Închide meniul
EXCLUSIV

AS.ro LIVE | Marin Barbu, amintiri fabuloase despre Dinamo – Foresta Suceava 4-5: “La 4-0 am spart vreo două sticle, am luat doi inşi de păr şi i-am dat un pumn lui Robert Niţă”. Cum a reuşit “Magiun” rezultatul istoric

Iulian Focșăneanu Publicat: 22 martie 2022, 11:28

AS.ro LIVE | Marin Barbu, amintiri fabuloase despre Dinamo – Foresta Suceava 4-5: La 4-0 am spart vreo două sticle, am luat doi inşi de păr şi i-am dat un pumn lui Robert Niţă. Cum a reuşit Magiun rezultatul istoric

Hepta

Marin Barbu a fost invitatul special al lui Cătălin Oprişan la emisiunea AS.ro LIVE. “Magiun” a vorbit despre unul dintre cele mai importante succese din cariera lui, când a răpus-o pe Dinamo în cea mai spectaculoasă “remontada” din fotbalul românesc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Barbu a intrat în istorie în anul 2000, când a condus-o pe Foresta Suceava către o victorie uluitoare pe terenul lui Dinamo. Moldovenii au câștigat cu 5-4 în “Ștefan cel Mare”, după ce au fost conduși cu 4-0.

Marin Barbu, amintiri despre Dinamo – Foresta Suceava 4-5

Jucătorii antrenaţi de Marin Barbu au revenit incredibil în ultimele 20 de minute. Robert Niţă a reuşit atunci o “dublă” pentru Foresta şi două pase decisive în meciul din Ştefan cel Mare.

La 4-0 ce să mai… la pauză Eugen Huţu (n.r. patronul de atunci) mă dăduse afară şi pe mine şi pe Crainiciuc. Dăduse telefon şi ne-a zis că la 7 avem tren. Nu mi-a spus direct mie. Dacă îmi spunea la pauză, chiar dacă atunci câştigam, nu mă mai duceam la echipă. Numai eu ştiu cum am putut să antrenez echipa aceea. Câte salarii restante şi prime aveam. Culmea e că noi atunci eram pe locul 5… Ceahlăul era la retrogradare şi tot noi eram de vină?

La 4-0 am spart vreo două sticle, am luat vreo doi inşi de păr, i-am dat un pumn lui Robert Niţă că eram prea individualist. Ne facem de circ? Am început să fac circ. Am spus că dacă dăm şi noi un gol şi pierdem cu 1-4, e un rezultat meritoriu, ne bate campioana. La 4-2 am zis gata, mai erau vreo 15 minute… la două goluri diferenţă merge.

Reclamă
Reclamă

La 4-3 mă şmecherisem, am zis că nu e aşa. Am ţipat să urcăm puţin mai sus. La 4-4 îi strigam lui Salomir: “Gata, vrei să ne arzi? Gata!”. La 5-4 mi-a zis: “Acum nu te mai ard?”. Am chemat lăutarii apoi la restaurant, ni s-a dat o masă şi am plecat acasă. După le-am dat patru goluri celor de la Astra, tot cu burta goală“, a declarat Marin Barbu, fostul antrenor de la Foresta Suceava, la AS.ro LIVE.

Cariera lui „Magiun”

Marin Barbu, poreclit “Magiun”, a jucat în cea mai mare parte a carierei la FC Brașov. Fostul mijlocaș a evoluat și pentru Steaua în sezonul 1982-1983.

După retragere, a trecut pe banca tehnică și a condus o listă lungă de echipe. Printre acestea se numără Foresta Suceava, FC Brașov, Petrolul Ploiești, Politehnica Iași și UTA Arad.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:55

Franța a încasat 5 goluri într-un meci oficial după o pauză de 57 de ani! Festival de reușite în Nations League

23:46

Avertisment pentru Cristi Chivu: “Poate pleca până în decembrie” Dezvăluiri dure din vestiarul lui Inter

23:44

Spania – Franța 5-4! Semifinală „nebună” în Nations League. „Furia Roja”, duel cu Portugalia în ultimul act

23:13

Italienii au anunțat prima decizie a lui Cristi Chivu la Inter! Ce se va întâmpla începând cu primul meci

23:13

Cristi Chivu, criticat pentru plecarea la Inter! Presa din Parma a reacţionat dur: “Lasă un gust amar”

22:47

Gigi Becali, lăudat de Mircea Lucescu după ce l-a transferat pe Denis Alibec la FCSB: “Vă divulg ce mi-a spus!”

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 6 Gigi Becali, reacție fermă după decizia în procesul pentru palmares cu CSA Steaua: „Mi l-au dat moștenire”
Citește și