Închide meniul

Mutarea decisivă pe care Mirel Rădoi a făcut-o în Islanda – România 0-2: “Este corect așa! Că e plimbat peste tot, nu e o problemă care ne aparține”

Antena Sport Publicat: 4 septembrie 2021, 8:29

Mutarea decisivă pe care Mirel Rădoi a făcut-o în Islanda – România 0-2: Este corect așa! Că e plimbat peste tot, nu e o problemă care ne aparține

frf.ro

Mirel Rădoi a surprins pe toată lumea cu Islanda. Selecționerul a decis să îl folosească pe Deian Sorescu în partea stângă, în linia ofensivă. O poziție pe care căpitanul dinamovist nu joacă la echipa de club, însă la națională a avut un randament bun.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cornel Dinu, unul dintre contestatarii selecționerului, a lăudat de această dată alegerea lui Mirel Rădoi.

Cornel Dinu l-a lăudat pe Mirel Rădoi

E important că am câştigat, e o revenire in calculele grupei si nu pot să spun decât cum spunea mama lui Napoleon: ”numai sa dureze”.

Linia de mijloc mi se pare competitivă.  Am rezerve în continuare la Chiricheş, mai puţin la Nedelcearu, nu cred că este o soluţie Camora. Soluţia cu Man este destul de bună, la fel şi cu Alibec ca vârf împins, un vârf pe care se poate lansa atacul, un jucător care atunci când este cu faţa la poartă poate fi periculos pentru defensiva adversă.

Din toate punctele de vedere, Sorescu este un atacant. Aşa cum l-a dispus Rădoi este corect după părerea mea. Este eminamente atacant, un jucător de pătrundere, de forţă, de execuţie. Că e plimbat peste tot, e o problemă care nu ne aparţine nouă. Mie mi s-a părut în progres Nedelcu” a spus Cornel Dinu pentru telekomsport.ro.

Reclamă
Reclamă

Mirel Rădoi a surprins pe toată lumea, chiar și pe propriii jucători! „Nu mă așteptam să fiu titular!”

Transferat recent în Germania, acolo unde evoluează pe postul de fundaș central, Dragoș Nedelcu a fost chemat de Rădoi la națională. Tânărul jucător de la Fortuna Dusseldorf a fost folosit ca titular, lucru care l-a surprins și pe el.

Nu mă aşteptam să fiu titular, cu mister e foarte greu să-ţi dai seama dacă joci sau nu. Asta e strategia lui. Eu am fost pregătit pentru orice şi, când am aflat că joc, mi-am dorit să-mi ajut echipa mult.

Cred că în plus am avut agresivitate şi iniţiativă, pentru că ne-am dorit foarte mult şi ne-am dorit să jucăm şi asta s-a văzut, pentru că a fost un joc destul de plăcut„, a declarat Dragoș Nedelcu după Islanda – România 0-2.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

În ce competiție europeană se va califica FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:03

Regula de 8 secunde va fi introdusă în Liga 1! Anunţul a fost făcut de Kyros Vassaras

12:47

Duelul fraţilor Bellingham, amânat din cauza unui cartonaş galben

12:24

8 români iau startul la United States Smash 2025, cel mai tare turneu al lunii iulie, exclusiv în AntenaPLAY

12:22

Alexander Zverev vrea să apeleze la un psiholog după eliminarea de la Wimbledon: “Mă simt foarte singur”

11:55

„Bun venit!” Cel mai tânăr marcator al FCSB-ului în Europa are o nouă echipă: „Detronat de Ansu Fati”

11:34

Inter, pe un butoi cu pulbere! Presa din Italia, semnal de alarmă pentru Chivu, după Mondialul Cluburilor

1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 FotoDinamo și-a prezentat echipamentul pentru sezonul viitor! Imagini cu noul tricou al „câinilor” 3 “Să-şi ia adio de la fotbal”. Gigi Becali, mesaj dur după accidentarea lui Darius Olaru. Ce i-a transmis căpitanului de la FCSB 4 FCSB – Utrecht 3-1! Campioana, doar victorii în cantonamentul din Olanda! Politic, primul gol pentru roș-albaștri 5 “Nu am văzut atâta nesimțire” Laszlo Dioszegi atac uluitor la adresa lui Roland Niczuly! Portarul, trimis la Liga 3 6 Mihai Leu a murit! Fostul campion mondial avea 56 de ani
Citește și