Poli Timișoara – Rapid 2-0. Dezastru pentru giuleșteni! Echipa lui Mihai Iosif, OUT din Cupa României. Toate echipele calificate în „sferturi”

Alexandru Ivan Publicat: 28 octombrie 2021, 22:45 / Actualizat: 28 octombrie 2021, 23:53

Victor Angelescu i-a decis soarta lui Mihai Iosif

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Formaţia Politehnica Timişoara s-a calificat, joi seară, în sferturile de finală ale Cupei României, trecând în optimi de FC Rapid, scor 2-0. Golurile au fost marcate de Gerbi ’20 şi Ursu ’70.

În sferturile de finală mai sunt calificate echipele ACSO Filiaşi, Chindia Târgovişte, FC Argeş, Universitatea Craiova, FC Buzău şi Sepsi.

În ceea ce priveşte meciul FC Voluntari – FCSB, clubul oaspete a informat Departamentul Competiţii al Federaţiei Române de Fotbal că se află în imposibilitatea de a se prezenta la joc, motiv pentru care partida nu se dispută. Cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină a FRF.

Meciurile din „optimile” Cupei României

FCSB – FC Voluntari (meci decis la „masa verde”)
Gaz Metan – Chindia Târgovişte 0-1
Dinamo – FC Argeș 1-2
Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova 0-4
FC U Craiova 1948 – Sepsi 0-1
ACSO Filiaşi – Hermannstadt 2-2 (4-3 d.l.d.)
Politehnica Timişoara – Rapid 2-0
Dunărea Călăraşi – AS FC Buzău 3-0

Poli Timișoara – Rapid 2-0

Min 90: Final de meci! Poli Timișoara – Rapid s-a terminat 2-0.

Min. 70: Gol Poli Timișoara. Andrei pasează filtrant pentru Ursu, care înscrie.

Min 21: Poli Timișoara – Rapid 1-0! GOOL Gerbi! Jucătorul gazdelor l-a învins pe Drăghia cu un șut la firul ierbii, după ce a fentat pasul la ofsaid al apărării rapidiste

Min 1: A început meciul

Știrea inițială

POLI TIMIȘOARA: Devenish-Meares – Sofran, Mera, Scutaru, Pamfile – Lazăr, Ignea – D. Radu, Ursu, D. Andrei – Gerbi
REZERVE: Păduraru, Bocșan, Zaluschi, Moțiu, Costea, Hațegan
ANTRENOR: Nicolae Croitoru

RAPID: Drăghia – Carnat, Dandea, Nastos, Florică – Albu, Moise – Ilie, Alami, Stahl – Marzouk
REZERVE: H. Moldovan, Ignat, Demici, Săpunaru, Grigore, Iosif, Barbu, Despa, Sefer
ANTRENOR: Mihai Iosif

Poli Timișoara – Rapid este capul de afiș al zilei în Cupa României. Bănățenii le-au eliminat până acum pe Șoimii Lipova, scor 2-1, și Unirea Slobozia, scor 1-0.

De cealaltă parte, Rapid, care a jucat un tur mai puțin față de Timișoara, a eliminat-o pe CS Mioveni, la loviturile de departajare.

În sferturile de finală mai sunt calificate echipele ACSO Filiaşi, Chindia Târgovişte, FC Argeş, Universitatea Craiova şi FC Buzău.

În ceea ce priveşte meciul FC Voluntari – FCSB, clubul oaspete a informat Departamentul Competiţii al Federaţiei Române de Fotbal că se află în imposibilitatea de a se prezenta la joc, motiv pentru care partida nu se dispută. Cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină a FRF.

0:06 Mihai Stoica nu s-a putut abţine şi i-a dat replica lui Tudorel Stoica: „Oameni pe care i-ai idolatrizat te desconsideră total!” 30
23:55
VIDEOCoventry – Ipswich 1-2, în AntenaPLAY. Oaspeţii au urcat pe loc de promovare directă în Premier League! Cum arată clasamentul
30
23:50
Mutarea de geniu făcută de Thomas Tuchel în Bayern – Real Madrid! Bavarezii au întors scorul după numai 12 minute
30
23:37
Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. „Dublă” Vinicius şi răsturnări de scor! Meci de senzaţie pe Allianz Arena!
30
23:20
Basarab Panduru a făcut o criză de râs când a văzut clipul de prezentare cu Dan Petrescu: „Nu aş fi făcut niciodată aşa ceva”
30
23:00
„Foarte tare m-am simţit sabotat de Steaua!” Mircea Lucescu, dezvăluiri din culise despre marea lovitură primită în carieră
30
22:50
Vinicius Jr a deschis scorul în Bayern Munchen – Real Madrid după o fază splendidă! Assist de senzaţie al lui Toni Kroos!
30
22:23
Conducerea Rapidului a confirmat că vrea să îl aducă pe Mircea Lucescu în Giuleşti: „Ne dorim”! De ce depinde lovitura verii
30
22:11
Suspendare uriaşă primită de Hakim Abdallah, după ce l-a băgat în spital pe Romario Benzar! Lovitură primită de Dinamo
30
21:35
Handbaliştii de la Dinamo s-au calificat în Turneul Final Four al European League! Performanţă de senzaţie, după 20 de ani!