Lovitură dură pentru cei de la FCSB! Amenda maximă încasată după Derby de România. Ce au păţit cei de la Dinamo

Gabriel Zamfirescu Publicat: 9 februarie 2022, 17:50

Comentarii
Lovitură dură pentru cei de la FCSB! Amenda maximă încasată după Derby de România. Ce au păţit cei de la Dinamo

Mediafax Foto / ALEX NICODIM via Hepta

Dinamo – FCSB 0-3 s-a lăsat cu amenzi imense după judecata Comisiei de Disciplină din cadrul FRF. FCSB a încasat 60.000 de lei penalitate financiară, iar Dinamo cu 15.000 de lei pentru incidentele produse de suporteri la derby-ul din etapa a 23-a a Ligii 1 prin aprinderea şi aruncarea materialelor explozive în teren şi în tribune.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lovitură dură pentru cei de la FCSB!

“Dinamo 1948 SA vs. FC FCSB – Incidente – În baza art. 82.1 si 3.a si c. raportat la art. 83.2.d) din RD, se sancţionează clubul Dinamo 1948 cu penalitate sportivă de 15.000 lei. În baza art. 82.2 şi 3.a şi c, raportat la art. 83.2.d din RD, se sancţionează clubul FC FCSB cu penalitate sportivă de 60.000 lei”, este concluzia Comisiei de Disciplină, conform lpf.ro.

Astfel, conform Regulamentului Disciplinar, cei de la FCSB au atins pragul maxim de penalitate financiară, iar la fiecare nouă abatere de acest tip clubul va fi sancţionat gradual cu disputarea partidelor fără spectatori, cumulat cu sancţiunea maximă de 60.000 lei. FCSB devine al doilea club după FC Rapid care atinge pragul maxim de penalitate şi riscă disputarea partidelor fără spectatori.

Alte sancţiuni dictate de către Comisia de Disciplină

Tot miercuri, Comisia de Disciplină a dispus sancţionarea clubului Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu o penalitate de 30.000 de lei pentru încălcarea Protocolului Medical de Desfăşurare a Competiţiilor în contextul pandemiei de coronavirus la meciul de pe teren propriu cu Universitatea Craiova din etapa a 23-a. Sancţiunea face referire la prezenţa în zona vestiarelor a unor persoane care nu posedă documente de acces. În urma protestelor la adresa arbitrilor de la acelaşi meci, delegatul formaţiei Sepsi OSK, Matyas Endre Istvan, a fost suspendat pentru o lună şi a primit o penalitate sportivă de 640 lei.

Comisia de Disciplină a FRF a sancţionat clubul Gaz Metan Mediaş cu 3.000 de lei şi a acordat termen de graţie de 5 zile pentru plata integrală a restanţelor salariale către foştii săi jucători, Sergiu Popovici şi Alexandru Munteanu. Aceeaşi sancţiune a primit-o şi clubul CFR Cluj în disputa cu jucătorul Iasmin Latovlevici.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine poate fi eroul României în meciul de baraj cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:33

Revenire importantă la FCSB. Anunţul lui Mirel Rădoi, înaintea meciului cu UTA: “E spre bine”

14:16

Un club din Liga 1 a scăpat definitiv de insolvență. Decizia Curții de Apel

14:15

OFICIAL | Lovitură uriaşă pentru Real Madrid: Thibaut Courtois, OUT

13:41

Mirel Rădoi a venit cu replica, după ce Gigi Becali a spus despre el că “nu vrea să ia Craiova titlul”

13:36

Programul României pentru barajul cu Turcia. Când se reunesc “tricolorii” şi când pleacă la Istanbul

13:23

Mirel Rădoi, avertisment pentru jucătorii de la FCSB înaintea barajului cu Turcia: “Va fi greu să prindă lotul”

1 FotoValeriu Argăseală, apariție publică rară la alegerile FRF. Cum arată acum președintele FCSB-ului, grav bolnav 2 Venea gratis la Universitatea Craiova, dar Mihai Rotaru l-a refuzat. Acum Manchester United îl transferă! 3 Noua regulă din Champions League va fi folosită în premieră în sferturi! Barcelona e dezavantajată 4 Veste proastă pentru Zeljko Kopic înaintea derby-ului cu Craiova! Dinamo a pierdut un jucător important 5 Tragedie în familia lui Costel Gâlcă. Clubul Rapid a anunţat decesul: “Pierdere dureroasă” 6 Constantin Budescu se întoarce în fotbalul românesc. Cu ce echipă bate palma
Citește și