Închide meniul
Foto

Chelsea poate primi o lovitură teribilă dacă Roman Abramovich va fi interzis în Marea Britanie. Cu câți bani a împrumutat-o miliardarul pe campioana Europei

Iulian Focșăneanu Publicat: 26 februarie 2022, 16:38

Comentarii
Chelsea poate primi o lovitură teribilă dacă Roman Abramovich va fi interzis în Marea Britanie. Cu câți bani a împrumutat-o miliardarul pe campioana Europei

Profimediaimages

Abramovich a dezmințit, în trecut, că ar avea vreo legătură cu Kremlinul. S-a aflat însă că autoritățile britanice vor face tot posibilul să respingă orice încercare a lui Abramovich de a obține viza permanentă pentru Marea Britanie. În condițiile date, campioana Europei la fotbal riscă să primească o lovitură de proporții.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Roman Abramovich a împrumutat-o pe Chelsea cu o sumă uriașă

Potrivit thesun.co.uk, oligarhul rus a virat 1.5 miliarde de lire sterline (n.r. 1.78 miliarde de euro) în bugetul clubului londonez, în cei 19 ani de când a ajuns la conducere. Toți banii au ajuns însă sub formă de împrumut.

Dacă toate activele lui Abramovich sunt ‘înghețate’, ca parte a sancțiunilor impuse lui, rusul ar putea decide să solicite plata împrumutului, potrivit expertului în finanțe din fotbal, Kieran Maguire“, anunță jurnaliștii britanici.

Atunci avem o criză. El și Putin ar putea spune că guvernul britanic este cel care a distrus-o pe Chelsea. Dar bănuiesc că acest guvern nu va dori să-i supere pe fanii fotbalului, deoarece avem un guvern populist“, a precizat Maguire pentru sursa citată anterior.

Abramovich și-a folosit ultima dată pașaportul în luna octombrie pentru a face o scurtă călătorie la Londra, acolo unde evoluează echipa sa. În Londra, Roman Abramovich deține o locuință luxoasă în apropiere de Kensigton Palace, estimată la 125 milioane de lire. Averea patronului lui Chelsea este estimată la 8,4 miliarde de lire.

Reclamă
Reclamă

Toate informațiile despre războiul din Ucraina sunt AICI, pe observatornews.ro!

Fiica lui Roman Abramovich, atac dur la Vladimir Putin

Fiica lui Abramovich, Sofia, și-a ieșit din minți când a auzit că tatăl ei ar fi de partea lui Putin. Tânăra de 27 de ani susține că poporul rus nu-l susține pe liderul de la Kremlin și că războiul împotriva Ucrainei e o ambiție personală a lui Putin.

Cea mai mare minciună a Kremlinului și cea mai de impact este propaganda că majoritatea rușilor sunt de partea lui Putin”, a scris Sofia, alături de o imagine, în care cuvântul Rusia e tăiat și e înlocuit cu cuvântul Putin: „Putin vrea război cu Ucraina”.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:40
Sepsi OSK a învins Concordia Chiajna cu 3-1, în etapa a 17-a din Liga 2
19:20
CFR Cluj – Csikszereda (LIVE SCORE, 20:30). Duel complicat pentru Daniel Pancu. Echipele de start
19:15
VIDEORăzvan Marin a marcat golul etapei în Conference League! Reușita românului a adunat cele mai multe voturi
18:49
Șumudică: “Ai demonstrat că ești mare antrenor” / Becali: “Face cineva vreodată schimbările la FCSB în afară de mine?”
18:47
VideoGrand Prix, ediţia 37: Antal Putinică şi Cătălin Ghigea, analiză la finalul sezonului de F1
18:42
De Rossi, elogii la adresa lui Cristi Chivu, înainte de Genoa – Inter: „Succesul pe care îl are mă bucură”
1 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 2 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 3 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 4 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 FCSB – Feyenoord 4-3. Campioana României, victorie dramatică, la ultima fază! Revenire de poveste a roş-albaştrilor
Citește și