie a probei de 100 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo şi s-a calificat în semifinale cu al optulea timp.

Seria a fost câştigată de italianul Thomas Ceccon, cu 47 de secunde şi 71 de sutimi, urmat de americanul Caeleb Dressel, 47.73, de un alt italian, Alessandro Miressi, 47.83 şi de Popovici, cu 48.03.

Reclamă
Reclamă

Semifinalele acestei probe au loc, miercuri, de la ora 04.30, iar finala este joi, de la 05.37.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:12

OFICIAL | Alvaro Arbeloa e OUT de la Real Madrid! Cale liberă pentru Jose Mourinho

21:00

Fostul jucător al FCSB-ului a semnat în Liga 1! La ce echipă va evolua

20:57

NEWS ALERTCOMUNICAT OFICIAL | El e jucătorul de 150.000.000 de euro ofertat de Real Madrid

20:46

Gabriela Ruse s-a calificat în optimi la ‘s-Hertogenbosch! Suma pe care o va primi pentru victorie

20:41

VideoJurnal Antena Sport | Și frumusețile de la fitness și culturism au intrat în febra Mondialului

20:39

VideoJurnal Antena Sport | Misiune la limită

1 Nuno Campos începe revoluţia la Dinamo. Decizie drastică luată de înlocuitorul lui Zeljko Kopic 2 Jucătorul dorit de Dinamo a rămas liber de contract 3 Neluțu Varga a dat lovitura! Legenda celor de la FC Porto vine să antreneze CFR Cluj. De ce depinde totul 4 E gata! Decizia finală luată de Gaziantep în ceea ce-l privește pe Mirel Rădoi 5 Laurenţiu Reghecampf şi-a dat acordul. Clubul cu care semnează 6 Gigi Becali l-a convins și semnează pe un an! Condiția impusă de patronul de la FCSB
Citește și