Închide meniul

S-a stins Di Marzio, omul care l-a dus pe Maradona la Napoli. ”Am aflat de Diego în taxi!”

Cătălin Oprișan Publicat: 24 ianuarie 2022, 14:27

Comentarii

În 1978, Giovanni ”Gianni” Di Marzio, antrenor la Napoli, zice să dea o fugă până în Argentina, care se pregătește să găzduiască Campionatul Mondial de Fotbal. A lucrat la ”piticii” grupării italiene, din 1977 e ”principal”. Testează piața sud-americană. Într-o zi, în timp ce se afla într-un taxi, aude cum șoferul suduie pe antrenorul Cesar Luis Menotti, selecționerul din ”patria tangolului”, pentru că nu l-a convocat la turneul final pe un băiat, Diego Armando Maradona. ”Dar cine e Diego ăsta?”, a întrebat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Au mers pe un teren, unde Maradona avea meci. ”M-am așezat în tribune și, după ce l-am văzut 15 minute, m-a dus direct la un telefon. L-am sunat pe Settimio Aloisio, care era atunci cel ce decidea la Argentinos, și i-am spus să-l scoată imediat de pe gazon. Dacă făcea asta, semnam atunci, pe loc, în vestiar, un acord cu Napoli”, povestea italianul. ”Jucase doar un sfert de oră, marcase trei goluri, unul din lovitură liberă directă, devieri cum numai el știa”, adăuga într-un interviu pentru ”EFE”, în 2020.

”Am simțit ca și cum aș fi pierdut un fiu”

”Mi-am dat seama că este o perlă rară, un diamant ce trebuia doar șlefuit. Când am ajuns la Napoli, i-am trimis un tricou cu numărul 10, plus alte cadouri pentru el și pentru familia sa”. Dar transferul nu s-a făcut. Președintele celor de la Napoli, Corrado Ferlaino, nici nu a vrut să audă, dar relația dintre Di Marzio și ”Pibe” începuse deja să se cimenteze. Gianni n-a abandonat, a continuat să ”militeze” pentru Maradona, care, finalmente, avea să ajungă la Napoli, în 1984. Când Diego s-a stins, fostul antrenor, retras din activitate în 2016, a recunoscut că s-a simțit ”ca și cum aș și pierdut un fiu”.

Gianni Di Marizio s-a stins la finele săptămânii trecute, la 82 de ani. 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:11
Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1
15:40
Xabi Alonso, reacție categorică despre viitorul lui la Real Madrid: „Fotbalul e prea exigent”
15:13
Zeljko Kopic, anunț despre viitorul lui Kennedy Boateng la Dinamo: „E normal să fie interes pentru el”
14:42
Dorinel Munteanu e gata să producă o surpriză uriașă la debutul la Hermannstadt: „Un început de drum”
13:59
Cine e jucătorul din Portugalia pe care Mihai Stoica vrea să-l transfere la FCSB. Răzvan Lucescu l-a antrenat la PAOK
13:35
Kylian Mbappe, apt pentru următorul meci al lui Real Madrid. Nouă jucători sunt OUT
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 4 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 Primele plecări de la Universitatea Craiova după eşecul cu Sparta Praga
Citește și